رحمانی‌فضلی:‌ تلاش می‌کنیم مردم در ایام باقیمانده دولت در آرامش باشند/ لازم است انتخابات با مشارکت بالا داشته باشیم

وزیر کشور گفت:‌ همه به‌دنبال این هستیم که مردم در ایام باقیمانده دولت تا مردادماه در آرامش، امنیت و نشاط اجتماعی و سیاسی باشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda/ir به نقل از  خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در حاشیه نشست استانداران سراسر کشور، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز چهارمین جلسه استانداران را به‌صورت حضوری داشتیم و دستورجلسه چهار موضوع امنیت، انتخابات، تولید و معیشت و سلامت بود.

 

وی افزود: نیاز بود که ابتدا تمام صحبت‌ها و نظرات دوستان در استان‌ها را که پیشتاز مواجهه با مشکلات هستند بشنویم و بر اساس آن رصد و تحلیل و تجربیات، ارائه طریق و تصمیم‌گیری شود.

وزیر کشور گفت: طبق گزارشی که در حوزه امنیت داده شد، علی‌رغم فشارها و شرایط سخت اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم و هم‌چنین مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا که واقعاً در حوزه مشاغل و کسب‌وکار نقصان بزرگی ایجاد کرده، فضای امنیتی قابل قبول است و کنترل‌ها و مدیریت و پاسخگویی به خواسته‌های مردم نیز در حد توان در حال انجام است.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز بر بحث مرزها و حضور فعال‌تر تأکید شد، به‌ویژه مرزهای غربی و همچنین بر استفاده از امکانات برای تقویت مناطق مرزی به‌ویژه در مناطق شرقی کشور و کنترل نحوه هزینه‌های این زمینه تأکید شد.

وی به موضوع دیگری که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، پرداخت و خاطرنشان کرد: اطلس امنیت انتخابات در حال تهیه است که هر ماه بروز خواهد شد و مشکل خاصی در این زمینه نداریم. در حوزه انتخابات، هنوز فضای اجتماعی و سیاسی جامعه نسبت به آن حساسیت و بازتاب و انعکاس خاصی از خود نشان نداده است وقتی این زمان را با چهار سال گذشته مقایسه می‌کنیم، کمی نگران‌کننده خواهد بود. در دوره قبل در نظرسنجی‌ها افرادی که اظهار کرده بودند که در انتخابات شرکت می‌کنند و با فرایند آن آشنایی دارند، تقریباً دو برابر آماری بود که الآن داریم و فضای ساکت و سرد در حوزه اجتماعی و سیاسی اقتضای کار بیشتری دارد؛ به‌ویژه از منظر گروه‌های سیاسی، احزاب و رسانه‌ها تا بتوانیم با شیب مطلوبی به استقبال انتخابات پرشکوه برویم.

وزیر کشور ادامه داد: لازم است که انتخابات با مشارکت بالا داشته باشیم که موجب اقتدار، کارآمدی، حمایت و پشتیبانی از دولت خواهد شد.

رحمانی فضلی بیان داشت: مقدمات انتخابات امر آموزش می‌باشد که در حال انجام است و انتخاب هیئت‌های اجرایی نیز انجام می‌گیرد و بیش از یک و نیم میلیون نفر در انتخابات‌ها به وزارت کشور کمک می‌کنند و در این زمینه از مردم هم استفاده می‌کنیم و و چاپ تعرفه‌ها و اورهال کردن دستگاه شروع شده است و امیدواریم در حوزه سیاسی و اجتماعی کارها را بهتر پیش ببریم.

وی همچنین اظهار داشت: رفع موانع تولید و کمک به تولیدکنندگان مهم است و گزارشی را استانداران از ستاد تنظیم بازار دادند و در بحث ذخایر و کالاهای مورد نیاز ایام عید مشکل خاصی نداریم و همه چیز تأمین شده است و خواهد شد و ستاد تسهیل تولید فعالیت خوبی با همکاری وزارتخانه‌های صمت و کشور دارد و به‌صورت ۲۴ساعته کار می‌کنند و روند پیشِ‌رو نشان از فعالیت بیشتر کارگاههای تولیدی دارد، هرچند برخی مشکلات به تحریم‌ها برمی‌گردد مانند کالاهای اولیه و صادرات که باید در این زمینه و در حوزه سیاست خارجی اقداماتی صورت بگیرد.

وزیر کشور ادامه داد: یکی از مشکلات در عرصه اقتصاد، مشاغل به‌ویژه مشاغل خدماتی و مخصوصاً در شهرهای توریستی و شهرهایی مانند خراسان رضوی، قم و فارس وجود دارد که یا زیارتی و یا سیاحتی می‌باشند و خدمات آن‌ها صرف مسافرین، توریست‌ها و زوار می‌شود و الآن که این مسافرت‌ها کم شده است، این مشاغل با شرایط سختی مواجه هستند.

رحمانی فضلی گفت: در حوزه اجتماعی بحث آسیب‌های اجتماعی مطرح شد و گزارشی از وضعیت پیشرفت کار در حوزه حاشیه‌نشینی و اعتیاد عنوان شد و مسئله جدیدی که مطرح شد، بحث بررسی آسیب‌های اجتماعی ناشی از کرونا هست. آسیب‌های اجتماعی ناشی از کرونا مهم است و آماری که در حوزه‌های مختلف است، نشان از افزایش این آسیبها دارد و نکاتی در این زمینه به استانداران گفته شد و قرار شد کارگروه‌هایی در این باره تشکیل شود.

وی در پایان بیان داشت: همه به‌دنبال این هستیم که مردم در ایام باقیمانده دولت تا مردادماه در آرامش، امنیت و نشاط اجتماعی و سیاسی باشند، در جلسه هم تأکید شد که استانداران برای حفظ وحدت و انسجام تلاش کنند و با نمایندگان مجلس و قوه قضائیه همکاری و همراهی شود تا بتوانیم با همکاری و همراهی روزافزون به مشکلات مردم پاسخگو باشیم.