رسانه ها باید در زمان بحرانها مانند افسران جنگ سخت وارد کارزار با دشمن شوند

نقش رسانه ها در زمان بحرانها

  جلسه مدیران‌مسئول و خبرنگاران رسمی فعال در شهرستان مرند با رئیس اداره فرهنگ‌وارشاد اسلامی مرند به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رسمی جوان فردا جلسه مدیران‌مسئول و خبرنگاران رسمی فعال در شهرستان مرند با رئیس اداره فرهنگ‌وارشاد اسلامی مرند بمناسبت هفته مدافند غیرعامل روز سه شنبه ۱۴۰۱/۸/۱۰راس ساعت ۱۱ در اتاق ریاست اداره فرهنگ‌و ارشاد […]

 

جلسه مدیران‌مسئول و خبرنگاران رسمی فعال در شهرستان مرند با رئیس اداره فرهنگ‌وارشاد اسلامی مرند
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رسمی جوان فردا


جلسه مدیران‌مسئول و خبرنگاران رسمی فعال در شهرستان مرند با رئیس اداره فرهنگ‌وارشاد اسلامی مرند بمناسبت هفته مدافند غیرعامل روز سه شنبه ۱۴۰۱/۸/۱۰راس ساعت ۱۱ در اتاق ریاست اداره فرهنگ‌و ارشاد مرند برگزارشد

سلطانپور گفت باید از پایگاه های خبری رسمی مجوزدار از وزارت ارشاد در مدیریت چند روز اخیر تشکر شود که کاملا بعنوان زبان گویای مردم و مسئولین قلم فرسائی کردند
رئیس اداره ارشاد مرند افزود هرکس مدعی خبرنگاری است باید در سامانه e_rasane ثبت نام کنند تا مشمول قانون مطبوعات شوند
در غیر اینصورت از هیچ حمایت قانونی برخوردار نخواهند بود.

سلطانپور در جلسه نقش رسانه در زمان بحرانها گفت

قبل از اینکه به بررسی نقش رسانه ها در پدافند غیر عامل بپردازم لازم است که ابتدا بصورت جداگانه در مورد رسانه و پدافند غیر عامل، توضیحاتی را ارائه نمایم:
رسانه وسیله ای است برای نقل و انتقال اطلاعات، ایده ها و افکار افراد یا جامعه. این جمله، ساده ترین و یا به عبارت دیگر کلی ترین تعریف از رسانه می باشد که مفهوم و هدف اصلی آن را بیان می کند.
پدافند غیر عامل به زبان ساده عبارت است از مجموعه اقدامات غیر مسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می گردد.
نکته حائز اهمیت در مورد پدافند غیر عامل این است که اقدامات در این حوزه، قبل از خطر انجام می گیرد تا موجب کاهش آسیب پذیری در زمان وقوع یک بحران شود و کاملا روشن است که این یعنی برنامه ریزی دقیق و جامع بر اساس بررسی کلیه شرایط با بکارگیری نیروهای متخصص. حال اگر بخواهیم نقش رسانه ها در پدافند غیر عامل را بیان کنیم و با توجه به تعریف رسانه که وظیفه آن، نقل و انتقال اطلاعات می باشد باید برای انجام این هدف به شکلی برنامه ریزی صورت پذیرد که در هنگام بحران، مشکلی در انجام این وظیفه بوجود نیاید.
* ضرورت داشتن برنامه دفاع غیر عامل در هر یک از رسانه های گروهی، امری ضروری است و چنین برنامه ای با آموزش دست اندر کاران و پرسنل رسانه تکمیل می شود. همراهی با مردم و خدمت به کشور در موقعیت های بحرانی و تهدید علیه امنیت ملی از جمله ضرورت های این برنامه ریزی است همچنین تنظیم دستور العمل ها برای شرایط تهدید و بحران و روشن بودن وضعیت هر یک از همکاران رسانه امری ضروری می باشد.
* در هنگام پدیدار شدن بحران ها، هماهنگی با اداره کنندگان حکومت و اطلاع از سیاست های دولتمردان و جلوگیری از تعارض و تعدد آراء ضرورتی اساسی است و در برنامه دفاع غیر عامل انتظار می رود چگونگی این هماهنگی با مسئولین و رهبران جامعه پیش بینی شده باشد. حفظ اعتماد عمومی مردم به رسانه ها در شرایط تهدید و بحران از

در بحران ها، رسانه ها ابتکار عمل را در دست می گیرند و مردم و مسئولین بیش از گذشته نیازشان به رسانه ها افزایش می یابد لذا برنامه دفاع غیر عامل در رسانه ها به ظرفیت ها و قابلیت های حرفه ای بالایی نیاز دارد. در شرایط تهدید، نظم اجتماعی کاسته شده و عدم ارتباط مناسب افراد و کاسته شدن کارایی نهاد ها و سردرگمی های مختلف موجب می شود هیچ چیز در جای خود قرار نداشته باشد اما با داشتن برنامه پیش بینی قبلی، لازم نیست آزمون و خطاهای متعدد صورت گیرد. شیوه اداره رسانه ها در شرایط بحران و تهدید از تجربیات زیادی بهرمند است و بصورت شناخته شده ای در جهان مورد توجه قرار دارد. رسانه ها در شرایط بحران به طرق زیر می توانند عمل نمایند:
– انتشار دستورالعمل ها و اطلاعات مرتبط با آمادگی مردم برای رویارویی با تهدیدات و بحران های پیش آمده
– آموزش عمومی برای مقابله با تهدیدات و بحران ها
– انتشار اطلاعات صحیح درباره شدت و میزان رویداد و کاهش اضطراب و افزایش آرامش فکری مردم
– حمایت از اقدامات دولت و دولتمردان به منظور ایجاد وفاق اجتماعی
– تسریع در عملیات نجات و رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان
– پایدار نمودن مردم به زندگی جمعی و ترغیب روحیه ملی
– ایجاد انسجام اجتماعی
– عدم بزرگ نمایی مشکلات و حوادث
– تداوم برنامه اطلاع رسانی و ارتباط با مردم
– فعالیت اطلاع رسانی قبل از وقوع تهدید و بحران
– ارتباط مستقیم با مردم و مسئولین و انتقال نظرات طرفین برای کاهش مشکلات
– تهیه طرح تهدید نمونه و مثالی در رسانه ها، آمادگی برنامه دفاع غیر عامل را افزایش می دهد.
– سازماندهی گروه های خبری و اطلاع رسانی برای شرایط بحران