واکنش‌ها به تمسخر مادر سرباز مسلمان آمریکایی توسط ترامپ

به گزارش خبرنگار جوان فردا javanefarda.ir به نقل از گروه بین‌الملل: گروهی از خانواده های آمریکایی که فرزندان و بستگان خود را در جبهه های جنگ از دست داده اند، اظهارات ترامپ درمورد خانواده یک سرباز مسلمان کشته شده در جنگ را نفرت انگیز خواندند و خواستار عذر خواهی او از همه این خانواده ها شدند.

سرباز مسلمان

خانواده سربازان آمریکا: ترامپ عذرخواهی کند
واکنش‌ها به تمسخر مادر سرباز مسلمان آمریکایی توسط ترامپ
کد مطلب : ۱۱۲۸۳۷
به گزارش خبرنگار جوان فردا  javanefarda.ir   به نقل از گروه بین‌الملل: گروهی از خانواده های آمریکایی که فرزندان و بستگان خود را در جبهه های جنگ از دست داده اند، اظهارات ترامپ درمورد خانواده یک سرباز مسلمان کشته شده در جنگ را نفرت انگیز خواندند و خواستار عذر خواهی او از همه این خانواده ها شدند.
واکنش‌ها به تمسخر مادر سرباز مسلمان آمریکایی توسط ترامپ
به گزارش ایرنا، یازده خانواده آمریکایی که فرزندان خود را در جبهه های جنگ این کشور از دست داده اند، روز دوشنبه در نامه سرگشاده ای به دونالد ترامپ او را به خاطر اظهارات توهین آمیزش به خانواده یکی از این سربازان به باد انتقاد گرفتند. خانواده های مذکور در این نامه، اهانت ترامپ به خانواده همایون خان نظامی مسلمان آمریکایی را که جان خود را در جبهه های عراق از دست داده بود، اهانت به تمامی خانواده هایی که در جنگ فرزندان و عزیران خود را از دست دادند، دانسته و نوشته اند که خود را موظف به رساندن اعتراض همه ی خانواده های سربازان به گوش ترامپ می دانند.

سرباز مسلمان

در ادامه این نامه خطاب به ترامپ گفته شده است فداکاری و ازخود گذشتگی آن ها و فرزندانشان چیزی است که ترامپ قادر به فهم آن نخواهد بود. آنان با اشاره به سخنان اخیر ترامپ که گفته بود او نیز با ساختن ساختمان ها و فروش آن ها به اندازه سربازان و خانواده های آن ها فداکاری و از خود گذشتگی کرده است، نوشته اند که او با این سخنان در واقع به مفهوم فداکاری و از خود گذشتگی حمله کرده است.

در همین حال، سناتور جان مکین و سایر رهبران حزب جمهوری خواه اظهارات دونالد ترامپ درباره خانواده همایون خان، سرباز مسلمانی که در جنگ عراق کشته شد، را محکوم کرده اند. به گزارش بی بی سی، سناتور مکین گفت که دونالد ترامپ، نامزد حزب در انتخابات، “مجوزی برای اهانت به بهترین شهروندان این کشور ندارد.” ترامپ به خاطر اظهاراتش پس از سخنرانی خضر خان، پدر همایون خان در همایش ملی حزب دمکرات، مورد انتقاد قرار می گیرد.

خضر خان در آن همایش درباره میهن ‌پرستی مسلمانان در آمریکا صحبت کرد و گفت که پسرش آرزوی وکیل نظامی شدن را کنار گذاشت “تا زندگی اش را در راه نجات جان هم‌رزمان خود ایثار کند.” اما او گفت که اگر تصمیم با دونالد ترامپ بود پسرش هرگز در آمریکا نمی بود و از ترامپ پرسید: “سوال من این است که آیا شما اصلا قانون اساسی آمریکا را خوانده ای؟” غزاله خان، مادر همایون خان، حین آن سخنرانی کنار شوهرش ایستاده بود اما پشت تریبون نرفت. ترامپ بعدا به تمسخر گفت که شاید او به عنوان یک زن مسلمان اجازه نداشته حرف بزند!

