ظریف در استانبول مطرح کرد: ضرورت همکاری شش جانبه در حوزه ترانزیت

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز در بدو ورود به استانبول، همکاری شش جانبه در حوزه ترانزیت را یک ضرورت خواند و نسبت به رفع موانع در این خصوص ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir به نقل از  خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در پنجمین و آخرین مقصد سفرش عصر امروز (پنجشنبه) وارد استانبول شد، در بدو ورود در اظهاراتی روابط ایران با ترکیه را روابط بسیار مهمی خواند و مشورت همیشگی با ترکیه را یک نیاز برشمرد و گفت: مشورت‌ها درباره مسائل دوجانبه و همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای بسیار حیاتی است.

ظریف اضافه کرد: در کنار آن بحث منطقه قفقاز و ضرورت ایجاد زمینه‌های صلح پایدار در قفقاز از طریق همکاری بحث بسیار مهمی است که در سفری که به چهار کشور جمهوری آذربایجان، روسیه، ارمنستان و گرجستان داشتم، با جزییات با مقامات عالی این کشورها مطرح کردم و ان‌شاءالله در دیدارهایی که در ترکیه با برادران خود خواهم داشت، این موضوعات را بیشتر پیگیری می‌کنیم تا زمینه‌های همکاری به ویژه در حوزه ترانزیت و راه‌های مواصلاتی بعد از فاجعه قره باغ فراهم شود.

* ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای شش جانبه

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای شش جانبه نیز گفت:‌ بحث شش جانبه بحثی است که در گذشته توسط آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه و دیگر مقامات منطقه‌ای مطرح شده و در این زمینه نیز گفت‌وگوهای داشتم و نتیجه این گفت‌وگوها را با مقامات ترکیه مطرح خواهم کرد.

وی با بیان اینکه حتما به عنوان یکی از روش‌های همکاری به ویژه در حوزه ترانزیت، همکاری شش جانبه بسیار مهم است، یادآور شد: برخی موانع وجود دارد که امیدواریم این موانع به تدریج برداشته شود.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف پیش از این در دیدار با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان (+) از طرح پیشنهادی رئیس جمهور آذربایجان تحت عنوان ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای شش جانبه استقبال کرده بود.