یمن| حیله‌های تل‌آویو و واشنگتن/ انصارالله در آستانه تسخیر آخرین اردوگاه‌ در مأرب

پیروزی‌های میدانی رزمندگان یمنی به‌ویژه در جبهه مأرب سبب شده است که واشنگتن و تل‌آویو برای جلوگیری از شکست کامل متحدان خود وارد عمل شوند به‌ویژه دولت جدید آمریکا که به‌دنبال خرید زمان برای سروسامان دادن به اردوگاه شکست‌خورده سعودی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری تسنیم، شبکه المسیره یمن در گزارشی با اشاره به مواضع آمریکا مبنی بر توقف جنگ یمن، گزارش داد: پس از ۶ سال از جنگ یمن، دنیا در حال دور شدن از ریاض است، حتی متحد اصلی آن یعنی واشنگتن هم طبق اظهار نظر مسئولان آن از ریاض رویگردان شده است و دولت سابق آمریکا را مسئول حمایت از سعودی می‌داند و این در حالی است که این تلاشی گمراه‌کننده است؛ زیرا رهبری این ائتلاف عملاً به‌عهده آمریکاست و کنار رژیم صهیونیستی منافع زیادی دارد.

 

ریاض ناتوان از انجام مأموریت محوله

به ریاض ۶ سال فرصت داده شد که با نادیده گرفتن قانون بین‌المللی انسانی در یمن به پیروزی برسد، اما پس از این مدت سعودی نتوانست نقش مزدور موفق را پیاده کند و منافع آمریکا در منطقه و باب‌المندب و نیز منافع اسرائیل را نتوانست تأمین کند.

واشنگتن می‌خواهد که گردن ریاض را زیر تیغ قرار دهد

واشنگتن به‌دنبال این است که خود را از ریاض دور کند و آن را به‌عنوان تنها مسئول جنگ یمن و بزرگترین بحران انسانی در تاریخ معاصر معرفی کند. آمریکا مسئولیت بازسازی یمن را به‌عهده سعودی می‌داند و این‌که با پرونده‌های جنایات جنگی که حتماً در کار خواهد بود، ریاض را تنها بگذارد و گردن نظام سعودی را زیر تیغ قرار دهد و این سبب ناامیدی سعودی‌ها شده است و این را می‌توان در لحن تحلیلگران آن و رسانه‌های مورد حمایت ریاض درک کرد.

پس از ۶ سال مزدوران آل‌سعود نتوانستند به صنعا برسند

جنگ یمن در دوره دموکراتها در سال ۲۰۱۵ شروع شد و به ریاض فرصت‌های زیادی داده شد تا بتواند پیروزی به دست آورد و بی حساب و کتاب تسلیحات به ریاض داده شد، اما اهداف مورد نظر واشنگتن محقق نشد و مزدوران سفارت آمریکا و عربستان نتوانستند که به صنعا ظرف دو هفته بازگردند و این به دو ماه و یک سال رسید و تاکنون شش سال سپری شده است آنها نتوانستند کاری از پیش ببرند.

آنها نه‌تنها که دستاوردی نداشته‌اند بلکه هرآنچه را هم طی سال‌های گذشته به دست آورده‌اند از دست داده‌اند و قدرت بازدارندگی هم برای عربستان و متحدانش نمانده است.

جنگ یمن اعتبار تسلیحات آمریکایی به‌ویژه پاتریوت را بر باد داد

جنگ یمن آبروی سلاح آمریکا را برد و وجهه آنها را خدشه‌دار کرد و این خشم ترامپ را به‌دنبال داشت که سعودی‌ها را متهم کند که کار کردن با تسلیحات آمریکایی را نمی‌دانند.

