چمران: هنوز به مصادیق ورود نکرده‌ایم/ ساختار شورای ائتلاف شکل گرفته است

نایب‌رئیس شورای ائتلاف اصولگرایان گفت: شورای ائتلاف هنوز به مصادیق ورود نکرده است و هیچ بحثی در مورد افراد صورت نگرفته است. آنچه تاکنون بوده ساختارسازی بوده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری فارس، مهدی چمران، نایب‌رئیس شورای ائتلاف اصولگرایان در مصاحبه با روزنامه همشهری در پاسخ به این سوال که درخصوص انتخابات ریاست‌جمهوری، شورای ائتلاف تا کجا پیش رفته است؟ گفت: شورای ائتلاف هنوز به مصادیق ورود نکرده است و هیچ بحثی در مورد افراد صورت نگرفته است. آنچه تاکنون بوده ساختارسازی بوده است. همانطور که گفتم مجامع استانی و شهرستانی شکل گرفته است. این مجامع، مجمع و کنگره مرکزی را شکل خواهند داد. مجمع مرکزی یا کنگره ملی در مورد ریاست‌جمهوری اعلام نظر می‌کند.

وی درباره انتخابات شورای شهر نیز گفت: برای شورا‌های شهر‌ها تصمیم‌گیری محلی است و در مجمع منتخب شهرستان و شورای ائتلاف همان شهرستان برای خود تصمیم می‌گیرد.

چمران توضیح داد: شورای ائتلاف برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر یک برنامه جامع پیش‌بینی و طراحی کرده که در حال بررسی دقیق‌تر آن است؛ ۷ نفر را انتخاب کرده که آنها منحصرا به موضوع شوراها خواهند پرداخت، چراکه شوراها بیشتر یک حوزه تخصصی هستند تا سیاسی. شوراهای ائتلاف قرار است که تعدادی را از بین خود یا دیگران برگزینند تا ساختار انتخابات شوراها را به اجرا درآورند. بنابراین ممکن است به شورای ۲۰نفره برسند که از تخصص‌های مختلف در میان آنها حضور خواهند داشت. در ارتباط با شوراهای شهر، ائتلاف‌ها و مجامع شهرستانی شکل خواهد گرفت.

وی ادامه داد: آنچه تاکنون پیش‌بینی شده این است که در مجمع به ۳برابر اعضای موردنیاز رأی خواهند داد. حضور در مجامع برای همه آزاد است و همه کسانی که همفکر و همسو هستند می‌توانند به‌طور مجازی حضور داشته باشند و رأی بدهند. از مجموع افراد ۳ برابری، متناسب با تخصص افراد انتخاب خواهند شد. این سازوکار پیچیده‌ای است که تابه‌حال نه در ایران و نه در کشورهای  دیگر انجام نشده و سابقه نداشته است.

نایب‌رئیس شورای ائتلاف اصولگرایان گفت: مطابق پیش‌بینی صورت گرفته، حدود یک‌سوم از افراد منتخب از خانم‌ها و حدودا یک‌سوم نیز از میان جوانان خواهد بود.