آقای کدخدائی ، نگران حرمت هاشمی نباشید!

۱-آیت‌الله هاشمی به‌دلیل احساس تکلیف و مسئولیت در برابر درخواست‌های مکرر اقشار مختلف مردم که ماهها با حضور در مجمع تشخیص- که خود از نزدیک شاهد این اصرارها بودم از ایشان می‌خواستند در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کنند- ثبت‌نام کردند و شوروشعف کم‌نظیری در بین مردم ایجاد کردند که نمونه آن را می‌توان در فیلم لحظه ورود ایشان به وزارت کشور مشاهده نمود.

۲۶۵_۷۲۵

کد خبر: ۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ – ۱۰:۲۱
یادداشت ها » سیاسی
نگران حرمت هاشمی نباشید!

به نقل از سایت غلامعلی رجائی

اگرنه غیر از این نبود که در باره حرف‌ها و اعمال غیرواقعی که به خورد مردم داده می‌شود، شرع مقدس سکوت را جایز نمی‌شمرد.

این نوشتار به‌عنوان پاسخ به اظهارات دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره علت رد‌صلاحیت آیت‌الله هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ قلمی نمی‌شد. ابتدا مروری بر آنچه که در این باره گذشته است:

۱-آیت‌الله هاشمی به‌دلیل احساس تکلیف و مسئولیت در برابر درخواست‌های مکرر اقشار مختلف مردم که ماهها با حضور در مجمع تشخیص- که خود از نزدیک شاهد این اصرارها بودم از ایشان می‌خواستند در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کنند- ثبت‌نام کردند و شوروشعف کم‌نظیری در بین مردم ایجاد کردند که نمونه آن را می‌توان در فیلم لحظه ورود ایشان به وزارت کشور مشاهده نمود.

۲- ‌شورای نگهبان با فرستادن دو نماینده- علی لاریجانی رییس‌مجلس و حسن روحانی که یکی از نامزدهای انتخابات بود- نزد آیت‌الله هاشمی از ایشان درخواست کرد چون نمی‌خواهند به صلاحیت وی رأی بدهند، برای حفظ حرمت خود از این کار، انصراف دهند.

۳-آیت‌الله هاشمی به دو نماینده اعزامی شورا پاسخ منفی دادند و ضمن آمادگی برای پذیرش این مسئولیت با این استدلال که من در پاسخ به درخواست مردم ثبت‌نام کرده‌ام، اگر شخصاً انصراف بدهم جواب این مردم را چه بدهم؟ اگر به‌من بگویند شما که می‌خواستی انصراف بدهی چرا ثبت‌نام کردی؟ لذا می‌مانم و شورا هم مرا رد‌صلاحیت کند.

۴-روزی که جلسه شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت آیت‌الله و چند نفر دیگر تشکیل شده بود در حرکتی غیرمنتظره که قبل و بعد از آن سابقه نداشت و تا جایی که من اطلاع دارم هنوز هم ندارد- وزیر اطلاعات حیدر مصلحی- با چند‌نفر از مسئولان ارشد این وزارتخانه به شورای نگهبان مراجعه و خواستار حضور در جلسه می‌شود که با مخالفت بعضی از اعضای شورا (این حضور نافی استقلال و رأی شورا) مواجه می‌شود، قرار بر این می‌گردد که تنها وزیر در جلسه حضور یابد.

