مرند در حد استعداد خود توسعه نیافته است.

 مرند در حد استعداد خود توسعه نیافته است.

در راستای رفع مسائل و مشکلات مردم و شهرستان در برخی موارد نیاز به تفویض اختیار کامل هستیم تا بتوان از بوروکراسی اداری کاسته شود. دراین جلسه مهندس نیرومند مدیرعامل شهرکهای صنعتی استان    و

 مرند در حد استعداد خود توسعه نیافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  جلسه بررسی مسائل و مشکلات اقتصادی شهرستان با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و مدیران کل استان  به ریاست معاون استاندار آذربایجان شرقی در سالن سردار دلها در  فرمانداری برگزار شد.

دکتر محمدئ کلامی  گفت:مرند یکی از شهرهای ویژه کشور است و استعدادهای لازم برای رشد و توسعه چشمگیر را در بسیاری از لحاظ بخصوص در کشاورزی و صنعت و  صنایع تبدیلی  دارا است.

وی گفت: مرند سومین شهر پر جمعیت استان است و با دارا بودن نیروی کار ماهر و ظرفیت و پتانسیل بالا متاسفانه در شهرهای دیگر فعالیت دارند. واین موضوع در شان مرند نیست

کلامی افزود  :مرند در حد استعداد خود توسعه نیافته است.باید تدبیری اندیشیده شود

کلامی بطور شفاف گفت ما برای حل مشکل این شهرستان آمده ایم ازر حضار میخواهیم در راستای حل مشکلات نظرات خود را بیان کنند

وی افزود : شهرستان مرند با دارا بودن ظرفیت و پتانسیل بالا در حوزه صنعت و کشاورزی و گردشگری نباید در چنین شرایطی باشد و در زمینه کشاورزی سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی و دارا بودن منطقه بکر گردشگری حتی در چهار فصل سال باید به توسعه همه جانبه برسد.

دکتر کلامی در مورد چگونگی پیگیری مصوبات گفت بعداز سه ماه جهت پیگیری در این شهرستان خواهیم بود.

کلامی خطاب به مدیران استانی و شهرستانی  افزود قانون ومقررات را از منظر حل مشکلات بررسی ومطرح و در جهت تسهیل امورات برای رفاه حال تولید کنندگان و فعالین اقتصادی شهرستان مرند باید عملیاتی کرد .

 و عمده مشکلات شهرستان  که در نبود  زیرساختها بود  فی المجلس دستورات لازم را به مدیران ادارات آب و برق و گاز و راه و منابع طبیعی و جهاد کشاورزی و شهرکهای صنعتی را صادر نمودند و چند آیتم مهم از جمله حمایت از سرمایه گذاران شرکت سن ایچ و حل مشکلات واحدهای نیمه تمام و واگذاری ۶۰ هکتاری از اراضی در جنب شهرک برای صنعت مبل سازی و ۸۰ هکتار برای  سرمایه گذاران  پارک لجستیک و مسکن سازی و تامین آب و برق کافی برای شهرک شماره ۲ مرند و تبدیل کریدور حمل و نقل با توجه به موقعیت جغرافیایی این شهر و حلقه اتصال آسیا با اروپا و فعال سازی معادن راکد و توسعه خاک چینی و حل مشکل عالم آرا و و ایجاد نمایندگی خانه صنعت و معدن و انجام امورات اولیه در این شهرستان و جلوگیری از ارجاع به ادارات کل جهت تسهیل امورات را مطرح و برای اجرا مصوب گردید و همه مدیران کل و شهرستانی به اتفاق نظر برای حل مشکلات اعلام آمادگی کردند و مقرر شد که سه ماه بعد در ادامه این جلسه موارد پیگیری تا منتج به نتیجه گردد .

در این جلسه دکتر داود عباسی نماینده عالی دولت در شهرستان مرند با اشاره به سیمای کلی شهرستان بیان داشت:وضعیت شهرستان مرند در شان مردم شریف مرند نیست و با داشتن پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان نتوانسته به نقطه مطلوب برسد.

وی با اشاره به ظرفیت های شهرستان گفت : شهرستان مرند با وجود بیش از ۱۰ هزار کِشنده سنگین نیاز برای هاب لجستیک از ضروریات است و به دنبال سرمایه گذار در این زمینه هستیم.

دکتر عباسی گفت : وجود معادن غنی در شهرستان که نمونه بزرگ آن خاک چینی است و سرمایه گذاری برای صنایع کوچک بسیار حائز اهمیت است.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به صنعت مبلمان سازی در شهرستان افزود : مبلمان مرند با بیش از ۷ هزار تولید کننده که دومین شهر تولید کننده مبل در کشور است و باید به خوشه صنعتی تبدیل شود.

وی با اشاره به موقعیت شهرستان در زمینه کشاورزی گفت : وجود زمین‌هایی برای کشاورزی از جمله پسته و زعفران و صنایع وابسته و گیاهان دارویی یکی از پتانسیل های شهرستان است که نیاز به سرمایه‌گذاری دیده می شود.

دکتر عباسی ادامه داد : ما خواستار توسعه شهرستان هستیم ولی متاسفانه موانع و مشکلات زیادی در سر راه داریم.

وی گفت: در راستای رفع مسائل و مشکلات مردم و شهرستان در برخی موارد نیاز به تفویض اختیار کامل هستیم تا بتوان از بوروکراسی اداری کاسته شود.

دراین جلسه مهندس نیرومند مدیرعامل شهرکهای صنعتی استان    و  مهندس جلیل زاده معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان بطور شفاف و خارج از ملاحظه کاری  مطالب خود را بیان داشتند

جلیل زاده گفت موضوع آب در شهرستان مرند حاد است و نمیتوان وعده قطعی داد لذا آب برای نسلهای آینده است نباید کاری کنیم نسلهای آینده برایمان نفرین کنند . وی درمورد آب مصرفی ذوب آهن و کارخانه آب میوه گفت مصرف آب در کارخانه آبمیوه بیشتر از کارخانه ذوب آهن است

نیرومند گفت ما خوشحال هستیم که یکی از کارخحانه های بزرگ دراین شهرستان پا به میدان گذاشته است ولی باید تمام ادارات یکدست از این امر حمایت کنند. امروز شهرک شماره یک مرند با مشکل مواجه است

نیرومند درمورد  شهرک مبل درمرند گفت طبق بررسی های به عمل آمده  صنعتگران مبل در مرند تمایل دارند فقط به شهرک صنعتی شماره یک نقل ومکان نمایند و علاقه ای برای شهرک شماره ۲ ندارند

طبق گفته دکتر کلامی برای پیگیری مصوبات این جلسه بعداز سه ماه درمرند خواهند بود این تاریخ ۲۰مهر ۱۴۰۱ خواهد بود

نظریه جوان فردا

اگر مسئولین و مقامات ارشد استانی و شهرستانی و کشوری باین سوال پاسخ دهند  بیشتر قفلهای بسته شده درمرند باز میشود سوال این است آیا مرند داشته های خود را در سال ۱۳۸۷ داشت را خواهد دید یا نه ؟ د کتر کلامی در پاسخ این سوال گفت در تلاش هستیم تا رونق اقتصادی را باین شهرستان برگردانیم.