امریکا یا ایران در دوراهی برجام

جلسه نمایندگان با «امیرعبداللهیان»/ آمریکا باید تصمیم‌های سخت سیاسی بگیرد

گزارش رسمی کمیسیون امنیت ملی مجلس از جلسه با وزیر امور خارجه منتشر شد.

به گزارشپایگاه خبری تحلیلی جوان فردا javanefarda.ir   به نقل از  خبرگزاری تسنیم، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گزارشی رسمی نشست امروز ( ۹ اسفندماه) با وزیر امور خارجه را تشریح کرد.

 

در این گزارش تاکید شد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در راستای وظایف نظارتی خود، و به منظور بررسی گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۴، نشستی فوق العاده با دعوت از حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه برگزار کرد.

این نشست پنجمین جلسه کمیسیون با این موضوع در دولت سیزدهم بود که با دعوت از وزیر امور خارجه و یا معاون سیاسی این وزارت خانه برگزار شد که هدف آن شفافیت روند مذاکرات وین برای نمایندگان ملت و پیگیری تحقق اهداف و چارچوب‌های “قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها” است.

وزیر خارجه در این جلسه با جزییات تلاش‌های دولت و تیم مذاکره‌کننده برای حصول توافق را تشریح و تاکید کرد مذاکرات هنوز به اتمام نرسیده و امریکا باید تصمیم‌های سخت سیاسی بگیرد که هنوز چنین تصمیماتی را نگرفته است.

نمایندگان مجلس یازدهم با دغدغه حفظ توانمندی‌های هسته‌ای، رفع کامل تحریم‌ها و بهبود معیشت مردم، در جریان بررسی‌های خود از روند مذاکرات، تحقق هدف انتفاع اقتصادی مردم ایران از مسیر رفع تحریم‌ها را اولویت قرار داده‌اند و اظهارنظر درباره هر توافق احتمالی را با این معیار صورت خواهند داد.

بر اساس ماده ۷ قانون اقدام راهبردی، در صورت شکل‌گیری نهایی یک توافق، دولت محترم می‌بایست گزارشی از تحریم‌های لغو شده، به مجلس شورای اسلامی ارائه کند تا پس از بررسی آن در کمیسیون‌های تخصصی و صحن  علنی، امکان اجرای هرگونه محدودیت در برنامه هسته‌ای را کسب کند.

از این‌جهت، نمایندگان مردم ضمن تاکید بر حفظ خطوط قرمز منافع ملی در مذاکرات از جمله رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین‌های لازم و فرصت لازم برای راستی‌آزمایی دقیق، یادآور می‌شود که جمهوری اسلامی، در کسب منافع ملی، هیچ ضرب‌الاجلی را نمی‌پذیرد. ضرب‌الاجل واقعی برای ملت ایران، منافع ملت ایران و رفع موانع تجارت خارجی ایران است.