حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین اختتامیه نخستین جشنواره سراسری نمایش کودک باغچه بان مرند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان محلی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری منطقه است

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir    آئین اختتامیه نخستین جشنواره سراسری نمایش کودک باغچه بان با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پورمحمدی استاندار استان آذربایجان شرقی ، حجت الاسلام علی نعمت زاده امام جمعه شهرستان مرند ، داود گرشاسبی فرماندار شهرستان ویژه مرند و نماینده  مجلس شورای اسلامی ، علی  شیخ پور معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری ویژه مرند و دکتر نظری شهردارمرند واعضای شورای شهرمرند وجمعی از مسئولین ادارات و هنرمندان و اصحاب رسانه استان و شهرستان مرند در محل  کاروانسرای یام برگزار گردید .

 

محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این که استان آذربایجان شرقی همواره مهد جوشش فرهنگ و هنر ایران بوده و هنگام مطالعه تاریخ ایران اسلامی این مطلب به وضوح به چشم می خورد، افزود: حوزه فرهنگ و هنر محصور و محدود به مرزهای جغرافیایی نیست و تمدن و فرهنگ ایرانی حوزه وسیعی از مرز چین تا آسیای مرکزی و قفقاز و جنوب خلیج فارس را شامل می شود و در صدور انقلاب اسلامی، نگرش ما مرزها و سرحدات سیاسی نبوده، بلکه حوزه فرهنگی و تمدنی همواره مطرح بوده است.

وی تصریح کرد: آذربایجان شرقی از نقاط اصلی و پایگاه ‌های مهم فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی است و باید از این ظرفیت برای گسترش و تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر استفاده شود.

اسماعیلی با اشاره به ظرفیت‌ های مهم اقتصادی کشورمان در حوزه فرهنگ و هنر گفت: این حوزه می‌تواند نیازهای ارزی و انتظارات مسئولان را برآورده کند و باید در این حوزه ریل گذاری انجام شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در برنامه ریزی و سند راهبردی حوزه فرهنگ نگاه ویژه ای به آذربایجان شرقی و تبریز شده است و گام های مهمی برای ارتقای فرهنگ و هنری منطقه برداشته خواهد شد.

وی افزود: ملت ما با ملت‌های همسایه و همجوار پیوند قلبی و عاطفی دارد و ما زبان مشترکی داریم که مبنا و محور آن فرهنگ و تمدن است و حوزه متعالی و فخیم فرهنگ و تمدن نسبتی با جنگ و تجاوز ندارد و به مثابه آبی زلال جاری و ساری است و تاثیر آن همواره مشهود است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به راهبردهای دولت سیزدهم، تاکید کرد: نگرش دولت مردمی مبتنی بر استعدادها، نمادها و ظرفیت‌های بزرگ فرهنگی و هنری در اقصی نقاط ایران اسلامی و پرهیز از تمرکز گرایی است و این توجه به نقاط مختلف بسط داده می‌شود تا هویت ها و استعدادهای خود را شناخته و به دیگران نیز بشناسانیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان محلی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری منطقه است که با حفظ همه چارچوب ‌ها هنر اصیل خود را نمایش می دهند و نیاز به پرورش و توجه به چنین جشنواره هایی بیشتر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مرند جلوه گاه غنى فرهنگى آذربایجان و هنرخیز و هنرمند پرور است؛ و زنده یاد باغچه بان نیز که همه ایران با نام و یاد این فقید انس دارند از همین شهر است و جشنواره تئاتر کودک به نام وى، مجالی براى نشان دادن ظرفیت هاى عظیم هنرى دختران و پسران سرزمین ما است.

اسماعیلی از ایجاد دبیرخانه دائمی جشنوارهرتئاتر کودک باغچه بان در آذربایجان‌شرقی حمایت و اظهار امیدواری کرد ایجاد یک مجموعه نمایش سینمایی در شهرستان مرند در دستور کار قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی