نشست خبری جوان فردا با همکاری اویاناق و نشریه گوزل وطن با رئیس و نائب رئیس اتاق اصناف شهرستان مرند

کریم پور : من از دو جلسه نتیجه نگرفتم / رنگریز: هیچ امیدی از این دو جلسه ندارم/ از وام ده میلیارد تومان برای قالیبافان مرند اطلاعی ندارم

رنگریز پرده از وام ده میلیارد تومان بنام قالیبافان به کام دیگران برداشت و گفت ما از وام ده میلیارد تومان اطلاع نداریم .ولی با تدبیر سپاه ناحیه مرندوام با 4% مبالغی در اختیار قالیبافان پرداخت شد .جای دارد از تدبیر فرمانده محترم تشکر کنیم.

نشست خبری جوان فردا با همکاری اویاناق و نشریه گوزل وطن با رئیس و نائب رئیس اتاق اصناف شهرستان مرند

حاج علی اکبر کریم پور رئیس اتاق اصناف و حاج محمد رنگریز نائب رئیس اتاق اصناف شهرستان مرند می باشند

مدیر مسئول جوان فردا قبل از شروع مصاحبه گفت از اینکه وقت شریفتان را در راستای جهاد تبیین و شفاف سازی امورات  گذاشتید کمال تشکر را داریم و ضمنا روز اصناف را به تمامی اصناف کشور ایران  و استان آذربایجانشرقی و بخصوص شهرستان مرند تبریک عرض می نمائیم.

کریم پور و رنگریز قبل از پاسخ گوئی به سوالات روز اصناف را تبریک گفتند و افزودند بازاریان و کسبه داران در پیروزی انقلاب نقش مهمی را ایفا کردند  و بعداز پیروزی انقلاب هم دوش به دوش مردم با پیروی از ولایت فقیه، در حفظ ارزشهای انقلاب در میدان هستند هرچند بی مهری ها از سوی بعضی مسئولین بخصوص اموردارائی و مالیات ،اصناف را گلایه مند کرده است.ولی بازاریان دست بردار از انقلاب نیستند.

سوال ۱)آمار کلی اصناف اعم از دارای مجوز و بدون مجوز را در سطح شهرستان مرند بفرمائید؟

کریم پور در پاسخ گفت :تشکر می کنم از مدیریت رسانه جوان فردا و اویاناق و نشریه گوزل وطن ، از اینکه زحمت می کشید اخبار شهرستان را انتشار می دهید و بخصوص اخبار اصناف را پوشش خبری می دهید وحمایت می کنید. در شهرستان مرند ۱۲۰۰۰کسبه دار دارای مجوز و ۵۰۰۰کسبه دار بدون مجوز در حال فعالیت هستند اصناف در شهرستان مرند خُردِفروش  هستندو بدون مجوزها اقدام به مجوزدار شدن کرده اند. باید از اصناف حمایت شود و انتظار داریم اصناف بیش از پیش با مشکلات روبرو نگردند.

سوال۲) در جلسه ای که وزیر اقتصادحضور داشتند آتشی صحبت کردید و بعداز آن با مدیر کل امور دارائی و مالیات جلسه داشتید نتیجه این جلسات چی شد؟

کریم پور گفت:از اینکه ما را به جلسه فعالین اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد دعوت کردند ولی متاسفانه حضور وزیر و هیات همراه درجلسه با تاخیر زیاد انجام شد .و همراه وزیر که مدیرکل بود به همه سه دقیقه وقت میداد و متاسفانه به فرماندار هم گفتند وقت تمام ، من از این حرکت ناراحت شدم و گفتم شما دیر کردید ما هیچ قصوری نداریم ، باید ما بعنوان زبان گویای اصناف مشکل مان رامطرح کنیم.مطرح کردیم و بعداز سفر وزیر به مرند، طبق دستور وزیر اقتصاد ،مدیر کل اموردارائی و مالیات با فعالین اقتصادی در ساختمان فرمانداری با حضور دیرزهنگام فرماندار جلسه گذاشتند و ما از نحوه ارزیابی مالیاتی اعتراض خود را به سمع مدیرکل رساندیم هرچند شفاف سخن گفتن ما ، برخلاف میل بعضی مسئولین بود.

