نماز جمعه مرند: «الهی! پناه به تو از امیدواری غیر راستین »/ تصویر

جوان فردا :«آرزو برای امت من رحمت است و اگر آرزو نبود هیچ مادری فرزند خود را شیر نمی داد و هیچ باغبان درختی بر نمی نشاند.»

takhte1439

به گزارش خبرنگار جوان فردا

نماز جمعه مورخه ۱۳۹۵/۵/۲۹ با امامت نماینده ولی فقیه وامام جمعه مرند حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج نعمت زاده در مرند برگزار گردید

خطبه اول ۹۵/۵/۲۹

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَـذَا وَمَا کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْلا انْ هَدَانَا اللّهُ و الصَّلاهُ و السَّلامُ وَ التَّحیه وَ الاکرام على سَیِّدنا وَ نَبِیّنا وَ حَبِیبِنا اَبى‌القاسِم المُصطفى مُحَمَّد وَ على اَهلبَیته الطَّیبِین الطاهِرین المَعصُومِین المُکرمین وَ عَلینا وَ علی عِباد الله الصالِحین لاسیّما بَقیّه اللّه فِى الأَرَضین اَرواحُنا لِتُرابِ مَقدمِه الفِدا

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ : ” إِنَّمَا الأَمَلُ رَحْمَهٌ مِنَ اللَّهِ لأُمَّتِی ، لَوْ لا الأَمَلُ مَا أَرْضَعَتْ أُمٌّ وَلَدًا ، وَلا غَرَسَ غَارِسٌ شَجَرًا (بحار ۷۴/۱۷۲)

جوان فردا :«آرزو برای امت من رحمت است و اگر آرزو نبود هیچ مادری فرزند خود را شیر نمی داد و هیچ باغبان درختی بر نمی نشاند.»

یکی از سرمایه ها و مولفه های سبک زندگی «امید» واری در زندگی فردی و اجتماعی است. «امید و انتظار» هدیه و تحفه ای الهی است که اگر نبود زندگی را خمودی و سکون فرا می گرفت همه انسان ها با امید زنده اند تربیت فرزند ، تحصیل و تلاش ، تجارت و کار ، ازدواج و تفریح و روابط خانوادگی و اجتماعی همه به پشتوانه امید انجام می گیرد.

لذا جناب امیر المومنین علی (ع) در دعای کمیل می فرمایند :

اِرْحَمْ مَنْ رَأسَ مالِهِ الرَّجاءُ

«خدایا به کسی که راس المال و سرمایه اش امید است رحم کن»

امام جمعه محترم در ادامه بحث اقسام امید را اینگونه بیان نمودند:

امید: ۱- امید حقیقی : امید حقیقی با تلاش همراه است و با شناخت و حرکت همراه است درخت امید اگر با تلاش و عمل آبیاری شود حتما میوه می دهد.

۲- امید غیر واقعی و توهم

جناب امیر المومنین علی (ع) در حکمت ۱۵۰ نهج البلاغه می فرمایند:

لَا تَکُنْ مِمَّنْ یَرْجُو الْآخِرَهَ بِغَیْرِ عَمَلٍ
«از کسانى مباش که بدون عمل صالح به آخرت امیدوار است،»

یَنْهَی وَ لَا یَنْتَهِی وَ یَأْمُرُ بِمَا لَا یَأْتِی”یُحِبُّ الصَّالِحِینَ وَ لَا یَعْمَلُ عَمَلَهُمْ وَ یُبْغِضُ الْمُذْنِبِینَ وَ هُوَ أَحَدُهُمْ

یخاف علی غیره بادنی من ذنبه و یرجو لنفسه باکثر من عمله فهو بالقول مدل و من العمل مقل

امید های دروغ و واهی و بی ارزش که شبیه یک توهم است .داستان مولوی و شخصی که دنبال خانه بود و دوست او خانه خرابی داشت گفت: اگر سقف داشت می توانستی در آن جای بگیری اگر اتاق داشت همسرت در آن جای می گرفت و اگر اتاقی دیگر داشت میهمانانت می آمدند. گفت:

گفت آری پهلوی یاران به است لیک ای جان در «اگر» نتوان نشست.