افسران اسرائیلی هم نتوانستند مانع جولان‌دادن پهپادهای یمنی در آسمان عربستان شوند

آمریکایی‌ها گردان کاملی به عربستان برای به دست گرفتن کنترل سامانه‌های پاتریوت و اداره آنها از سال ۲۰۱۹ اعزام کردند و سامانه‌های گنبد آهنین صهیونیست با حضور افسران اسرائیلی را به‌خدمت گرفتند، اما موشک‌های یمنی تأسیسات حساس سعودی را درهم شکست و پهپادهای یمنی بدون هیچ مانعی در آسمان سعودی جولان دادند و هدف قرار دادن مکرر فرودگاه ابها طی روزهای گذشته گواه این مدعاست.

اوضاع خفت‌بار ائتلاف سعودی پس از ۶ سال

ائتلافی که شش سال قبل با حمایت آمریکا و غرب تشکیل شد امروز از آخرین مواضع خود در یمن حفاظت می‌کند و اوضاع آن از سال ۲۰۲۰ ناامیدکننده بوده است و هر روز مناطق بیشتری از دستش خارج می‌شود، مشابه آنچه در الحدیده رخ داد و محاصره «الدریهمی» شکسته شد و تهدیدی که بر صنعا وجود داشت از بین رفت.

حیله دولت دموکرات آمریکا برای سروسامان‌دادن به اردوی فروپاشیده ریاض

میان این همه ناامیدی دموکرات‌ها در آمریکا پس از به قدرت رسیدن در کاخ سفید به حیله و مواضع رسانه‌ای آتشین درباره توقف فروش سلاح به ریاض و خارج کردن انصارالله یمن از فهرست تروریسم روی آورده‌اند با این هدف که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را از ورود به مأرب بازدارند تا آنها بتوانند با سرو سامان دادن به اوضاع خود، دوباره حملات را از سر بگیرند.

جنگ اقتصادی و سربریدن با پنبه

انتخاب «تیموتی لندرکینگ» به‌عنوان فرستاده آمریکا در امور یمن و اخباری درباره تعیین هماهنگ‌کننده در امور انسانی سازمان ملل با تابعیت آمریکایی به‌وضوح نیات واشنگتن طی مرحله آتی را نشان می‌دهد که هدفش جنگ اقتصادی یعنی سربریدن با پنبه است و این سبک دولت‌های دموکراتها در آمریکاست.

هوشیاری دولت صنعا و ادامه جنگ در جبهه مأرب

آمریکا و ائتلاف سعودی فقط از توقف جنگ سخن می‌گویند؛ اما اشاره‌ای به محاصره و کاستن از محدودیت‌ها ضد صنعا نمی‌کنند و به‌دنبال ادامه محاصره هستند. دولت صنعا متوجه این حیله شده است و توقف جنگ و پایان محاصره را در یک سبد می‌داند و در عین حال به‌دنبال پیش بردن جبهه مأرب است و بر بازپس‌گیری همه اراضی یمن و برقراری حاکمیت یمن بر آن اصرار دارد.

در مأرب جنگ به مقر فرماندهی سعودی در اردوگاه «تداوین» در شمال شهر مأرب رسیده است به‌طوری که در لاک دفاعی فرو رفته است و این در حالی است چندی قبل در موضع هجومی قرار داشت. اخبار قطعی وجود دارد مبنی بر اینکه اتاق عملیات هوایی به گذرگاه «الودیعه» در حضرموت منتقل شده است و این سبب افزایش اشتباه و بمباران مواضع مزدوران وابسته به ائتلاف سعودی شده است.

سران رژیم صهیونیستی اذعان می‌کنند که یمنی‌ها جسور هستند و انگشتان آنها روی ماشه است.

ادامه محاصره فرقی با جنگ ندارد و ازاین‌روست که صنعا بر پایان محاصره یمن اصرار دارد و در غیر این صورت بر ادامه جنگ تأکید دارد. رزمندگان یمنی بر ورود به آخرین مواضع متحدان اسرائیل و آمریکا در مأرب اصرار دارند. واشنگتن برای جلوگیری از شکست کامل در یمن چه در چنته دارد؟ این را روزهای آتی مشخص خواهد کرد.