ولی نتیجه ای  از جلسه با وزیر اقتصاد بدست نیامد در حالی که مالیات اصناف هزاران برابر مالیات اصناف افزایش یافته یک آرایشگاه ویا یک جوشکار با مشکل زیاد امروز با مشکل مالیات مواجه است .

جلسه  با مدیر کل انجام گرفت و با هیات مدیره اتاق اصناف بخدمت شان رسیدیم . گفتیم پارسال اصنافی ۹میلیارد تومان تراکنش داشت وامسال ۱۲میلیاردتومان تراکنش دارد ولی متاسفانه مالیات این اصناف دراین سال صدها برابر سال گذشته شده است. ولی آنکه مد نظر است تا این تاریخ نتیجه حاصل نشده است امیدواریم مسئولین توجه کنند.

سوال۳) سوال از نائب رئیس ، آقای رنگریز در جلسه مدیر کل و امور مالیاتی استان خیلی داغ صحبت کردید نتیجه چی شده است؟

رنگریز ما به جای کلمه اصناف از بازاری استفاده می کنیم  . در ایران یک سوم جمعیت از خانواده اصناف هستند تا این روز مشکلات را گفته ایم ونتیجه نگرفته ایم در انتخاب نماینده مجلس شرکت می کنیم ولی متاسفانه از ۲۹۰نفر نماینده مجلس یک اصناف نیست تا مشکل اصناف را مطرح کند چون بازاری میداند مشکل بازاری در شهرداری و عوارض و مالیات چیست ،همیشه اصناف در بحبوحه زمان درمیدان است ولی هیچکس در فکر اصناف نیست . نباید اصناف فقط در روز اصناف یاد شود ویا با یک   تبریک توی خالی یاد شود .ما  هرروز در هیات مدیره موضوع مالیات مطرح است من یک نفر نیستم و من نماینده ۱۲۰۰۰اصناف هستم .در جلسه با مدیر کل امور مالیات اول حاج کریم پورصحبت کردند و بنده در آخر وقت خواستم سه دقیقه وقت دادندو گفتم از انقلاب ۴۳ سال می گذرد یک اصناف هستم برای نمونه شما نمی توانید یک بازاری بیابید که اختلاس کرده باشد . لذا آقا و آقازاده ها کشور را برده اند این کدام عدالت است که مالیات را از اصناف بگیرند خزانه خالی شده از اختلاس را اصناف با پرداخت غیرعادلانه مالیات باید پرکند.

اصناف چه گناهی کرده اند امروز باین روز فلاکت بار افتاده اند؟مشکل اجاره بها و مشکل افزایش بی رویه مالیات.!و تورم افسار گسیخته .

رنگریز افزودبه من وقت نمی دادند از فرماندار وقت گرفته ام و گفتم جناب آقای مدیرکل ، وقتی یک رای از دیوان صادر شده است که تراکنش ها هیچ ربطی به امورمالیات ندارد چر ا این رای را اجرا نمی کنید؟ بگوئید این رای قابل اجرا نیست چرا نمی گوئید؟

ماده ۲۳۷ مالیات می گوید ممیز مالیاتی باید برود به کلیه حساب و کتاب برسد و بررسی کند ولی متاسفانه مالیات شما علی الراس است وعادلانه نیست. آیا تمام خودروهای شاسی بلند یکی هستند، درحالی که شاسی بلندی است  قیمتش ۴۰میلیارد تومان و یکی هست که ۲میلیارد تومان است .

رنگریز افزود من که نا امید شدم این گونه نشستها بی نتیجه است

سوال ۴) با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب که  تاکید برامیدواری در جامعه دارند آیا از این جلسه می توان به اصناف امید داد؟

رنگریز گفت نه هیچ امیدی نیست اینها فقط نشستن و خاستن و رفتن است. دراین ۴۰سال گذشته من ندیده ام  ممیز مالیاتی با تحقیق و بررسی رای دهد به این موضوع باید مثال بزنم قاضی نه تقصیر ما را مشخص می کند ونه آزاد میکند معتقد است باید مجازات شویم.

