نشست خبری رئیس اداره اوقاف وخیریه شهرستان مرندبا خبرنگاران

خبرنگارجوان فردا: چرا مدرسه روستای نیگین را که وقف بود فروخته اند؟

اوقاف

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند خبر داد:تشکیل انجمن های یاوران وقف برای ترویج فرهنگ وقف در مرند/اشکال موقوفه شهربناب مرند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ویژه مرند از تشکیل انجمن های یاوران وقف برای ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار جوان فردا به نقل از،اخبار به روز مرند: حجت الاسلام احمد جباری شامگاه روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: نیت های بسیاری از واقفین موقوفات شهرستان مرند مربوط به امورات مذهبی ازقبیل مسجد، حسینیه وعزاداری برای امام حسین (ع) بوده که خوشبختانه درسال های اخیر به امور بهداشت ودرمان و کمک به بیماران و نیازمندان نیز توجه شده است.

وی در ادامه افزود: یکی از مهمترین وظایف اداره اوقاف وامور خیریه حفظ موقوفات است که درشهرستان مرند برای این امر، اقدام به سند دار کردن حدود ۶۰ موقوفه کرده ایم.

حجت الاسلام جباری با اشاره به اینکه در راستای تبلیغ وقف انجمن هایی را تشکیل داده ایم، اظهارداشت: برای ترویج وقف به تعداد چهار مورد انجمن یاوران وقف تشکیل داده ایم که درحال انجام وظایف خود به نحو مطلوب هستند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه مرند سپس گفت: یکی از راه های وقف، وقف مشارکتی است که اگر بتوانیم این نوع وقف را درجامعه فرهنگ سازی کنیم آثار خوبی را در جامعه شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان مرند در هسته مرکزی شهر دارای موقوفات بسیار خوبی است، افزود: اداره اوقاف وامورخیریه شهرستان آماده سرمایه گذاری با بخش خصوصی برای استفاده بهینه از این موقوفات است.

حجت الاسلام جباری در رابطه با تعداد موقوفات جدید در مرند گفت: ازابتدای سال گذشته تا به امروز ۱۳ موقوفه جدید داشته ایم که بیشتر نیات واقفین جهت احداث مسجد، حسینیه و خیرات بوده است.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند در رابطه با اجرای برنامه های فرهنگی نیز اظهار داشت: هرساله برنامه های فرهنگی متنوعی از جمله در اول هرسال برنامه ای تحت عنوان آرامش بهاری و درایام شهادت حضرت فاطمه (س) یاس نبوی، ضیافت الهی را در ایام ماه مبارک رمضان، انس با قرآن کریم در شب های قدر، نشاط معنوی در تابستان برای اوقات فراغت دانش آموزان، جشن ولایت علوی در عید غدیرخم و بصیرت عاشورایی در ماه محرم برگزار می شود

وی خاطرنشان کرد: در مراکز فرهنگی امامزادگان نیز اعضای فرهنگی و خادمین افتخاری جذب می‌شوند که به منظور کمک به اجرای بهتر برنامه‌های فرهنگی است و در رابطه با بخش عمرانی بقعه امامزادگان از جمله بقعه امامزاده سیدهاشم زنوز، بقعه امامزاده سید ابراهیم(ع) مرند و بقعه امامزادگان سیدحسن و سیدمحمد(ع) ابرغان قدم‌هایی برداشته شده است که به زودی به نتیجه می‌رسد.

رئیس اداره اوقاف مرند در مورد طرح توسعه بقعه امامزاده سید احمد(ع) نیز گفت: با توجه به عظمت طرح توسعه بقعه این امامزاده و نیاز به هزینه زیاد، اجرایی شدن آن همت عمومی را می‌طلبد که البته راجع به این موضوع میان مسئولان شهرستان قدم‌هایی برداشته شده است که امیدواریم با آغاز طرح عمرانی و با توجه به جایگاه ویژه‌ای که بقعه امامزاده سیداحمد(ع) در منطقه دارد به نحو احسن از آن بهره ببریم.

آمار موقوفات، مساجد و بقاع متبرکه

جباری در ادامه اظهار داشت: تعداد موقوفات شهرستان مرند در مجموع ۷۵۰ مورد است که بیشتر آن انتفاعی و مسجد و حسینیه است، ضمنا از این تعداد ۳۶۰ مورد مسجد، ۴۰ مورد پیر و امامزاده می‌باشد. و در سال ۹۴ نیز تاکنون ۵ مورد وقف جدید داشتیم که با نیت احداث مسجد و حسینیه از سوی خیرین وااقف در شهرستان مرند وقف شده است

در مورد جاهایی که یک دانگ آن موقوفه است

رئیس اداره اوقاف و بناب مرند اقداماتی برای برقراری رابطه استیجاری انجام شده که متاسفانه با عدم تمکین اهالی به نتیجه نرسیده است ولی سعی بر این است که با همت اهالی و تبدیل به احسن موقوفات مشکلاتی که مردم با آن درگیر هستند برطرف شود.

قطع بیمه برخی از خادمان مساجد شهرستان مرند

جباری تصریح کرد: با توجه به اینکه ۱۵۰ باب مسجد دارای خادم و تحت پوشش بیمه هستند و اخیرا بیمه تعدادی از خادمان مساجد از طرف سازمان تامین اجتماعی قطع شده و اقدامان اساسی برای حل این مشکل صورت گرفته که امیدواریم با مساعدت سازمان تامین اجتماعی به نتیجه مطلوبی برسیم

وی با اشاره به انواع وقف از جمله وقف مشارکتی و وقف ثلث اموال، از اصحاب رسانه خواست نسبت به ایجاد آگاهی در بین آحاد مردم در خصوص وقف تلاش کنند.

>>اخبار مرتبط:

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند:طرح جامع ۴ بقعه امامزاده مرند در دست اجراست
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان‌شرقی در مراسم تجلیل از یاوران وقف شهرستانهای مرند و جلفا در مرند: وقف پشتوانه اقتصادی جهان اسلام است :
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند تعداد موقوفات این شهرستان را ۷۲۰ مورد با یک هزار و ۲۰۰ رقبه اعلام کرد. +تصویر
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان :امام زاده سید احمد شهرستان مرند معتبرترین امام زادگان استان می باشد :
رئیس اداره اوقاف مرند خبر داد :برگزاری نخستین همایش تکریم و بزرگداشت مقام امامزادگان شهرستان مرند

خبرنگار جوان فردا سوال  خودرا چنین طرح نمود.

متولی املاک وقف شده اداره اوقاف می باشد.چذا مدرسه روستای بنگین که وقف بوده است باتوجه به اینکه برای دیوارکشی آن ۲۰میلیون هزینه شده بود به مبلغ ۱۶ میلیون تومان فروخته اند؟

جباری رئیس اداره اوقاف وامورخیریه گفت من دراین مورد اطلاع ندارم حتما باهم هماهنگ شویم تا این موضوع را پیگیری نمائیم.