ایران‌و عربستان دست دوستی دادند

توافق ایران و عربستان بعداز ۷ سال

خبر توافق نهایی ایران و عربستان برای احیای روابط دو جانبه پس از ۷ سال قطع رابطه، ساعاتی پیش اعلام شد؛ خبری که روایت پشت پرده آن نشان دهنده تغییراتی بزرگ در مناسبات منطقه و رویدادهای جهانی است.

خبر توافق نهایی ایران و عربستان برای احیای روابط دو جانبه پس از ۷ سال قطع رابطه، ساعاتی پیش اعلام شد؛ خبری که روایت پشت پرده آن نشان دهنده تغییراتی بزرگ در مناسبات منطقه و رویدادهای جهانی است.

⭕️کلید احیای این روابط در جریان سفر مهم سید ابراهیم رئیسی به چین و در کنار توافقات میان دو کشور زده شد و موضوع از سرگیری روابط میان ایران و عربستان به عنوان یکی از پیشنهادات طرف چینی به ایران ارائه شد.
⭕️این در حالی است که پیش از این عربستان سعودی درخواست احیای روابط دیپلماتیک با میانجی گری چین را مطرح کرد و این درخواست با استقبال و پذیرش ایران مواجه شد.
⭕️پس از سفر رئیس جمهور به چین مذاکرات فشرده با نمایندگی دبیر شورای امنیت ملی از طرف ایران آغاز شد و امروز توافق نهایی با بیانیه‌ای سه جانبه اعلام شد.
⭕️نکته قابل توجه در این مذاکرات، حذف آمریکا از جایگاه پدرخواندگی روابط کشورهای منطقه و نقش فعال دو کشور بعلاوه چین در احیای روابط میان ایران و عربستان است.
⭕️این توافق مهم در شرایطی بدست آمد که طی ماه‌های گذشته آمریکا با میدان داری رژیم صهیونیستی و حمایت‌های رسانه‌ای و جنگ روانی تلاش می کرد فضاسازی خاصی را در منطقه علیه ایران سامان دهد.
⭕️در واقع توافق صورت گرفته یک شکست بزرگ برای رژیم صهیونیستی و سیاست امریکا مبتنی بر ایجاد شکاف و اختلاف در منطقه با هدف تضعیف جایگاه جمهوری اسلامی به حساب می‌آید.
⭕️حالا ایران و عربستان که همواره تلاش می شد به عنوان بازوی آمریکا در منطقه برای فشار به ایران نمایش داده شود، به توافقی مهم برای احیای روابط دست یافته اند؛ توافقی که با ایستادگی ایران و تدبیر دقیق دولت جمهوری اسلامی مبنی بر تقویت سیاست همسایگی و حذف امریکا از فرایند شکل گیری آن به دست آمده است.
نظریه پایگاه خبری جوان فردا

حال که بعد از۷  سال شاهد از سرگیری روابط دو کشور مسلمان ایران و عربستان هستیم چند سوال در اذهان دراین هفت سال شکل گرفته است

۱_چه کسانی در ایران به سفارتخانه عربستان حمله کردند؟و دولتمردان و دستگاه قضائی ایران با این افراد دردسرساز چه کرد؟

۲_دراین مدت ۷ سال با قطع ارتباط ایران با عربستان بر اثر حمله به سفارتخانه عربستان چقدر سود کردیم؟

۳_امروز عاملین حمله به سفارتخانه عربستان چگونه این توافق ایران و عربستان را تحمل خواهند کرد ؟

۴_ این روابط ایران و عربستان تا کی پایدار خواهد ماند ؟

۵_ آیا  آمریکا گاو شیرده را از دست می دهد؟یا در پشت این روابط، امریکا دنبال هدف دیگر است ؟

۶_ آیا اسرائیل باین روابط راضی خواهد شد؟

گذر زمان پاسخ این سوالات را خواهد داد ولی ما ایرانیان بجز شعار لستراتژیک مرگ بر امریکا و‌مرگ بر اسرائیل  دست از مرگ‌گفتن برداریم .اگر امریکا از دام اسرائیل رهائی یافت با گشاده رویی میتواند در میز مذاکره صلح با ایران بنشیند و روابط خودرا با ایران از سرگیرد .امریکا خوب میداند ایران یک کشور انساندوست و حامی صلح وامنیت در نقاط مختلف جهان  است .

امریکا بایددبداند هرکشوری گاو شیر ده برای امریکا ودیگر کشورها  نمیشود پس بهتر است سیاست خودرا تغییر دهد وبا بزرگ شناختن ایران و ایرانیان دست از لجبازی بردار.

ایران هم با حفظ تمام آرمانهای انقلاب و منافع کشور با تبعیت از ائمه اطهار باب محاوره رادبا همسایه گان خود و کشورهای جهان بگشاید .ملت ایران با صبر و شکیبائی  در ۴۴ سال گذشته یار و یاور نظام جمهوری اسلامی و مسئولین بود وخواهد بود ولی تدبیر با نرمش قهرمانانه مشکلات را برطرف کنند و خشم داخل مردم را تبدیل به آرامش فکری شهروندان کند