سوال۵) قیمتها در بازار خیلی ناهمگن است وظیفه اتاق اصناف و اتحادیه ها در کنترل قیمتها چیست؟

رنگریز گفت بررسی وکنترل قیمتها از وظیفه اتاق اصناف نیست بلکه برعهده اداره صمت است. ولی باید بگویم بعضی صنوف هستند که ما قیمت تعیین کرده ایم مانند خیاطی و مکانیک و…که باین صنوف رسیدگی می کنیم. ولی درمورد دیگر مواد خوراکی و غیره ربطی به ما ندارد اتاق میتواند درامور دخالت صنفی هم ورود کند

سوال۶) بازاریان بر افزایش بی رویه اجاره بها معترض هستنداگرچنین پیش رود ممکن است جامعه رو به اصناف گریزی رود؟

کریم پور گفت در مورد کنترل قیمتها باید بگویم قابل کنترل نیست چون قیمتها همیشه در حال متغیر است باید تدبیر اندیشیده شود اگر مسئولین توجه نکنند اصناف یکی پس از دیگری از بازار بیرون خواهند رفت آن وقت دیگر نمی توان شاهد رونق اقتصادی بوداگر خدای ناکرده این روز برسد دیگر ازدست مسئولین خارج میشود.

رنگریز پرده از وام ده میلیارد تومان بنام قالیبافان به کام دیگران برداشت و گفت ما از وام ده میلیارد تومان اطلاع نداریم .ولی با تدبیر سپاه ناحیه مرندوام با ۴% مبالغی در اختیار قالیبافان پرداخت شد .جای دارد از تدبیر فرمانده محترم تشکر کنیم.

وی افزود درمورد ده میلیارد تومان باید بگویم این مبلغ مطرح شد و یک نفر گفت من دارای قالیبافانی هستم که بیش از ۵۰۰نفر قالیباف  دارم ما مطلع نیستیم که آیا دارد یا نه ؟!؟

رنگریز افزود قدرت اصناف به ۱۰% رسیده است وقتی یک بازاری ملک تجاری خودرا با خالی کردن صنف خود به اجاره میدهد برای حفظ آبرویش است

وی گفت من اگر ۱۰ سال پیش با ۷۰۰۰۰۰۰۰۰تومان یک تریلی آهن می خریدم الان باید دومیلیارد تومان بدهم که ندارم خرید کنم.

باید در فکر اصناف باشیم نقش اصناف از نظر اقتصادی قابل کتمان نیست.باید در فکر امنیت فکری و اقتصادی اصناف باشیم.

کریم پور گفت تورم بیش از حد شیرازه را از دست گرفته است و درمورد اینکه بعضی ها فکر می کنند فقط باید در خیابان امام مشغول شوند یک فکر اشتباه است اگر در نظر بگیریم درمانگاه شبانه روزی ولیعصر در میدان معلم و داروخانه اکبرزاده در جنب این درمانگاه ویا داروخانه مشهد خواه در یالدور نشان از این است که مرند بزرگ شده باید تمرکز زدائی شود

سوال ۷) وجود فروشگاه های زنجیره ای موجب ناررضایتی اصناف خرد شده است آیا این فروشگاه ها مجوز لازم را از اتحادیه های مربوطه اخذ کرده اند؟

کریم پور گفت امام علی گفت از حق دفاع کنید هرچند به ضررتان باشد . به وجود فروشگاه های زنجیره ای معترض هستیم  وقتی ورود می کنیم از بالاست !! درحالی که وجود این فروشگاه ها کمر اصناف خرد را شکسته است . وقتی می گوئیم باید در مرند از واحدهای مربوطه اخذ مجوز کنند ولی نتونستیم . و نمی دانیم این فروشگاه ها به کجا وصل هستند؟ باید دولت مردان در فکر رفع تحریم باشند واین فروشگاه ها باید در مرند به قانون تمکین کنند

رنگریز در آخر گفت از خدا میخواهم به مسئولین احساس مسئولیت دهند تا مردم را درک کنند.