امروز : چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ - ۲۰:۰۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سد زنوز سرریز شد

سد زنوز تامین کننده آب باغات و زراعت های پایین دست شهرهای زنوز و روستاهای چرچر و تازه کند آخوند می باشد . در سنوات قبل به علت بارشهای کم و میزان کم آب ذخیره شده پشت سد زنوز تامین آب زراعت ها با مشکل مواجه شده بود اما بحمد الله در سال جاری امکان تامین آب کشاورزی تمامی باغات و زراعت ها وجود دارد که کارشناسان پیش بینی می کنند بارشها در طول بهار امسال تداوم داشته باشد.

بر اثر بارشهای آخر زمستان و اویل بهار امسال سد زنوز لبریز و آب آن از تاج سد سرازیر شد .

به گزارش جوان فردا به نقل از  روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند در بازدید تاریخ ۲۴/۲/۹۸ معاون استاندار و فرماندار شهرستان مرند مشاهده شد سد زنوز سرریز شده است .

میزان ظرفیت سد زنوز شهرستان مرند حدود ۶ میلیون متر مکعب است که با احتساب یک میلیون متر مکعب رسوبات داخل آن میزان آب ذخیره شده آن بیش از ۵ میلیون متر مکعب برآورد می شود .

سد زنوز تامین کننده آب باغات و زراعت های پایین دست شهرهای زنوز و روستاهای چرچر و تازه کند آخوند می باشد . در سنوات قبل به علت بارشهای کم و میزان کم آب ذخیره شده پشت سد زنوز تامین آب زراعت ها با مشکل مواجه شده بود اما بحمد الله در سال جاری امکان تامین آب کشاورزی تمامی باغات و زراعت ها وجود دارد  که کارشناسان پیش بینی می کنند بارشها در طول بهار امسال تداوم داشته باشد.

لازم به ذکر است به علت توسعه روزافزون سطوح باغات و مزارع برای تامین نیازهای غذایی جمعیت روبه رشد ، برداشت بی رویه از سطح آب سفره های زیرزمینی باعث کاهش سطح آب آنها  شده است که برای اجرای کشاورزی پایدار بهره مندی از روشهای مصرف بهینه آب در مزارع و باغات اجتناب ناپذیر است و  الا با ادامه این روند کاهش کیفیت آبهای زیرزمینی باعث مشکلات عمده ای برای کشاورزی خواهد شد که خود مشکلات دیگری از قبیل کمبود مواد غذایی ، کاهش اشتغال در بخش کشاورزی و مهاجرت های بی رویه و حاشیه نشینی را در پی خواهد داشت .

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند در مصاحبه ای ضمن ابراز خوشحالی از سرریز سد زنوز از مردم بویژه کشاورزان خواستند برای تثبیت و رونق کشاورزی پایدار بهره مندی از روشهای نوین آبیاری کشاورزی و دوری از آبیاری غرقابی را سر لوحه اقدامات خود قرار دهند .

شایان ذکر است در شهرستان مرند هفت سد وجود دارد  که از این تعداد سه سد طی بارشهای اخیر سر ریز شده است .

ارسال دیدگاه