۵-وزیراطلاعات در جلسه شورای نگهبان حضور می‌یابد و آن‌گونه که آیت‌الله هاشمی اخیراً در جلسه دیدار با اساتید و محققان تاریخ بیان داشت- و البته قبلاً هم به‌نقل از منابعی موثق گفته بود- ضمن تأکید بر رأی‌آوری آیت‌الله و بیان اینکه تا‌کنون طبق نظرسنجی وزارت اطلاعات ایشان بیش از ۷۰‌درصد رأی مردم را دارند و اگر وضع به‌همین منوال پیش برود روز‌به‌روز و ساعت به ساعت رأی ایشان بیشتر می‌شود‌– آن‌گونه که به هاشمی گفته شده‌- با بیان سه نقطه‌نظر به شورا پیشنهاد می‌کند که با توجه به مصلحت کشور!! هرچند برای نظام هزینه دارد، بهتر است ایشان در همین مرحله از حضور در انتخابات بازماند و تصمیم در این مرحله هزینه‌هایش کمتر از دو پیشنهاد دیگر است.(در این زمینه می‌توان به سایت آیت‌الله هاشمی مراجعه کرد.)

۶-پس از اظهارات وزیر وقت اطلاعات شورای نگهبان صلاحیت آیت‌الله هاشمی را در کمال بهت و حیرت افکارعمومی جامعه رد کرد.

کدخدایی در بیان چگونگی این مسئله مهم که برای همه شوک‌آور بود – چه بعضی می‌گفتند هاشمی شناسنامه انقلاب است و نظام نمی‌تواند و نباید شناسنامه خود را باطل کند و …- از سال ۹۲ تا‌کنون در اظهاراتی متناقض به توجیه این مسئله پرداخته تا بلکه بتواند آن را برای عموم مردم که رد‌صلاحیت هاشمی را باو‌ر نکرده، قابل پذیرش نماید که نتوانست.

اینک بررسی مواضع کدخدایی:

نخست: پذیرش حضور وزیر اطلاعات در جلسه شورای نگهبان

کدخدایی درنشست خبری مورخه ۲۲/۳/۹۲ در پاسخ به اظهارات هاشمی مبنی بر حضور مصلحی در جلسه شورای نگهبان با موضوع بررسی صلاحیت آیت‌الله هاشمی با تأیید این حضور گفته است:

«شورای نگهبان ظبق قانون برای بررسی صلاحیت‌ها مجاز است از دستگاه‌ها و مقامات مختلف در باره سوابق و عملکرد افراد استعلام کند. این امر طبق روال عادی صورت می‌گیرد و این کار نسبت به بسیاری از کاندیداها و داوطلبان اتفاق افتاده و مطلب جدیدی نیست».

دوم: بیانات مصلحی در باره هاشمی در جلسه شورا شایعه است!

کدخدایی در تاریخ ۵ مرداد ۹۲ در پاسخ به اظهارنظر هاشمی که گفته وزیر اطلاعات به شورا رفته و گفته ایشان رأی بالایی دارد و حتماً رای می‌آورد درحالی که این اتفاق مطلوب نیست، اینکه ایشان نباید تأیید صلاحیت بشود و..گفته است:«خاطرم هست که در نخستین نشست هم همین سوأل پرسیده شد. من البته تعجب کردم، چون بزرگان که نباید به این شایعات توجه کنند. ما جایگاه افراد را بالاتر از اینها می‌دانیم که این بحث‌های خیلی ساده‌انگارانه مطرح شود».!!

همانگونه که می‌بینید ایشان اینکه مصلحی برای صحبت درباره هاشمی به شورا آمده را رد و شایعه و پذیرش آن را از سوی هاشمی نوعی ساده‌انگاری! تعبیر کرده است.

کدخدایی چرا احتمال نمی‌دهد فردی همانند هاشمی با آن همه ذکاوت و سابقه بیش از ۶٠ سال در انقلاب و نظام، حرفهایش را بر ‌مبنای اطلاعات دقیق و موثق می‌زند نه بر اساس شایعات مطرح در جامعه!؟

سوم : تحلیل مصلحی درباره مسایل ایران و بین‌الملل تأثیری بر رأی اعضای شورا در‌ باره هاشمی نداشت!

