به بهانه جشنواره باغچه بان

وقتی گروههای مجازی را بررسی میکنیم همه اش از خشونت، مرگ، جنگ و برتری جریان سیاسی حکایت دارد.
حال که جشنواره باغچه بان خلاف جریان عمومی را انتخاب کرده ، حمایت کنیم. و آن را به فال نیک بگیریم.

✍🏻 اسماعیل حسن زاده:
به بهانه جشنواره باغچه بان

🌹ایام الله صفر و رحلت پیامبر رحمت للعالمین(ص)و شهادت ائمه اطهار امام حسن مجتبی (ع) و ثامن الحجج امام رضا(ع) را به تمام معنویت خواهان و دینداران تسلیت عرض میکنم. خداوند ما را نیز از دوستداران آن بزرگان قرار دهد.🌹

✅ جوامع مانند انسان زنده آنچه در درون و زیر پوست آن میگذرد ناگزیر از طریق کنش ها و واکنش آن را بروز میدهند. اگر زیر لایه های جامعه نشاط و پویایی یا التهاب و تنش و تفکر پوسته باشد، ناگزیر در سطح جامعه خودرا نشان خواهد داد.
حال اکنون مرند چندان خوشایند نیست؛ خشونت فیزیکی از درگیریهای فردی، یا خشونت جمعی( واقعه تاسف بار ورزشگاه مرند)و خودکشی ها و کرونا نشان از بدحالی مرند دارد. شهرمان شدیدا نیازمند هم اندیشی نخبگان و صاحب نظران علاقمند دارد. متاسفانه واسپاری امور به دولتمردان و سیاسیون برای درمان دردهای پنهان جامعه درست نیست. در طول تاریخ دولتمردان تا آنجا به درد مردم خورده اند که بتوانند منافع شان تامین کنند. بقول معروف جورج اورول باید به این “اسب آنقدر غذا داد که بتواند کار کند” در زبان ترکی هم داریم”آرپاسی ارتیق دوشمیی”. چنین نگاهی دوای درد نخواهد بود.
✅ بنظرم در چنین مواردی بجز “خود درمانی” یعنی فعالیت های مدنی و فرهنگی و علمی مردمی راهکاری عملی بنظر نمی رسد. این خود درمانی باید توسط دلسوزان شهر به انجام برسد.
✅ با وجود وضع نامناسب احوال عمومی شهر، امروز یک رویداد مهم در سطح شهر در حال رخ دادن است آن هم جشنواره باغچه بان است. شخصیتهایی که خدمتی به شهر کرده اند حتی اندک، باید ازسوی نخبگان و جوانان و سایر گروههای اجتماعی فعال مورد تقدیر قرار بگیرند. این تقدیرها به دنیای این فعالان درگذشته نخواهد خورد؛ بعید است در آخرت هم به دردشان بخورد. این تقدیر به خاطر آیندگان است نه گذشتگان؛ باغچه بان مدت کوتاهی در مرند بود و بعد از نزدیک به صدسال وقتی به فکرش هستی یعنی دارید فکر میکنید؛ دارید میراث گذشته را اعتبارسنجی می کنید.
✅ چه خوشمان بیاید یا نیاید، سابقه تاریخی مرند ذهنیت ما را ساخته است. بنظرم به دور از حب و بغض های سیاسی به میراث گذشتگان نگاه کنیم.
شخصیتهای برجسته در گذشته های دور و نزدیک داشتیم و در آینده هم خواهیم داشت. بیاییم همت کنیم، با برپایی جشنواره ها و بزرگداشتها، باردیگر نشاط فکری و روحی را به شهر برگردانیم. نباید منتظر دولتمردان بمانیم. دولتمردان رفتنی هستند و این شهر و مردم آن برای ما و نسل بعدی ما ماندنی است.
جا دارد دست مسئولان و دست اندرکاران جشنواره فرهنگی باغچه بان را به گرمی بفشاریم و از اینکه مسئولان شهری نیز پیش قدم شدند و با این رویداد فرهنگی هم آوایی کرده اند تشکر کنیم. با حضور یا نوشتن یادداشت سپاسگزاری از همه عزیزان فعال در عرصه جشنواره به آنها “خداقوت” بگوییم. بدین طریق مشارکت خود را نشان دهیم.
✅ وقتی گروههای مجازی را بررسی میکنیم همه اش از خشونت، مرگ، جنگ و برتری جریان سیاسی حکایت دارد.
حال که جشنواره باغچه بان خلاف جریان عمومی را انتخاب کرده ، حمایت کنیم. و آن را به فال نیک بگیریم.
در پایان به عنوان یک همشهری از زحمات بی دریغ و خالصانه عزیزان آقایان مهدی صالحیار، موسی احمدی، محمودیوسفی مرندو میرعلی عباسوند سپاسگزارم.
١۴/ ٧/ ١۴٠٠