رسوائی تاریخ سازان جعلی در مرند

روایتی تکان دهنده از بی سابقه ترین سرقت معنوی در تاریخ شهرستان مرند❗

برخلاف این حرکت تاکنون هیچ بزرگداشتی برای دکتر قنبرزاده از سوی دو دانشگاه و مسئولین شهر برگزار نشده است و خانواده و دوستداران وی نیز هیچ اقدامی تبلیغی جهت تجلیل از وی انجام نداده اند.در مرداد ماه امسال (1400) بنابر مصوبه شورای فرهنگی شهرستان با ریاست امام جمعه محترم مرند، حاج آقا نعمت زاده، در محل فرمانداری مرند، قرار بر این شد که از زحمات دکتر قنبرزاده تجلیل شود و تندیسی با هزینه خود خانواده وی(نه هزینه دانشگاه و شهرداری) نیز نصب گردد.  در اول آذرماه 1400، جلسه هماهنگی، این مراسم به ریاست حاج آقا نعمت زاده در دانشگاه آزاد برگزار شد ومقرر شد مراسم تجلیل از دکتر قنبرزاده در روز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی مرند برگزارشود.

روایتی تکان دهنده از بی سابقه ترین سرقت معنوی در تاریخ شهرستان مرند❗

بی شک تجلیل از انسانهای فرهیخته ای که اثرات ماندگار، به ویژه در امور فرهنگی، در دیار خود به یادگار گذاشته اند یکی از وظایف مردم و مسئولین قدرشناس است و مصادره این آثار به نفع فردی دیگر، نوعی سرقت معنوی است.

هر شهروند منصف مرندی می داند که تاسیس و توسعه دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور در شهرستان مرند، بزرگترین تاثیر گذاری را در رشد فرهنگی-اقتصادی– علمی این شهرستان داشته است. بر کمتر کسی پوشیده است که در ایجاد و توسعه این دو دانشگاه، مرحوم دکتر صمداله قنبرزاده، به عنوان اولین رئیس و موسس این دانشگاه، چه زحمات طاقت فرسایی را در آن ایام دشوار جنگ و پایان جنگ و کمبودهای همه جانبه در کشور، متحمل شدند. زحماتی که با حمایت های همه جانبه وزیر وقت صنایع جناب آقای مهندس شافعی و یاری افراد پر توانی چون آقای حسن محمدی قدیم و خیرین صدیق به ثمر نشست. دکتر قنبرزاده در مردادماه ۱۳۹۵ زندگی را به درود گفتند. مردم مرند او را انسانی محبوب، مردمی، بی ادعا، گزیده گو، منصف، با طبع ملایم، پر صبر، مهربان و خوش ذات، روشنفکر، با مناعت طبع بالا، اخلاق مدار و با رفتار و گفتار وزین و معتدل یاد می کنند که با تملق و چاپلوسی میانه خوبی نداشت.

 طی هفته های اخیر، تاریخ سازان جعلی تلاش همه جانبه ای را آغاز کرد تا سوابق نیک دکتر قنبرزاده در تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به نام مرحوم اسماعیل رفیعیان مصادره کند بدون اینکه حتی یک ورق سندی ارائه دهند( سندشان تدریس رایگان در دانشگاه در اوایل تاسیس است که تقریبا اکثریت اساتید مرندی از جمله خود دکتر قنبرزاده به علت کمبود بودجه انجام می دادند). اما این ماجرا چگونه شروع شد و به چنین نقطه ای رسید. طی ۱۳ سالی که از فوت مرحوم رفیعیان میگذرد، تبلیغات گسترده و پر حجمی برای ایشان از سوی فرزند وی صورت گرفته است (از جمله نصب چهار مجسمه، چاپ کتاب، سی دی، بزرگداشتهای مختلف و غیره) که از برگزار کنندگان جای تشکر است ولی مسئله مهمی که در اذهان مردم مرند مطرح بوده است این بوده که ایشان چه اثر ماندگار یا بنای عام المنفعه ای را در شهرستان مرند به یادگار گذاشته است که چنین تبلیغی برای وی می گردد. پاسخ این است که در واقع صرفا هیچ❗️بخش عمده زندگی مرحوم رفیعیان در تبریزگذشته است و ایشان در دوران ستمشاهی معاون اداری دانشگاه تبریز و بعد از انقلاب دو دهه معاون دانشگاه آزاد تبریز بوده اند و به هیچ اثری عام المنفعه ای در مرند نمی توان اشاره کرد که دستاورد زحمات وی باشد تا این افراد بتوانند در موقعیتهای مختلف،چون انتخابات،مورد بهره برداری قراردهند.

برخلاف این حرکت تاکنون هیچ بزرگداشتی برای دکتر قنبرزاده از سوی دو دانشگاه و مسئولین شهر برگزار نشده است و خانواده و دوستداران وی نیز هیچ اقدامی تبلیغی جهت تجلیل از وی انجام نداده اند.در مرداد ماه امسال (۱۴۰۰) بنابر مصوبه شورای فرهنگی شهرستان با ریاست امام جمعه محترم مرند، حاج آقا نعمت زاده، در محل فرمانداری مرند، قرار بر این شد که از زحمات دکتر قنبرزاده تجلیل شود و تندیسی با هزینه خود خانواده وی(نه هزینه دانشگاه و شهرداری) نیز نصب گردد.

 در اول آذرماه ۱۴۰۰، جلسه هماهنگی، این مراسم به ریاست حاج آقا نعمت زاده در دانشگاه آزاد برگزار شد ومقرر شد مراسم تجلیل از دکتر قنبرزاده در روز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی مرند برگزارشود.

بعد از تصویب موضوع، متاسفانه بعضی ها بخصوص تاریخ سازان جعلی فرصت را مناسب دیدند با یک سلسله اقداماتی که صرفا آنرا می توان مصادره زحمات دکتر قنبرزاده به نفع مرحوم اسماعیل رفیعیان دانست، اقدام به گنجاندن نام آن مرحوم به عنوان موسس دانشگاه آزاد واحد مرند در بروشور تبلیغاتی و فیلم آماده توسط اخاذان خبری شده برای مراسم بزرگداشت ۳۸ امین سالگرد تاسیس دانشگاه نمودند❗ و جالب آنکه عکس مرحوم رفیعیان را بالاتر از عکس مرحوم دکتر قنبرزاده و هم ردیف میرزا باقر مرندی از خیرین بنام مرند در لیست موسسین دانشگاه جای دادند❗ جعلی چنان رسوا که موجب اعتراض وسیع اساتید و فعالین سباسی و اجتماعی و فرهنگی و هنری و احزاب و شهروندان آگاه شهرستان مرند گردید. حال پرسش در اینجاست که آیا بخش روابط عمومی، فرهنگی و ریاست دانشگاه آزاد واحد مرند از چنین کلاهبرداری معنوی بی خبر بوده اند و چرا اقدامی در جهت جلوگیری از این اقدام شرم اور قبل از نصب انجام‌ نداده اند⁉️

 اصولا چنین سرقت معنوی بی سابقه، در یک محیط آکادمیک و آنهم توسط افرادی که خود را تحصیل کرده و دانشگاهی می دانند، چه الگویی را جز مسیر کجی و تباهی به جوانان دانشجو و آینده ساز این شهرستان نشان می دهد⁉️

♦️بنده معتقدم بزرگان را باید در حیطه خود بزرگ‌ کرد نه با سرقت و کلاهبرداری از عملکرد دیگران ‼️