کدخدایی در مورخه۲۱/۸/۹۵ ضمن تأیید دعوت شورا از مصلحی گفته است: «در انتخابات‌، نهادهای رسمی باید به ما جواب بدهند. نمی‌توانیم که مثلاً به گزارش مردمی رجوع کنیم. این امر در شأن شورای نگهبان به‌ویژه برای انتخابات ریاست‌جمهوری نیست. آن موقع گفتند خب، باید خود وزیر اطلاعات بیاید توضیح بدهد، اگر مطلبی هست.

(به‌عبارت «اگر مطلبی هست» دقت شود).

«وزیراطلاعات آمدند یک توضیحات کلی دادند اما اصلاً نسبت به آقای هاشمی حرفی نزدند! نسبت به مباحث و حوادث پیرامونی!! و تحلیل و اوضاع و احوال کشور!! و بین‌المللی!!! صحبت کردند».

دقت شود ابتدا کدخدایی از قول شورا می‌گوید «باید وزیر بیاید توضیح بدهد اگر مطلبی هست ]بعد می‌گوید[ اصلاً درباره هاشمی حرفی نزدند».

به این فراز در ادامه صحبت دقت کنید:

«صحبت‌های ایشان یقین دارم که هیچ اثری از این جهت روی افراد نداشت! یعنی اگر وزیر هم نمی‌آمد همین تعداد رأی به ایشان- هاشمی- داده می‌شد». پرسش من از جناب کدخدایی این است:

– اگر وزیراطلاعات در شورا در تحلیل مسایل ایران و بین‌الملل صحبت و اصلاً درباره هاشمی اظهاراتی نداشته، چرا ایشان می‌گوید این حرف‌ها بر روی اعضای شورا تأثیری نداشته؟ مگر بین تحلیل مسایل ایران و بین‌الملل و صلاحیت هاشمی که دو موضوع غیر‌مرتبط هستند رابطه‌ای وجود دارد که وی منکر تأثیر رابطه این دو موضوع بر رأی و نظر اعضای شورا شده است؟!!

– آیا شورای نگهبان با فرصت تنگی که برای اعلام نتایج صلاحیت نامزدها در اختیار دارد در مورد چنین مسئله مهمی جلسه فوق‌العاده‌ای تشکیل می‌دهد و از وزیر اطلاعات دعوت می‌کند تا علی‌القاعده درباره سوابق و عملکرد اشخاص صحبت و به آنان مشورت و اطلاعات بدهد اما وی بی‌اعتنا به این هدف و منظور در‌باره مسایل ایران و بین‌الملل صحبت می‌کند و حتی یک نفر از اعضای شورا هم به او اعتراض نمی‌کند و نمی‌گوید جناب وزیر اطلاعات، ما که شما را برای بیان این بیانات به اینجا دعوت نکرده‌ایم!!؟ جناب کدخدایی، مردم را چه فرض کرده‌اند؟!

چهارم: هاشمی توان دوندگی ندارد

«کدخدایی در ادامه اظهار داشته :«درمجموع در توانایی‌ها بحث شد که ریاست‌جمهوری دوندگی‌هایی نیاز دارد» که یعنی هاشمی توانایی جسمی برای ریاست‌جمهوری ندارد.

پنجم: کهولت دلیل عدم رأی به هاشمی نبود

کدخدایی در اظهار‌نظری متناقض و متفاوت در تاریخ ۲/۱۰/۹۳ در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته است: «در مجموع عدم رأی آقای هاشمی به دلیل کهولت سن نبود، اما یک دلیل خاص نیز بود»!! جالب اینجاست که به این دلیل خاص اشاره نمی‌کند!

ششم: می‌خواهیم این فیلم پخش شود

۷۰۰_۱۸۲

کدخدایی در تاریخ ۷/۲/۹۳- زمانی که دیگر سخنگوی شورای نگهبان نبود- در مورد این مسئله گفت: «می‌شنویم عده‌ای می‌گویند آن زمان عده‌ای مخالف، عده‌ای موافق- تأیید صلاحیت هاشمی- بودند تا زمانی که مقامی به شورای نگهبان آمد و رأی اعضای شورا عوض شد، درحالی که این‌طور بود».

