تبدیل شبستر به منطقه ویژه اقتصادی در دستورکار دولت قرار گیرد/ آذربایجان شرقی قطب تولید شیرینی و شکلات درمنطقه

جوان فردا : نماینده مردم شبستر در مجلس شواری اسلامی گفت: تبدیل شبستر به منطقه ویژه اقتصادی یا منطقه آزاد تجاری در دستورکار قرار گرفته و در لایحه دولت مبنی بر ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری جدید آمده است.

 

نماینده مردم شبستر در مجلس شواری اسلامی گفت: تبدیل شبستر به منطقه ویژه اقتصادی یا منطقه آزاد تجاری در دستورکار قرار گرفته و در لایحه دولت مبنی بر ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری جدید آمده است.
به گزارش جوان فردا به نقل از دیار آذربایجان ، معصومه آقاپور علیشاهی در خصوص وضعیت صنایع غذایی شبستر از جمله صنعت شیرینی و شکلات اظهار داشت: در حوزه صنایع غذایی یکی از مشکلات عمده ای که وجود دارد، تطابق استانداردهای ایران با استانداردهای بین المللی است؛چراکه متاسفانه استانداردهایی که در ایران تائید می شود مورد قبول خارج از کشور نیست و پارامترهایی دارد که در ایران یا دستگاه سنجش آن را وجود ندارد و یا اینکه با آن استانداردهای این کشورها متفاوت است.

نماینده مردم شبستر در مجلس شواری اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: از آن جاکه استانداردی که ایران صادر می‌کند؛ مورد تائید آنها نیست و دوباره کالاهای ما شرایط خاصی را طی می‌کند که همین شرایط موجب طولانی شدن این روند شده و باعث می شود سهم بازار خود را از دست بدهیم.

وی افزود: مشکل دیگر در صنایع بسته بندی است که در حال حاضر تکنولوژی لازم برای انجام این کار را در اختیار نداشته و نمونه خارجی این دستگاه‌ها نیز به دلیل وجود تحریم‌ها نتوانسته‌اند وارد کشور شوند تا به آن ها دسترسی داشته باشیم.

آقاپورعلیشاهی تصریح کرد:در رابطه به عدم امنیت سرمایه‌گذاری مشکلاتی وجود دارد؛چراکه بسیاری از کشورها همچون آلمان و ترکیه می‌توانند در صنایع بسته بندی در ایران سرمایه‌گذاری کنند؛ اما به دلیل اینکه شرایط ما در وضعیت کسب و کار، بهره‌وری و کارآیی شرایط خاصی است، آنها تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری در این بخش نشان نمی‌دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مشکل دیگر را نیازسنجی سهم بازار و موانع گمرکی عنوان کرد و گفت: یکی از مواردی که به شدت دنبال آن هستیم این است که در منطقه شبستر در حوزه صنایع غذایی قابلیت‌هایی وجود دارد و از دولت می‌خواهیم که این منطقه را یا منطقه ویژه اقتصادی یا منطقه آزاد تجاری اعلام کند که علاوه بر جذب سرمایه‌گذاری بیشتر، شرایط سهولت در صادرات نیز فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شهرک صنعتی شبستر در منطقه فعال است است، افزود: شهرک‌های صنعتی در کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند و بیشتر این شهرک‌ها از نظر امکاناتی همچون آب، برق و گاز و زیرساخت‌های لازم در مضیقه قرار دادند.

عضو مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس با اشاره به اینکه یکی از مشکلات شهرک‌های صنعتی، دور بودن آنها از مناطق شهری و محل سکونت کسانی است که در این شهرک‌ها مشغول به کار هستند، تصریح کرد: مشکلات و هزینه‌های رفت و آمد باعث کم شدن رغبت گارگران و کارفرمایان می‌شود؛ در حالی که اگر شهرستان شبستر تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی و یا آزاد تجاری شود، شهرک‌های مسکونی نیز به صورت متمرکز در کنار شهرک‌های صنعتی قرار می‌گیرد و نقش بسزایی در اشتغالزایی نیز دارد.

نماینده مردم شبستر در مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه درحال حاضر از پتانسیل لازم، بازار فروش و صادرات شیرینی و شکلات به کشورهای همسایه برخور داریم و قطب منطقه‌ای به شمار می‌رویم،خاطرنشان کرد: این در حالی است که مشکلاتی در خصوص ساز و کارهای صادراتی و مالیات وجود دارد که باید با تفاهم حل و فصل شود تا با ایجاد جاذبه بیشتر شاهد فعالیت واحدهای فعال در حوزه صنایع غذایی از کل کشور در منطقه شبستر باشیم.