ترامپ در واکنش به شبکه ای بی سی آمریکا گفت: “اگر به زنش نگاه کنید، او آنجا ایستاده بود؛ چیزی نداشت که بگوید. شاید هم اجازه نداشت که حرفی بزند. نمی‌دانم، شما به من بگوید؟”
ترامپ در عین حال گفت که همایون خان، “برای کشور ما یک قهرمان است و ما باید به همه آنانی که برای حفاظت از کشورمان جانفشانی کرده‌اند، احترام بگذاریم.” وی تاکید کرد که “مشکل اساسی اسلام افراطی است که از سویی باعث کشته‌شدن وی شد و از سوی دیگر تلاش دارد تا با ورود به کشور ما، صدمات بیشتری بزند.” او گفت: “من برای از دست دادن فرزند آقای خان عمیقا متاسف هستم؛ اما آقای خان که تا حالا با من دیداری نداشته، حق ندارد در مقابل میلیونها نفر ادعا کند که من قانون اساسی آمریکا را نخوانده‌ام (که کاملا غلط است) و همچنین ادعاهای غیرواقع دیگری بکند.”

دمکرات ها و خانواده خان از جمهوری خواهان خواسته اند ترامپ را محکوم کنند. همایون خان پسر این زوج در ارتش آمریکا سروان بود که در سال ۲۰۰۴ در سن ۲۷ سالگی در انفجار بمبی در عراق کشته شد. خضر خان که متولد پاکستان است روز دوشنبه به بی بی سی گفت که ترامپ نمی تواند به زنان، قضات و حتی اعضای حزب خود اهانت کند و انتظار واکنش انتقادآمیز را نداشته باشد. او گفت:‌ “همه ما از حقوقی برابر برخورداریم.”

مکین، که در جنگ ویتنام خلبان بود و چند سال اسارت کشید در سال ۲۰۰۸ نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات بود. او از خانواده خان به خاطر مهاجرت به آمریکا قدردانی کرد و افزود “آمریکا به خاطر شما جای بهتری است.” او در بیانیه ای گفت:‌ “نمی توانم به اندازه کافی بر اختلاف نظر خودم با اظهارات ترامپ تاکید کنم… امیدوارم آمریکایی ها متوجه باشند که آن اظهارات نمایانگر نقطه نظر حزب جمهوری خواه، مقام ها یا نامزدهای آن نیست.”

ترامپ سال گذشته به خاطر اظهاراتی درباره سناتور مکین جنجال آفریده بود. او گفته بود جان مکین قهرمان جنگ نیست چون در ویتنام به اسارت درآمده بود. در آمریکا به خانواده هایی که فرزند خود را در جنگ از دست داده باشند خانواده های ستاره طلایی می گویند.

سایر واکنش ها به اظهارات ترامپ:
باراک اوباما در اشاره ای تلویحی به ترامپ:‌ “هیچ کس به اندازه خانواده هایی که ستاره طلایی هستند برای آزادی و امنیت ما فداکاری نکرده.” سناتور جمهوری خواه لیندزی گراهام که در مرحله مقدماتی رقیب ترامپ بود:‌ “حتی اگر بگوییم این اظهارات غیرقابل قبول است هم خیلی کم گفته ایم.”

پال رایان رئیس مجلس نمایندگان از حزب جمهوری خواه هرگونه انتقادی از مسلمانان آمریکایی که به کشورشان خدمت کرده اند را محکوم کرد اما از آقای ترامپ نام نبرد. جان کی‌سیک فرماندار اوهایو و دیگر رقیب ترامپ در مرحله مقدماتی:‌ “در مورد خانواده های ستاره طلایی فقط باید با افتخار و احترام حرف زد.” جب بوش فرماندار سابق فلوریدا اظهارات دونالد ترامپ را “به نهایت توهین آمیز” دانست.

برایان دافی رئیس انجمن کهنه سربازان جنگ های خارجی گفت:‌ “سال انتخابات باشد یا نباشد، این انجمن تمسخر اعضای خانواده های ستاره طلایی را تحمل نمی کند.” اما جف سشنز سناتور اهل آلاباما که از ترامپ هواداری می کند به سی ان ان گفت:‌ “مصاحبه اش غیرمهرآمیز نبود. محترمانه بود. به خاطر این ضایعه به خانواده تسلیت گفت.” یک روز پیشتر غزاله خان گفته بود که ترامپ چیزی درباره اسلام نمی داند و از معنی فداکاری بی خبر است.

غزاله خان در مقاله ای در ستون آزاد واشنگتن پست نوشت که همسرش از او پرسید آیا می خواهد در همایش صحبت کند اما او گفته بود که از شدت ناراحتی نمی تواند پشت میکروفون برود. او گفت که هرچند در آن همایش سخن نگفت اما “همه جهان و همه آمریکا درد مرا حس کرد.” خضر خان در سخنرانی در همایش حزب دموکرات گفته بود که ترامپ برای آمریکا از خودگذشتگی نشان نداده است.