وی در ادامه در رد این ادعا گفت: «ما می‌خواهیم فرصتی داشته باشیم که این فیلم- جلسه شورا- پخش شود»! و عجیب‌تر اینکه در ادامه در باره رد‌صلاحیت هاشمی می‌گوید: «خبر خاصی نبود. کاری که باید انجام می‌شد …».

هفتم: فرار از پیشنهاد پخش فیلم با طرح دو «اگر».

کدخدایی در تاریخ ۲۰ /۸/۹۵ در پاسخ به پیشنهاد و درخواست من که گفته بودم مشروح مذاکرات شورا را منتشر کنید- برخلاف رأی قبلی خود که گفته بود دنبال فرصتی برای انتشار مذاکرات شورا هستیم- در نشست خبری در پاسخ به سوأل خبرنگاری که آیا فیلم جلسه قابل انتشار است، اظهار داشته: «ما می‌توانیم فیلم مذاکرات را منتشر کنیم. البته اگر به حرمت شخصی برنخورد، اگر قانون اجازه دهد ما می‌توانیم تمام مذاکرات را منتشر کنیم».

همانگونه که ملاحظه می‌کنید ایشان درعمل با طرح دو اگر از زیر بار این انتشار شانه خالی می‌کند. در اینجا دوباره از آقای کدخدایی می‌خواهم فیلم جلسه را منتشر کند و نگران حرمت هاشمی نباشد!

آقای کدخدایی از رعایت کدام حرمت برای افراد حرف می‌زند؟ا

آقای هاشمی چه ضعفی دارد که این‌گونه با ابهام و کنایه‌آمیز می‌گوید حرمت اشخاص مانع انتشار فیلم مذاکرات جلسه رد‌صلاحیت است؟

اگر حرمت اشخاص مد‌نظر این شورا بود، چرا صلاحیت سیدحسن خمینی با ۸ سال سابقه تدریس درس خارج و مباحثه علمی که با آیت‌الله یزدی از اعضای قدیمی شورا داشت و ایشان متقاعد شد که وی مجتهد است؛ به‌رغم تأیید آقای یزدی رد شد؟

اگر حرمت افراد مد‌نظر این شوراست چرا صلاحیت علمی یادگار ارزشمند امام به‌بهانه عدم حضور در جلسه امتحان نامزدهای نمایندگی خبرگان رد شد ولی در موضعی متفاوت، تعدادی از نامزدها بالغ بر ده نفر، بدون امتحان واجد شرایط تشخیص داده شده که بعضاً هم به مجلس راه یافتند؟

اگر حرمت اشخاص مدنظر شورا بود چرا شورا یکی از اعضای خود این شورا را درگذشته برای خبرگان‌- که از قضا قبلاً در این مجلس هم عضویت و حضور داشته، رد‌صلاحیت کرد و حیثیت و آبروی وی را در جامعه خدشه‌دار نمود؟ از کسی که سال‌ها عضو مجلس خبرگان بوده چرا باید دوباره امتحان علمی گرفت؟

در پایان این نوشتار، مجدداً از جناب کدخدایی و شورا می‌خواهم برای اطلاع مردم، مشروح مذاکرات جلسه شورای نگهبان در سال ۹۲ در‌باره رد‌صلاحیت هاشمی را منتشر کنند.

اگر جناب کدخدایی معتقد است آقای مصلحی در این جلسه در‌باره آقای هاشمی حرفی نزده و مسایل کشور و بین‌المللی را تحلیل نموده!!! خوب، برای اطلاع عموم مردم این حرف‌ها را که پس از سه سال، دیگر تاریخ مصرف‌شان گذشته منتشر کنند!