حضرت امام سجاد (ع) فرمودند:

وَ اَعُوذُ بِکَ مِنْ رَجاءٍ مَکْذُوب( بحار ۹۴/۱۵۴)

«الهی! پناه به تو از امیدواری غیر راستین »

در سوره کهف آیه ۴۶ آمده است:

الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِینَهُ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِنْدَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا

«مال و فرزندان، زینت حیات دنیا هستند، و باقیات صالحات (ارزشهای پایدار و شایسته) ثوابش نزد پروردگارت بهتر و امید بخش تر است. »

امید در اندیشه اسلام:

در روایات معصومین (ع) و قرآن کریم «امید»رحمت الهی و سرمایه زندگی انسان است

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ : ” إِنَّمَا الأَمَلُ رَحْمَهٌ مِنَ اللَّهِ لأُمَّتِی ، لَوْ لا الأَمَلُ مَا أَرْضَعَتْ أُمٌّ وَلَدًا ، وَلا غَرَسَ غَارِسٌ شَجَرًا (بحار ۷۴/۱۷۲)

«آرزو برای امت من رحمت است و اگر آرزو نبود هیچ مادری فرزند خود را شیر نمی داد و هیچ باغبان درختی بر نمی نشاند.»

در ادامه خطبه امام جمعه محترم به داستان حضرت مسیح و پیرمردی بیل به دست مشغول کندن زمین بود و در کتاب بحار ۱۴/۳۲۹ آمده است اشاره نمودند:

روزی پیامبر خداوند عیسی مسیح (ع) از مسیری می گذشتند پیرمردی را دیدند که مشغول کندن زمین است از خداوند خواستند که امید را از او بگیرد پیرمرد بیل را زمین انداخت و رفت در گوشه ای داراز کشید عیسی مسیح (ع) دعا نمودند خداوند امید را به ایشان باز گرداند پیرمرد بلند شد و دوباره مشغول کار شد.حضرت عیسی (ع) از آن پیرمرد پرسیدند: چه شد که از کار کشیدی و دو باره باز گشتی؟

پیرمرد گفت : فکر کردم من که عمر خود را کرده ام برای چه کسی کار می کنم برای همین رفتم برای استراحت ولی بعد فکر کردم شاید خداوند چند سال دیگر برایم عمر دهد ان وقت چه کسی از من نگهداری می کند برای همین دوباره مشغول کار شدم.

مولوی می گوید:

گر نبودی میل و امید ثمر کی نشاندی باغبان بیخ شجر؟

امید عفو و لطف و بخشش الهی و توبه اگر نبود زندگی انسان چه می شد؟

در سوره زمر آیه ۵۳ آمده است:

قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ

« بگو: ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏ اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می‏آمرزد.»

پیامبر اسلام(ص)در وقت اعزام معاذ به یمن در سفارشات مهم به ایشان فرمودند:

یا معاذ بشِّر وَلا تنفّر یسّر ولا تعسّر

« ای معاذ! بشارت امید بده و تنفر و یاس ایجاد نکن، امور را سهل و آسان گیر و از سخت‌گیری پرهیز کن.»

خطبه دوم ۹۵/۵/۲۹

الحَمدُ للّه رَبِّ العالَمین حَسبُنا الله وَ نِعَم الوَکیل نِعمَ المُولا وَ نِعمَ النَّصیر وَ الصَلاه وَ السَّلامُ عَلی رَسُول الله اَمینِ وَحیه وَ خَیرِ خَلقِه وَ علی اِبن عَمه وَ وَصیه عَلیٍ اَمیر المُومِنین وَ اِمامَ المُتَقِین وَ عَلی اِبنَتِه فاطِمَه الزَّهراء الصِّدیقَه الکُبری وَ عَلی اِبنَیه الحَسنِ وَ الحُسَین سَیدیَ شَبابِ اَهل الجَنه اللّهُم صَلِّ وَ سَلِّم عَلی عَلی اِبن الحُسَین وَ مُحَمد اِبن عَلی وَ جَعفَر اِبنِ مُحَمد وَ مُوسی اِبن جَعفَر وَ علی اِبن مُوسی وَ مُحَمد اِبن عَلی وَ عَلی اِبن مُحَمَّد وَ الحَسن اِبن عَلی وَ الخَلَفَ القائِم المُنتَظر المَهدی عَجَّل الله تَعالی لَهُ الفَرَج اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْمُسْلِمینَ وَالْمُسْلِماتِ الاَْحْیآءِ مِنْهُمْ وَالاَْمْواتِ آمِینَ یا رَبَّ العالَمِین.

