کارت قرمز شیخ زاده به کل اعضای شورای شهرمرند

یوسف شیخ زاده

دفاعیه از استعفای خود توسط یوسف شیخ زاده مرند  عضو چهارمین دوره  شورای اسلامی شهر مرند

شیخزاده ی

                              کار برای خدا دلسردی ندارد.«حضرت  امام خمینی(ره)»

 سلام و عرض ادب و احترام بر همشهریان عزیز مرندی که مشکلات عدیده ای را تحمل کرده و در طول ۳۰ ماهه عمر شورای اسلامی شهر مرند شاهد معضلات بزرگی در شهر   بوده اند و بابردباری، صبر و شکیبایی پیشه کرده اند …

سلام بر مردم شریف و ولایت مدار و همیشه در صحنه شهر مرند که بنده را بعنوان عضو و خدمتگذار خود در شورای اسلامی شهر مرند انتخاب کرده اند و سلام بر مردم عزیزی که بنده را بعنوان امین و امانتدار خود عضو شورای اسلامی شهر شناخته اند.

اینجانب یوسف ­شیخ­ زاده مرند عضو اصلی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مرند بعنوان  دومین منتخب  مردم همیشه در صحنه و انقلابی شهر مرند از جانبازان و مصدومین شیمیایی جنگ تحمیلی و از فرماندهان تیپ مهندس رزمی ۵۷ جهاد سازندگی استان آذربایجان شرقی، به حکم وجدان و شرف از بدو انتخابم بعنوان اعضای شورای اسلامی شهر مرند، صادقانه و قاطعانه در سخت ترین شرایط در برابر هرگونه اجحاف و کج محوری در حد وسیع و امکان قانونی ایستاده ام و از هیچ اقدامی برای دفاع از حقوق شهرم و همشهریان عزیز مرندی دریغ و کوتاهی نکردم و در مقابل هر ظالم و متجاوز به حقوق شهرم بدون هیچ اغماض و چشم پوشی دفاع کرده ام چون وظیفه ی شرعی، اسلامی، میهنی و قانونی خود می دانم از اعتمادی که مردم مسلمان و انقلابی شهر مرند به بنده نموده و رأی داده اند وبعنوان امین و امانت دار خود به شورای اسلامی شهر فرستاده اند از آراء همشهریان عزیز صیانت و پاسداری کنم چون تکلیفم این بودو به فرمایش مقام معظم رهبری رای مردم حق الناس است و درحقیقت رای مردم عنه له ناموس و شرق هر فرد مسلمان می باشد ((کُونُواْ قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاء لِلّهِ وَلَوْ عَلَى أَنفُسِکُمْ)) ( قران کریم) همشهریان عزیز مرندی: جای بسی تأسف است که عضویت و همراهی در کنار افرادی را داشتم که مصالح شخصی را به مصالح ملی و شهری ترجیح دادند و نتیجه آن را همه دیدیم…

در طول فعالیتم هر چند دارای نظر و رای اقلیت در کنار معدود همکاران بودم ولی هرگز به نفع شخصی و ضرر شهرم نظری ندادم و حمایتی نکردم و مصوباتی را بر خلاف مصالح شهرم به تصویب نرسانده ام . و به حکم آیه شریفه :

کَم مِن فِئَهٍ قَلیلَهٍ غَلَبَت فِئَهً کَثیرَهً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرینَ. (قرآن کریم /بقره / ۲۴۹) دیدم که چگونه دست خدا با حق است هر چند حق کم تعداد باشد . شورا محل شور است تصمیمات آن با ملاک کسب اکثریت آراء لازم الاجراء می گردد ، اگر اعضای شورا صلاح و در پی منافع واقعی شهر نباشد حضور معدود افراد در آن جز، زجر و فشار روحی و عصبی فایده ای نخواهد داشت. بنده مشکلات را دیدم در مقابل آنها ایستادم بنده مشکلات و معضلات را فهمیدم و این فهمیدن زجرم داد. زیرا دادن رای و نظری که به نفع شهر و مطابق قانون بود و مشاهده تصویب غیر آنچه به مصلحت شهری بینی زجر آور است. ولی کمال افتخار و شکرگذاری است که در این شورا هرگز دنبال ریاست نبودم و تمام آراء و نظرم مضبوط به درج سابقه در سوابق شورای اسلامی دوره حاضر است. با عنایات احکم الحاکمین و تدابیر قضایی اجازه تداوم فعالیت اعضای سابق داده نشد. اینجانب با کوله باری از تجارب تلخ وطاقت فرسا، قدم در شورای جدید گذاشتم ولی به پشتوانه همان تجارب عرصه را بازهم جولانگاه و زمینه فعالیتهای سابق دیدم .

