اینترنت در سال آینده گران نمی‌شود/ وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند!

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با تاکید بر اینکه افزایش حق السهم اپراتورها به هیچ وجه به گرانی اینترنت ربطی ندارد، گفت: تعجب آور است وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا javanefarda,ir  به نقل از خبرگزاری فارس، سید احسان قاضی‌زاده هاشمی، رئیس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما در خصوص شائبه گرانی تعرفه اینترنت مباحثی را مطرح کرد که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

اینترنت در سال آینده گران نمی‌شود

– براساس مصوبه مجلس نرخ تعرفه اینترنت افزایش پیدا نمی‌کند، لذا امیدوارم این مصوبه در شورای نگهبان تایید و تبدیل به قانون شود.

– ما در مجلس هیچ مصوبه‌ای مبنی بر گران کردن اینرنت نداریم. چنانکه در فصل درآمدی تبصره ۶ بند “ی” لایحه بودجه به صراحت اعلام کردیم که اپراتورها حق گران کردن اینترنت در سال ۱۴۰۰ را ندارند. بنابراین مالیات ارزش افزوده و مالیات تکلیفی را افزایش ندادیم و قیمت‌ها همان قیمت سابق است.

افزایش ۵۰درصدی مجموع درآمد اپراتورها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸

– نزدیک به ۱۷ سال است که حق سهم دولت از سود اپراتورها ۲۸ و ۱ دهم است. این عدد به علت افزایش فوق العاده درآمدهای اپراتورها به ۳۸ و یک دهم افزایش پیدا کرده است.

– در مورد چرایی حق السهم ۲۸ و یک دهم درصدی باید گفت که این عدد از یک نساب عددی است که این عدد در سال جاری قریب به ۵۰ درصد افزایش داشته، یعنی مجموع درآمد اپراتورها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ ، ۵۰ درصد افزایش یافته،  چراکه بعد از کرونا مصرف اینترنت مردم روند صعودی را طی کرده است.

وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند!

– چند شب پیش آقای وزیر ارتباطات اظهاراتی درباره مصوبه مجلس برای اینترنت داشتند که برای من عجیب است در حقیقت اینکه وزیر تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند، بسیار تعجب‌آور است.

– مابقی سهام اپراتورها مربوط به سهام‌دار خاص است که به جاهای خاصی وصل هستند و می‌توانند فشار بیاورند، اما مجلس جلوی فشار آنها ایستاده است.

به‌دنبال شفاف‌سازی پول‌هایی که بین وزارت ارتباطات و اپراتورها ردوبدل می‌شود هستیم 

– در حقیقت ما به دنبال این هستیم تا پول‌هایی که بین وزارت ارتباطات و اپراتورها رد و بدل می‌شود را شفاف کنیم.

– مصرف اینترنت بسیار رشد کرده است. در سال ۹۹ تنها یکی از این اپراتورها یعنی همراه اول که در بورس فعالیت دارد، فقط در ۱۱ ماه امسال براساس کدال(فرابورسی) درآمد ۲۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان داشته است.

– این رقم در حال حاضر در بورس ثبت شده چراکه در بورس همه چیز شفاف است.

وزارت ارتباطات باید مطالبه‌گر حقوق مردم باشد

– در حال حاضر ۵۳ درصد بازار اپراتورهای تلفن همراه در اختیار همراه اول، ۴۳ درصد در اختیار ایرانسل و مابقی هم در اختیار رایتل است.

– در مقایسه با همراه اول درآمد دو اپراتورهای دیگه حداقل بالای ۴۵هزار میلیارد تومانی دارند که حق السهم دولت از این مبلغ  ۱۲هزار و ۶۰۰ میلیون تومان می‌‎شود در حالی که دولت در بودجه ۱۴۰۰، رقم ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان را پیش بینی کرده است.

– وزارت ارتباطات که نهاد ناظر بر این حوزه و منافع عامه دولت در آنجا است، باید مطالبه‌گر حقوق مردم باشد.

وقتی قانونی محکم بسته می‌شود فریاد بسیاری به صدا در می‎‌آید

– در مجلس دهم قانون منع به کارگیری بازنشستگان را به صورتی اصلاح کردیم که فریاد بسیاری به صدا در آمد.

– وقتی قانونی محکم بسته می‌شود مانند همین قانون در مورد اینترنت، فریاد بسیاری به صدا در می‎‌آید چرا که قانون محکم بسته شده است.

– در قانون مذکور پیشنهادی در مورد تعرفه‌های اینترنت نبود در صحن تصویب شد که دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند.

سود اپراتورها به صدا و سیما داده نخواهد شد

– گمانه‌ها مبنی بر اینکه قرار است با مصوبه مجلس سود اپراتورها به صدا و سیما داده شود کذب است و ناشی از پروپاگاندا و فضاسازی است که در این مورد صورت گرفته که بعضا هم استفاده انتخاباتی دارد.

– مردم این را به خوبی تشخیص می‌دهند لذا بهتر است که با مردم صادق باشیم.

به دنبال توسعه شبکه ملی ارتباطات هستیم

– ما به دنبال توسعه شبکه ملی ارتباطات هستیم چرا که به دلیل نداشتن این شبکه حساب‌های بانکی ایران هک می‌شوند.

– بحث دیگر مربوط به تولید محتوا است و انتقادات بیشتر از این منظر است لذا تنها بحث راه‌اندازی نیست.

– فقط نمی‌توان گفت توسعه زیرساخت داشته باشیم بلکه باید داده‌ها و اطلاعات هم در آن وجود داشته باشد.