امام جمعه محترم مرند در آغاز خطبه ی دوم نماز جمعه با شکوه این هفته مرند حاضرین در نماز جمعه را با ذکر آیات ۱۸ و ۱۹ سوره حشر به تقوای الهی و ایمان به حضور دائمی خداوند توصیه نمودند.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ

وَ لا تَکُونُوا کَالَّذینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ

«ای کسانی که ایمان آورده اید از ( مخالفت ) خدا بپرهیزید و هر کس باید بنگرد تا برای فردایش چه چیز از پیش فرستاده و از خدا بپرهیزید که خداوند از آنچه انجام می دهید آگاه است!»

«و همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند و خدا نیز آنها را به «خود فراموشی» گرفتار کرد ، آنها فاسقانند.»

مسائل روز کشور، منطقه و جهان:

۱- سه شنبه دو شهریور ماه آغاز هفته دولت؛ به مناسبت شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر مکتبی و عاشق خدمت مردم و کشور رجائی و باهنر تکریم و تجلیل از دولت مردان و مرورکارنامه و موفقیت های دولتو دیدن کاستی ها و ضعف ها و عملکردها و باید و نبایدهاست. لذا لازمه چنین امری رعایت انصاف، عدالت در ارزیابی و قضاوت و دوری از هرگونه سیاه نمایی یا سفید نمایی می باشد. امام جمعه محترم مرند در ادامه فرمودند: ملاک هم قانون و توصیه ها و سفارشات امام راحل اعلی الله المقامه الشریف و مقام معظم رهبری است. که برگرفته از دستورات قرآن کریم و سیره عملی معصومین (ع) می باشد نه نظرات و تشخیص گروه ها و افراد که اصولا متکی به حب و بغض سیاسی و سلیقه و منافع گروهی و شخصی است.

۲- یکشنبه ۳۱ مرداد ماه؛ سالروز آتش سوزی مسجدالاقصی،این آتش سوزی به دستور صهیونیست ها و «روز جهانی مسجد» با هدف توجه به جایگاه مسجد در اسلام و اهتمام پیامبر و بزرگان به کارکرد فرهنگی، دینی، اجتماعی و سیاسی مساجد در جامعه اسلامی است که امروز خیلی فاصله گرفته شده است. امام جمعه محترم مرند فرمودند: مسجد پایگاه اصلی دولت پیامبر اکرم(ص) بود و دولت کریمه مهدویت خواهد شد.

۳- مسایل منطقه؛ موفقیت­های دولت و ملت های مسلمان عراق و سوریه در آزاد سازی مناطق اشغالی توسط گروه های تکفیری و محاصره مراکز اصلی گروه های خبیث و نقش مثلث و همگرایی جدید ایران و روسیه و ترکیه در ختم و ریشه کنی این فتنه بسیار خطرناک دشمنان که با کودتای ترکیه و همکاری حداقل رضایت دولت های آمریکا و عربستان مشخص شد وارد مرحله دیگر شده و امید به پایان و ختم فتنه تکفیری استکبار جهانی و دولت های مزدور آنان را بیشتر کرده است.

۴- هفته آینده بزرگداشت بزرگانی همچون آیت الله العظمی حاج شیخ عبد الکریم حائری؛ موسس حوزه علمیه قم و علامه محمد باقر مجلسی صاحب دائره المعارف عظیم شیعه، ۱۱۰ جلدی بحارالانوار و شهادت روحانی مجاهد سید علی اندرزگو را داریم که برای همه آنها و دیگر علما و بزرگان و شهداء علو درجه و بزرگان زنده و مقام معظم رهبری عزت و طول عمر با برکت مسالت داریم.

۵- دوشنبه ۱ شهریور روز پزشک و روز بزرگداشت ابن سینا؛ امام جمعه محترم مرند از همه پزشکان مسلمان و کشور به ویژه شهرستان مرند به خاطر حفظ و پاسداری از سلامت مردم قدردانی و تشکر کردند.

همدلی وهمزبانی و وحدت بین مسئولین ومردم دراین نماز جمعه پرواضح است.

۲۰۱۶۰۸۱۹_۱۴۲۸۴۳ ۲۰۱۶۰۸۱۹_۱۴۲۹۰۵ ۲۰۱۶۰۸۱۹_۱۴۲۸۳۹ ۲۰۱۶۰۸۱۹_۱۴۲۶۱۷ ۲۰۱۶۰۸۱۹_۱۴۲۸۳۱