و به حکم فرمایش حضرت رسول اکرم (ص) (عَنِ النَّبیِّ صلی الله علیه وسلم أَنَّهُقالَ: لاً یُلدَغُ المَومِنُ مِن جُحرٍ واحِدٍ مَرَّتَینِ) انسان مومن از یک سوراخ ۲ بار گزیده نمی شود. به حول وقوه الهی و فرمایشات قاطعانه مقام معظم رهبری و عمل به وصیت نامه الهی،سیاسی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) که فرموده اند من در میان شما باشم یا نه باشم به همه شما وصیت می کنم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. نه بار دیگر خود گزیده می شوم و نه اجازه لطمه بیش از این به شهرم خواهم داد و در سایه تدابیر قانونی و بر اساس ماده ۱۱ (قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ مصوب مجلس شورای اسلامی ) امکان و فرصتی پیدا کردم با تقدیم استعفای خود در مورخه ۲۹/۱/۹۵ جلو فعالیت شورای اسلامی شهر را بگیرم هر چند به قیمت از دست دادن سمت و جایگاهم بعنوان عضو اصلی شورا مرند باشد مخلص کلام اینکه عزیزان و به حکم قانون، تصمیمات شورا با رای اکثریت اعتبار می یابند و در شورای قبل بخاطر داشتن رای اقلیت اینجانبان یوسف شیخ زاده مرند – دکتر داود محمدی شاهد مصوباتی بودم که به ضرر شهرم تمام شدند و همه دیدند و شنیدند  نهایتاً باعث ورشکستگی و به بار آمدن بدهی های میلیاردی و هنگفتی بر پیکر مظلوم شهرداری مرند تحمیل گردید که امروزه شهرداری قادر به پرداخت حقوق دستمزد و پرسنل و کارگران زحمتکش خود نمی باشد که اگر اعضای شورای شهر به وظایف قانونی و رسالت و مسئولیت سنگین خود که همان نظارت قانون بود جامه عمل می پوشانند امروز شاهد ورشکستگی و بدهی های هنگفتی شهرداری مرند نبودیم که بدهی را می شود تا ۱۰ سال آینده پرداخت کرد اما آبرو و اعتبار از دست رفته شورا و شهرداری و شهر مرند را چطور؟ و به نظر میرسد در بدو شروع شورای شهر با ترکیب جدید تکرار سابقه تلخ گذشته را پیش بینی کردم و از آنجائیکه حداقل تعداد لازم برای اعتبار و رسمیت شورا طبق قانون ۸ نفر در شهر مرند می باشد با اعلام استعفاء از حقوق متعلقه خود گذشتم و عطای این رواء را بر لقایش بخشیدم تا تجارب تلخ قبل برای شهرم تکرار نشود.

یک عمر خدمت صادقانه بنده در جبهات نبرد حق علیه باطل و در سنگر جهاد سازندگی ثابت نموده که شیفته ریاست نبوده ام. بقول شهید مظلوم آیت ا…دکتر محمد حسین بهشتی می فرماید:ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت. و در دوره قبل هم با وجود کسب آراء قابل ملاحظه شهروندان عزیز مرندیم هرگز داعیه ریاست  الم نکردم زیرا هدف و رسالتم از عضویت در شورای اسلامی شهر مرند پست و مقام و ریاست نبوده و نیست و در این زمان و موقعیت: با مشاهده تجارب تلخ و مشاهده عرصه جولان به حکم عقل و وجدان اجازه ندادم مجدداً شاهد مصوبات قبلی و مخل نظم و قانون شهرم باشم و فراهم نمودن موجبات انحلال شورا را به خیر و مصلحت شهروندان عزیز مرندی و شهرم دیدم . تنها اقدامی که هر چند بعنوان اقلیت به حکم قانون بر رای اکثریت غلبه یافت هر چند به ضررم بود ولی خیر و صلاح شهر مرند و همشهریان عزیز مرندی نیتم بود و هست زیرا : قولوا الحق ولو علی انفسکم . لذا بطوریکه مستحضر هستید نظام جمهوری اسلامی باستناد اصل دوم قانون اساسی نظامی است بر پایه ایمان به خداوند یکتا و اختصاص حاکمیت و تشریع به او و لزوم تسلیم در برابر امر او – وحی الهی معاد – عدل – امامت – اجتهاد مستمر و نفی هر گونه ستمگری وستم کشی و قسط وعدل و..و…و

