دکتر گرشاسبی: مبارزه با مواد مخدر باید مردم محور شود

فرماندار شهرستان ویژه مرند با اشاره به تنوع محصول مواد مخدر گفت: متاسفانه مواد مخدر چه در حوزه سنتی و یا صنعتی رشدی ۳۸۴ درصدی با به خود اختصاص داده و با داشتن بیشترین تنوع یعنی ۸۰۳ نوع مواد مخدر و روان گردان در عرضه تخریب مسلما فعال می باشد .

به گزارش جوان فردا javanefarda.ir     دکتر گرشاسبی معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند ،سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه مرند بود

 

گرشاسبی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه مرند با گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر بیان داشت : مواد مخدر در کنار سه بحران فقر جهانی ، زیست محیطی ،بحران هسته ای ،به عنوان بحران چهارم جهان  که منکر هزاره سوم و در علم اجتماع به عنوان بردگی مدرن بشر لحاظ می گردد .

وی افزود : کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که با این معضل درگیر نباشد ولی متاسفانه به دلیل تقاضای مصرف مواد مخدر در جهان بیش از ۱۰ میلیون نفر قاچاقچی حرفه ای در سطح جهان و در قالب مافیای مواد مخدرفعال می باشد .

وی گفت: در دنیا بیش از ۲۷۵ میلیون نفر معادل ۵/۶ درصد از جمعیت بالای ۱۵ الی ۶۴ سال جهان  حداقل یکبار از انواع مواد مخدر را در سال۲۰۱۷ تجربه نموده اند .

فرماندار شهرستان  ویژه مرند با اشاره به تنوع محصول مواد مخدر گفت: متاسفانه مواد مخدر چه در حوزه سنتی و یا صنعتی رشدی ۳۸۴ درصدی با به خود اختصاص داده و با داشتن بیشترین تنوع یعنی ۸۰۳ نوع مواد مخدر و روان گردان در عرضه تخریب مسلما فعال می باشد .

وی افزود: متاسفانه دسترسی به مواد مخدر در برخی کشور ها به راحتی عرضع می شود به نوعی که مصرف کننده آن به زیر ۱۵ سال رسیده است .

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تلاش دشمن در جهت ترویج مواد مخدر گفت: امروزه فضای مجازی و ماهواره ها ، ابزار ترویج و گسترش مواد مخدر و روان گردان ها در بین جوانان و نوجوانان با ارائه آموزشهای ساخت و مصرف می باشند .

وی افزود: دشمنان با مواد مخدر به عنوان ابزاری سیاسی در جهت تخریب نسل جوان ، بنیان خانواده ، آموزش و پرورش ، مراکز علمی و دانشگاهی را مورد هدف قرار داده اند .

وی گفت: بیشترین هدف دشمنان جوانان هستند چرا که جوانان آینده سازان این کشور هستند .

نماینده عالی دولت در شهرستان عنوان داشت: استراتژی معتاد سازی توسط دشمنان و مخالفان نظام مقدس جمهوری اسلامی در کشور است که هدف آنها وارد کردن ضربه به جوانان در راستای عدم پیشرفت و توسعه کشور است .

وی ادامه داد :در سطح جهانی از مواد مخدر به عنوان ابزاری سیاسی و اقتصادی در معادلات استفاده می نمایند و باید در نظر داشت با وجود  ده میلیون قاچاقچی ، ۲۷۵ میلیون نفر مصرف کننده در سطح دنیا و گردش مالی و اقتصادی ۱۰۰۰ میلیارد دلار که در اصل هدف نهایی تسلیم نمودن کشورهایی است که نیروی انسانی خلاق ،ایده پرداز ،و جوانان و نیروی انسانی که حرفی برای گفتن دارند می باشد .

فرماندار شهرستان ویژه مرند با اشاره به وضعیت منطقه ای مواد مخدر گفت:  پس از اشغال افغانستان ما شاهد افزایش زیر کشت ۵۰ برابری این مواد هستیم و تولیدات مصرف مواد در انواع مختلف صورت گرفته و حتی به صورت سازمان یافته از قاچاقچیان  حمایت می کنند .

گرشاسبی با اشاره به وضعیت کشورمان در مبارزه با مواد مخدر گفت: متاسفانه وضعیت ملی کشور ما متاثر از دو وضعیت منطقه ای و جهانی است که از جمله آن همجواری با مراکز تولید و ترانزیت مواد مخدر ، تهاجمات فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی از سوی دشمنان کشور عزیزمان است .

وی با اشاره عوامل سیاسی گفت: توطئه استکبار به منظور بروز خسارات به اقتصاد کشور و جلوگیری از رشد  و پیشرفت و تلاش جدی برای انحطاط نسل جوان کشور عنوان داشت .

معاون استاندار وفرماندار شهرستان ویژه مرند در ادامه سخنان خود با اشاره به خسارتها و پیامد های ناشی از مصرف مواد مخدر در ابعاد مختلف به کشور بیان داشت : توسعه بیماری جسمانی و روانی ، شیوع بیماری عفونی و ایدز ،مرگ و میر و … که قسمتی از خسارتها می باشد .

وی با اشاره به خسارات اجتماعی مواد مخدر در کشور گفت: همسر آزاری ، طلاق ،کودک آزاری ،قتل عمد ، خشونت ،جرایم مالی  و … از جمله خسارات اجتماعی ناشی از مصرف مواد مخدر می باشد .

معاون استاندار آذربایجان شرقی گفت:مواد مخدر خسارات اقتصادی ، فرهنگی ، امنیتی و سیاسی بسیاری برای کشور داشته است .

وی ادامه داد : هدف دشمنان وارد کردن ضربه برای کشور است و همه ابعاد کشور را مود هدف قرار داده است .

گرشاسبی با اشاره به اقدامات صورت گرفته جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر گفت: در طول چهل سال گذشته تلاش های زیادی برای مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته  بطوریکه دنیا اذعان داشت که ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد که از جمله آن ایجاد ۲۰۰۹ کیلومتر مانع مرزی است.

وی گفت: ۳۸۱۱ نفر از بهترین جوانان این مرز و بوم را در راه مبارزه با مواد مخدر از دست داد ه ایم که شهدای مبارزه با مواد مخد هستند .

وی در آخر ضمن تقدیر از زحمات مسئولین و دستگاه های ذیربط در امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر  گفت: باید مبارزه با مواد مخدر و امر پیشگیری را مردم محور و محله محور کنیم و آموزشهای لازم در زمینه پیشگیری را در جامعه نهادینه کنیم .

 

DSC_0011

DSC_0014 DSC_0016 DSC_0017 DSC_0029 DSC_0033