بیانیه نشست وین بر سر بحران سوریه

در این متن مشترک آمده است که مردم سوریه باید منافع ملی خود را تعیین کنند. همچنین جدول زمانبدی برای کناره گیری بشار اسد در حالی که برخی سعی داشتند آن را در متن بگنجانند با تلاش آقای ظریف و گفتماتی که در مذاکرات داشتند، حذف شد.

بیانیه نشست وین بر سر بحران سوریه
کری: امکان باقی‌ماندن اسد بر سر قدرت وجود ندارد
بیانیه نشست وین بر سر بحران سوریه
کد مطلب : ۹۳۶۳۲
گروه بین‌الملل: وزرای امور خارجه کشورهای شرکت کننده در نشست وین برسر بحران سوریه در پایان نشست خود بیانیه ای صادر کردند.

متن این بیانیه بدین شرح است: مقامات کشورهای چین، مصر، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایران، عراق، ایتالیا، امارات عربی متحده، انگلیس، سازمان ملل متحد و آمریکا در نشستی در وین، گردهم آمدند تا اوضاع وخیم سوریه و راههای پایان دادن به خشونت ها در این کشور را در سریعترین زمان ممکن بررسی کنند. شرکت کنندگان در نشست ضمن مذاکراتی صریح و سازنده، به بررسی مسائل مهمی پرداختند. با وجود اختلافات اساسی میان شرکت کنندگان نشست وین، همه طرفها در خصوص مسائل ذیل به تفاهم رسیدند.
۱) وحدت، استقلال، تمامیت ارضی و ماهیت سوریه مسائلی اساسی هستند.
۲) موسسات دولتی بدون تغییر باقی خواهند ماند.
۳) حقوق همه سوری ها، صرف نظر از قومیت و مذهب آنها باید محفوظ بماند.
۴) ضرورت دارد تا همه تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ سوریه تسریع شود.
۵) دسترسی های بشردوستانه در سراسر خاک سوریه تامین خواهد شد و شرکت کنندگان نشست وین بر حمایت های خود از آوارگان سوری داخل خاک این کشور، پناهجویان و کشورهای میزبان آنها خواهند افزود
۶) داعش و دیگر گروههای تروریستی طبق نظر شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق شرکت کنندگان نشست وین باید منکوب شوند.
۷)شرکت کنندگان نشست وین‌ مطابق با اعلامیه ۲۰۱۲ ژنو و قطعنامه شماره ۲۱۱۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سازمان ملل متحد دعوت کردند نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن را به منظور تشکیل روندی سیاسی منتهی به تشکیل دولتی غیر فرقه ای، فراگیر و معتبر و متعاقب آن تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات گردهم جمع کند. این انتخابات باید تحت نظارت سازمان ملل متحد و منطبق با بالاترین استانداردهای شفافیت و مسئولیت پذیری و آزادانه و بیطرفانه باشد و همه سوری ها از جمله آوارگان سوری مقیم خارج واجد شرایط در آن شرکت کنند.
۸) این روند سیاسی تحت هدایت مردم سوریه و متعلق به آنها خواهد بود و مردم سوریه درباره آینده کشورشان تصمیم خواهند گرفت.
۹) شرکت کنندگان نشست وین به اتفاق سازمان ملل متحد مودالیته هایی برای برقراری آتش بسی سراسری در سوریه در تاریخی معین و همسو با این روند سیاسی خواهند یافت.
شرکت کنندگان نشست وین طی روزهای آتی سعی خواهند کرد اختلافات باقیمانده را کاهش دهند و بر توافقات فی مابین بیفزایند. وزرای امور خارجه کشورهای شرکت کننده در نشست وین ظرف دو هفته آینده برای پیگیری این مذاکرات گردهم خواهند آمد.

کری: امکان باقی‌ماندن اسد بر سر قدرت وجود ندارد
وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد امکان باقی‌ماندن رئیس‌جمهور سوریه بر سر قدرت وجود ندارد.
شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد «جان کری،» وزیر امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری پس از نشست وین گفت: امکان باقی ماندن بشار اسد در قدرت وجود ندارد با این حال ما نیازمند گفتگو برای دستیابی به راه حل هستیم. وی همچنین اظهار داشت سیاست آمریکا درباره سوریه تغییر نکرده است و نباید به داعش اجازه داد در سوریه حکومت ایجاد کند.

امیرعبداللهیان: بر روی متن اولیه ۹ بندی درباره سوریه توافق شد
امیرعبداللهیان گفت که بر روی یک متن اولیه ۹ بندی در پایان نشست وین درباره سوریه توافق شده است. معاون عربی آفریقای وزارت خارجه که همراه با ظریف در نشست هفت ساعته درباره سوریه شرکت داشته است در بخش خبری ۲۱ گفت: در این متن مشترک آمده است که مردم سوریه باید منافع ملی خود را تعیین کنند. همچنین جدول زمانبدی برای کناره گیری بشار اسد در حالی که برخی سعی داشتند آن را در متن بگنجانند با تلاش آقای ظریف و گفتماتی که در مذاکرات داشتند، حذف شد.