باور و اعتقاد به چنین  حکومتی صرف ادعا ممکن نیست بلکه باید عملاً توام با مسئولیت پذیری در هر زمینه و رده ی در هر قشری از اقشار جامعه باشد زیرا در نظام اسلامی به حکم خداوند مناصب اجتماعی و اجرای و… جهت حاکمیت احکام الهی مصداق عینی امانات الهی است که باید حسب حکم الهی «ان الارض یرغها و عبادی الصالحون» در اختیار صالحان قرار گیرد. اگر باور و اعتقاد به حاکمیت مطلق الهی بر جهان هستی داشته باشیم حق نداریم تصدی مناصب سیاسی و اجتماعی و… را که در حکم امانت الهی است درخدمت منافع فردی و یا گروهی خاص قرار دهیم ( اصل ۵۶ قانو ن اساسی) سوال بنده این است آیا این امانات الهی در شورا و شهرداری سابق مرند به حکم خداوند در اختیار صالحان بوده اند یا نه ؟ آیا فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد اداری در نظام اسلامی به مرحله اجراء آمده یا نه؟

با عبارت زیر قصد مقایسه ندارم و فقط جهت مثال عرض میکنم شواهد تاریخی نشان میدهد که حضرت آقا اباعبدالله حسین (ع) بهنگام خروج از مکه به طرف کربلا احتمال موفقیت خود را بسیار ضعیف ارزیابی میکرد آنحضرت فقط برای مقاومت و اصلاح و باصطلاح امروز کُند کردن سرعت فساد سیستمی حاکم بر جامعه قیام کرده اند و ایستاده اند اینجانب با الهام از درس عاشورا، مقاومت و مبارزه سخت و نفس گیر و بی امان برای جلوگیری در مقابل مشتی افراد فاسد و چپاولگر که بر شورا و شهرداری سابق مرند حاکم بوده اند با اعلام اعتراضات و مخالفت در برابر بی انضباطی مالی و قانونی در صورتجلسات و مصوباتی که به ضرر شهرم تمام می شد و با ایراد سخنرانی ها و مخالف های پیاپی و نهایت استعفا خود مسند نمایندگی را از دست دارم اما یقین بدانید این مقاومت بی تاثیر نبوده و نیست همین که سرعت فساد سیستمی در شهرمان را کند یا برملا کرد کفایت می کند و تاریخ قضاوت خود را بدور از دستان آلوده الیگارشی انجام خواهد داد در ترکیب ۱۱ نفر شورای شهر با توجه به اینکه اینجانب و آقای دکتر داود محمدی در اقلیت بودم دادن استعفا به ضرر شهرم و شهروندان عزیز مرندی بود چون آنها از خدا می خواستند استعفاء دهم و استعفا به ضرر شهرم و مردم ولایتمدار و همیشه در صحنه شهر مرند تمام می شد شخص دیگر از علی البدل جایگزین می کردند و قطعا با استعفای ما سرعت آنها افزوده خواهد شد و باقی مانده دارایی های شهر  به تاراج سود پرسی و مال دوستی خواهد رفت .

 اکنون استعفای ما به این معنی است که فکر می کنم دیگر در اقلیت مطلق هستیم با این کار سعی کردم از همدستی و یا سکوت در برابر فساد را انکار و از وجود فساد را فریاد بزنیم چه بسا با این استعفا دست سود پرستان که با خیالی آسوده و بدون هزینه به خواست خود می رسند از بیت المال مسلمین قطع شود بنده تابحال توانسته­ ام با مقاومت هزینه قانون گریزان را افزایش داد چه در ترکیب شورای جدید بنده با اتکاء بخداوند متعال و افرادی چون آقای دکتر داود محمدی که همفکر در شورا شهر بودیم و روند فساد را کند خواهیم کرد و بخصوص دوستانی که اعضای جدید که تازه به جمع ما پیوسته اند می توانستم انتظار می رفت عقب ماندگی های گذشته شهر را جبران کنیم که متاسفانه چنین نشد همان رویه سابق به شکلی دیگر مجدداً در شورای شهر حاکم شد با این وصف ادامه کار برای اینجانب که در تمام مراحل تکامل انقلاب اعم از دوران دفاع مقدس و پس از آن همواره در راستای دفاع از نظام در سنگرهای مختلف اجتماعی صادقانه و در چهار چوب اصول انقلاب مشغول به خدمت بودم امکانپذیر نیست لذا در جهت دفاع از اصول انقلاب و حاکمیت قانون و انجام تکلیف و وظیفه شرعی و ملی خود و اجرای فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری به درک خود استعفای را تقدیم تا بدینوسیله امکان حاکمیت قانون که تنظیم کننده قواعد اصولی بر روابط اجتماعی و حقوق ملی است از طرق دیگر بر مدیریت شهر و شهرداری مرند حاکمیت­پیدا کند و از استانداری محترم آذربایجان شرقی تقاضا دارم و براساس ماده ۸۵ قانون شوراها، شهرداری مرند بصورت قائم مقامی زیر نظر استانداری محترم اداره شود. أُفَوِّضُ أَمْری إِلَی اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصیرٌ بِالْعِبادِ.

قولوا الحق ولوعلی انفسکم

یـوسـف شـیـخ زاده مـرنـد

عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مرند

۳ خرداد۹۵