یازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال ۹۹ برگزار شد

یازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال ۹۹ به ریاست استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا javanevarda.ir به نقل از سایت استانداری آذربایجانشرقی در این جلسه گزارش ترازنامه انرژی استان آذربایجان شرقی توسط نماینده موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، به صورت ویدئوکنفرانس ارائه شد که براساس آن، سهم گاز طبیعی در سبد انرژی استان، ۷۰ درصد است و آذربایجان شرقی از این نظر رتبه اول کشور را دارد.

 

استاندار آذربایجان شرقی با قدردانی از تهیه این گزارش، اظهار داشت: ۵۵ درصد از گاز مصرفی استان در بخش خانگی مصرف می‌شود که نسبت بالایی است و علت آن، سردسیر بودن استان است.

دکتر پورمحمدی با تأکید بر اینکه گزارش ترازنامه انرژی استان باید به صورت مستمر به‌روزرسانی شود، افزود: افزایش مصرف انرژی در بخش‌های صنعت و کشاورزی، به معنی افزایش تولید و توسعه است و باید تلاش کنیم تا نسبت مصرف انرژی به نفع بخش‌های تولیدی افزایش یابد.

در این جلسه که با حضور نمایندگان سراب و بناب در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گزارش طرح جامع توسعه و عمران شهرهای بناب و سراب توسط مشاوران طرح ارائه شد و پس از بحث و بررسی، طرح جامع شهر بناب، تصویب و طرح جامع شهر سراب برای بررسی بیشتر و تکمیل مطالعات، به دبیرخانه کارگروه امور زیربنایی ارجاع شد.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر تسریع در بررسی مطالعات طرح‌های جامع، گفت: با توجه به سرعت تحولات و نیازهای شهروندان، طولانی شدن زمان بررسی طرح‌های جامع، موجب بی‌اثر شدن بسیاری از مطالعات می‌شود که لازم است در این زمینه تجدیدنظر شود.

در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان همچنین تفاهم‌نامه تهیه سند بستر رودخانه‌های استان میان شرکت آب منطقه‌ای و اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی امضا شد.

براساس این تفاهم‌نامه، دو هزار کیلومتر در فاز نخست و در مجموع ۸۵۰۰ کیلومتر از بستر رودخانه‌های استان سنددار می‌شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی درباره این تفاهم‌نامه، گفت: طبق برنامه زمان‌بندی‌شده، در چند سال آینده به تدریج تمام بسترها و حرایم رودخانه‌های استان شناسایی و برای آنها سند ثبتی صادر می‌‌شود.

داود بهبودی اعلام کرد: این امر از تصرف‌های غیرقانونی بستر رودخانه‌ها و ساخت‌وساز غیرمجاز و در نتیجه خسارت‌های احتمالی هنگام بروز حوادثی مثل سیل، جلوگیری و درواقع نقش پدافندغیرعامل ایفا خواهد کرد.