قدردانی وزیر بهداشت از حمایت‌های بی‌دریغ رهبر انقلاب در دوران کرونا /‌‌ اسفندماه سختی در پیش داریم / به همه اعلام خطر می‌کنم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با قدردانی ‌از حمایت‌های بی‌دریغ رهبر انقلاب در دوران کرونا گفت: مرگ “۲رقمی” کرونا هم برای ایران زیاد است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از خبرگزاری تسنیم از قزوین، سعید نمکی ظهر امروز در شصت‌وچهارمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونای قزوین که در سالن اجتماعات شهید استانداری برگزار شد، اظهار داشت: برای مبارزه با کرونای چموش و سرکش انگلیسی فقط ۷۲ ساعت وقت داریم و راهی که پیشتر ۲ هفته برای کنترل این ویروس می‌رفتیم، با این ویروس ۷۲ساعته خواهیم رفت.

وی اضافه کرد: دو روز پیش نخستین هواپیما را از انگلیس پذیرفتیم و در  حال قرنطینه آنها هستیم و ۲۰ تا ۳۰ هواپیمای واردشده از اروپا را در نوبت قرنطینه داریم، با این حال کسی که غیرقانونی طول کشور را طی می‌کند، خیلی اشرافی و نظارتی روی آن نداریم و انجام این کار هم در حیطه مسئولیت‌های ما نیست.

نمکی ادامه داد: ویروس کرونای انگلیسی و جهش‌یافته قدرتمندترین نظام‌های بهداشتی و درمانی اروپا مانند آلمان و انگلیس را به زانو درآورده است و ساده‌انگاری و توهم است اگر فکر کنیم که این کشورها نظام سلامت ضعیفی دارند، چرا که آهنگ شیوع این ویروس به‌مراتب تندتر از گام‌هایی است که در شبکه بهداشت می‌توان برداشت.

وی یادآور شد: از امروز باید همه افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور افراد مبتلا به کرونای انگلیسی و جهش‌یافته تلقی شوند و آتش پیک کرونا از هر جایی بلند شد، باید بلافاصله این آتش را خاموش کنیم. همان‌طور هم که در نامه ۱۰ دی‌ماه امسال به رؤسای دانشگاه علوم پزشکی نوشتم، باید کانون‌های ابتلا را هرچه زودتر شناسایی کنید و نگذارید این شعله‌ها به هم بپیوندند.

اسفندماه سختی در پیش است

وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه “اسفندماه خیلی‌سختی را در پیش خواهیم داشت”، گفت: اگر در این اسفند سخت ستون‌های رعایت پروتکل‌های بهداشتی را سخت بنا نکنیم و اگر برای رعایت آنها سخت نگیریم، هزینه بیشتری از گذشته پرداخت خواهیم کرد.

نمکی با تشریح گام‌های مقابله با ویروس کرونای انگلیسی گفت:‌ در وهله اول باید اطلاع‌رسانی گسترده به مردم در مورد تفاوت‌ها و رفتارهای این ویروس انجام شود. در مرحله دوم باید تست‌های سریع افزایش یابد و در مرحله سوم تست‌ها باید به‌صورت مرتب و رندوم برای وزارت بهداشت ارسال شود، در مرحله آخر هم باید مراکز ۱۶ساعته سرپایی را فعال کنیم.

واردات ۱۶میلیون دوز واکسن کوواکس

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا در انستیتوی پاستور گفت: با انتقال دانش فنی ساخت واکسن ضدویروسی از کوبا یکی از مؤثرترین واکسن‌های دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و این واکسن فاز سوم کارآزمایی بالینی خود را هم گذرانده است و از اوایل اردیبهشت وارد کشور می‌شود.

نمکی با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور افزود: ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس تا آخر سال وارد کشور می‌شود و همه گروه‌های حساس و اولویت‌دار تا پایان سال ۹۹ واکسینه می‌شوند، در ضمن این قول را به مردم می‌دهیم که تا شهریورماه آینده ۷۰ درصد مردم واکسنیه شوند و در این صورت زنجیره انتقال و همه‌گیری کرونا قطع خواهد شد.

وی یادآور شد: در آینده مدیریت جهان را بر مبنای مدیریت کرونا تقسیم‌بندی خواهند کرد و کشوری را موفق خواهند دید که کرونا را به بهترین شکل اداره کرده باشد.

ردگیری و رهگیری شدید کرونایی‌های آبیکی

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین هم با اشاره به عملیات صورت‌گرفته برای محدودسازی رفت‌وآمد اطرافیان بیماران کرونای انگلیسی گفت: همه این خانواده‌ها در اختیار قرارگاه شهید سلیمانی قرار گرفته‌اند تا قرنطینه خانگی شوند و این موضوع با نظارت دانشگاه علوم پزشکی قزوین صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: ردگیری و رهگیری شدید بیماران کرونایی در آبیک به‌عنوان محل شیوع کرونای انگلیسی در دستورکار ما قرار دارد و در این زمینه از هیچ موضعی عقب نمی‌نشینیم.

حماسه مقابله با کرونا در طول این ۱۳ ماه

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: به‌دنبال تحریم‌های ظالمانه در اوج دوران شیوع کرونا ما نمی‌توانستیم هیچ دارویی را به کشور وارد کنیم، آن‌ها منتظر بودند جمهوری اسلامی ایران بر گل بنشیند و فکر می‌کردند این تنها فشاری است که عملیاتی می‌شود، ولی محاسبات آن‌ها به هم ریخت.

نمکی با بیان اینکه محاسبات مؤسسات بین‌المللی این بود که مرگ کشور در آذرماه به یک‌هزار و ۲۰۰ نفر می‌رسد، گفت: متأسفانه آمریکا بیش از پنج هزار مرگ را به ثبت رساند و در بسیاری از کشور‌های بزرگ با مرگ بیش از یک‌هزار مورد مواجه هستیم، ولی جمهوری اسلامی مرگ دورقمی را تجربه می‌کند که این عدد هم زیاد است.

وی با تأکید به اینکه “تشریح حرکت و حماسه مقابله با کرونا در طول این ۱۳ ماه از اهمیت بالایی برخوردار است”، افزود: هرچند که نخستین مورد مثبت در اواخر بهمن ماه مشاهده شد، ولی از اواخر دی ماه سال ۹۸ درگیر مدیریت کرونا هستیم و ضرب‌آهنگ قلب کادر درمان با بالا و پایین شدن نمودار‌ها تغییر پیدا می‌کرد.

نمکی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای مقابله با کرونا در استان قزوین، گفت: مردم این استان در ایام کرونا نشان دادند که جزو فهیم‌ترین ساکنان این سرزمین هستند و رتبه نخست را در بسیاری از موضوعات در زمینه مقابله با کرونا کسب کردند.

این مسئول گفت: در این ایام افتخاراتی برای مسئولان نظام به دست آمد و مدرن‌ترین دستگاه رادیوتراپی برای استان قزوین تهیه و امروز افتتاح شد که در این زمینه احساس خوشحالی وصف‌نشدنی دارم.

نمکی اضافه کرد: تعیین تکلیف بیمارستان رحیمیان و راه‌اندازی دستگاه رادیوتراپی ۲ وعده سفر قبلی بود که خوشبختانه عملیاتی شد و امروز هم وعده می‌دهیم بیمارستان ۷۰۰تختخوابی با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.