آمادگی ایران برای کمک به بازسازی مناطق آزاد شده در جمهوری آذربایجان

وزیر امور خارجه در دیدار با معاون نخست‌وزیر آذربایجان آمادگی ایران را برای ورود جدی و موثر در حوزه بازسازی مناطق آزاد شده این جمهوری به ویژه در ابعاد انرژی، فنی و مهندسی، کشاورزی، مین روبی و تعمیر مساجد و اماکن تاریخی و فرهنگی اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در باکو به سر می‌برد، در ادامه دیدارهای امروز (دوشنبه) با مقامات جمهوری آذربایجان با «شاهین مصطفی یف» معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان که عهده‌دار مسؤولیت طرف آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور نیز است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار آخرین تحولات روابط در حوزه اقتصادی و دیگر همکاری‌های مهم فیمابین دو کشور مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

*آمادگی ایران برای ورود جدی و موثر در حوزه بازسازی مناطق آزاد شده 

ظریف در این دیدار با قدردانی از جایگاه ویژه شاهین مصطفی یف و تلاش وی در تحقق همکاری‌های دو کشور به ویژه با توجه به دستاوردهای نشست اخیر کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی که هفته گذشته در تهران برگزار شد، آمادگی کشورمان در ورود جدی و موثر در حوزه بازسازی مناطق آزاد شده خصوصا در ابعاد انرژی، فنی و مهندسی، کشاورزی، مین روبی و تعمیر مساجد و اماکن تاریخی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

شاهین مصطفی یف معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با قدردانی از مواضع کشورمان در خصوص بحران قره باغ، برنامه‌های پیش روی دولت جمهوری آذربایجان برای استفاده از ظرفیت‌های مربوط به مناطق آزاد شده در برقراری ثبات و توسعه اشاره و برخی طرح‌های اقتصادی،  ترانزیتی و حمل و نقل در منطقه را تشریح کرد.

وی همچنین دستاوردهای چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در زمینه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مین زدایی، استفاده از شرکت‌های ایرانی برای بازسازی مناطق آزاد شده، همکاری در حوزه کشاورزی، بازسازی اماکن مذهبی و فرهنگی، حمل و نقل و لجستیک، راه آهن، ساخت پل و ارائه تسهیلات برای حمل بار از مبدا کشورمان و بدون نیاز به تخلیه در گمرکات جمهوری آذربایجان، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در اولین مقصد سفرش به چند کشور منطقه شب گذشته وارد باکو شد، امروز همچنین با «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان و «جیحون بایراموف» همتای آذربایجانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور آذربایجان در دیدار ظریف از حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره‌باغ استقبال و با ابراز خرسندی از دیدگاه جمهوری اسلامی در خصوص ابتکار ۶ جانبه، این پیشنهاد را به نفع صلح و منافع مشترک در منطقه خواند.(اینجا بخوانید)

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در دیدار با همتای آذربایجانی (+) با بیان اینکه سقفی برای همکاری‌های فیمابین قائل نیستیم، آمادگی بخش‌های مختلف اقتصادی در ایران برای حضور فعال در پروژه‌های اقتصادی جمهوری آذربایجان را اعلام کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار است در ادامه این سفر به روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه نیز سفر کند.

انتهای پیام/