گنبد نورانی امام رضا (ع) مرمت و پرداخت شد+عکس

عملیات مرمت و پرداخت گنبد نورانی حرم امام رضا (ع) پس از ۴۰ روز به پایان رسید و در آستانه میلاد با سعادت امام جواد (ع) در معرض دید زائران و مجاوران آن آستان نورانی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir خبرگزاری فارس عملیات مرمت و پرداخت گنبد نورانی حرم امام رضا (ع) پس از ۴۰ روز به پایان رسید و در آستانه میلاد با سعادت امام جواد (ع) در معرض دید زائران و مجاوران آن آستان نورانی قرار گرفت.

این عملیات با حضور ۲۵ استاد‌کار حدود ۴۰ روز به طول انجامید که طی آن خشت‌های گنبد مورد مرمت، پرداخت و شست‌وشو قرار گرفتند.

مرمت گنبد به دلیل کدر و سیاه شدن خشت‌های گنبد ضروری شده بود، آلودگی هوا و ریزگردها از مهم‌ترین دلایلی هستند که سبب کدر شدن خشت‌ها می‌شوند همچنین قطعات مسی به کار رفته در پشت خشت‌های گنبد نیز به دلیل اکسید شدن، دچار شوره زدگی شده و خشت‌ها را تحت تأثیر قرار داده بود.

حساسیت عملیات مرمت از آنجایی است که نباید خشت‌ها با اسید، فرچه سیمی یا سنباده پرداخت شود زیرا باعث آسیب خشت‌ها خصوصاً لایه طلایی آن می‌شوند از این رو کار پرداخت با روش‌های خاصی انجام می‌شود.

عملیات درزگیری و بندکشی از دیگر کار‌های انجام شده است که بوسیله مصالح خاصی انجام شد که در برابر گرما و سرما مقاوم باشند. در پایان هم گنبد مورد شست‌وشو قرار گرفت.

عملیات پرداخت گنبد هر سه سال یکبار انجام می‌شود اما امسال کار مرمت هم صورت گرفت و در مجموع حدود ۴۰ روز استاد‌کاران مشغول مرمت و پرداخت بودند.