آقای کدخدایی که می‌گوید این روال شوراست که از مراجع ذی‌صلاح درباره افراد کسب‌نظر کند و به افکار عمومی صادقانه پاسخ دهد؛ شورای نگهبان جز در این موارد در چه تاریخی و از چه مقام امنیتی برای حضور در جلسات شورای نگهبان دعوت کرده است.؟

هشتم: مصلحی آمد تا درباره سوابق افراد حرف بزند!

کدخدایی در تاریخ ۲۲/۳/ ۹۳ در نشست خبری در هتل لاله تهران در توضیح علت حضور وزیر اطلاعات در جلسه شورا گفته است: «طبق قانون، شورا مجاز است برای بررسی صلاحیت‌ها از دستگاه‌ها و مقامات مختلف درباره سوابق و عملکرد افراد استعلام کند».

مگر معنای این حرف غیر از این است که کدخدایی آشکارا می‌گوید مصلحی وزیر اطلاعات آمده تا درباره سوابق و عملکرد هاشمی!! با اعضای شورا که می‌خواهند درباره صلاحیت او تصمیم‌گیری و رأی دهند صحبت کند!؟

نهم: دلیل رد صلاحیت هاشمی

کدخدایی درآخرین اظهارنظر در تاریخ ۱۳/۵/۹۵ که در روزنامه شرق منتشر شد در بیانی عجیب‌تر درباره علت ردصلاحیت هاشمی توسط شورای نگهبان گفته است: «هاشمی به دلیل وضع موجودش رد‌صلاحیت شد».

وی در نشست خبری مورخه ۲۲ /۳/۹۲ اندکی از پرده را بالا زده و در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید چرا هاشمی رفسنجانی با وجود برخورداری از سابقه حضور در مناصب مختلف رد‌صلاحیت شده است ؟ اظهارداشت: «آنچه در شورای نگهبان بررسی می‌شود وضعیت فعلی افراد است!!».

کدخدایی از کدام موضع موجود هاشمی صحبت می‌کند؟ از اینکه هاشمی به‌عنوان قدیمی‌ترین یار امام و مشاور امین رهبری است‌؟ از اینکه به دلیل اعتماد بالای رهبری به توانایی‌ها، دانایی‌ها و ظرفیت‌های وی است که ایشان را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام گمارده است؟

اگرچه همانگونه که جناب کدخدایی گفته شورای نگهبان وظیفه دارد در مورد سوابق افراد از مراجع ذی‌صلاح کسب نظر کند- که البته در موردآیت‌الله هاشمی که با حکم رهبری بر مجمعی ریاست می‌کند که رؤسای قوا در آن عضویت دارند، این امر خنده‌دار است، آن‌هم از طریق وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد-!! ولی جهت اطلاع آقای کدخدایی که اطلاع دارم، می‌داند و برای همه خوانندگان گرامی عرض می‌کنم در طول تاریخ، جلسات این شورا سابقه نداشته این شورا برای کسب نظر درباره مسایل کشور یا بین‌المللی از مقامی آن هم امنیتی دعوت به حضور به جلسه نماید و مجدداً تأکید می‌کنم که دقیقاً برهمین مبنا بوده که بعضی از اعضای شورا حضور مصلحی و افراد همراه وی را برای شرکت در جلسه فوق‌العاده بررسی صلاحیت‌ها تاب نیاورده و با آن مخالفت کرده‌اند که درنهایت مقرر شده فقط وزیر در جلسه شرکت کند و همراهانش از حضور در جلسه منع شده‌اند.

آقای کدخدایی

مشروح مذاکرات جلسه شورا درباره رد‌صلاحیت هاشمی را منتشر کنید و نگران حرمت ایشان نباشید که نیستید! حرمت هاشمی نزد مردم در انتخابات اخیر مجلس خبرگان در تهران معلوم شد.

بیهوده هم تلاش نکنید! خورشید حقیقت را نمی‌شود برای همیشه پشت ابرهای خلاف واقع، پنهان نمود!