بحران آمریکا| برقراری حکومت نظامی در واشنگتن؛ ۴ نفر کشته شدند

بعد از ورود حامیان رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در واشنگتن، نیروهای امنیتی به یک زن شلیک کرده و او را از پای درآوردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا به نقل از خبرگزاری فارس، جلسه شمارش آرای الکترال در صحن کنگره آمریکا امروز چهارشنبه به آشوب کشیده شد و طرفداران خشمگین «دونالد ترامپ» توانستند وارد ساختمان کنگره شوند.

معترضان با ورود به دفتر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان، با انداختن پرچم آمریکا و به هم‌ریختن وسایل این دفتر، مشغول خواندن اسناد و ایمیل‌های او هستند.

سناتور روس: واشنگتن حق تحمیل سیاست به کشورهای دیگر را از دست داد

«کنستانتین کوساچوف» سناتور روس در واکنش به خشونت‌های شب گذشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در واشنگتن دی سی گفت: ایالات متحده در تعیین سیاست و تحمیل آن به سایر کشورها، کلیه حقوق خود را از دست داد.

اتمام بحث‌ها در مجلس نمایندگان درباره اعتراض به نتایج آراء الکترال پنسیلوانیا

بحث‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج الکترال کالج در ایالت «پنسیلوانیا» به پایان رسید.

رأی‌گیری در حال انجام است.بحث‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج الکترال کالج در ایالت «پنسیلوانیا» به پایان رسید. رأی‌گیری در حال انجام است.

ریچارد هاس: دیگر کسی احتمالاً در جهان به آمریکا احترام نمی‌گذارد

«ریچارد هاس» رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا و دیپلمات اسبق وزارت خارجه آمریکا در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، خشونت‌های طرفداران ترامپ در کنگره را مورد انتقاد شدید قرار داد.

وی در این خصوص نوشت: «ما شاهد تصاویری هستیم که هرگز تصورش را نمی‌کردیم که در این کشور شاهد باشیم. در برخی پایتخت‌های دیگر، بله (انتظار مشاهده داشتیم) اما در اینجا (آمریکا) خیر. بعید است که کسی در جهان دیگر به همان شکل ما را ببیند، احترام بگذارد، بترسد یا به ما وابسته باشد. اگر عصر پساآمریکا یک تاریخ شروع باشد، قطعاً همین امروز است.

ترامپ توییت‌های تحریک‌ به خشونت را حذف کرد

شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پست‌های توییتری خود را که به تعلیق حساب توییتری وی منجر شده بود، حذف کرده است تا بتواند بعد از مموعیت ۱۲ ساعته، مجدداً دسترسی خود به توییتر را به دست آورد.

ادامه بحث درباره مخالفت با نتایج آراء الکترال در پنسیلوانیا در مجلس نمایندگان

🔹قانونگذاران آمریکایی در مجلس نمایندگان آمریکا در حال بحث درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج انتخابات در ایالت «پنسیلوانیا» هستند.
🔹پس از پایان بحث‌ها، رأی‌گیری انجام خواهد شد و در صورت رد شدن اعتراض جمهوری‌خواهان، بایدن ۲۷۰ رأی الکترال را به دست آورده و عملناً رئیس‌جمهور خواهد شد.

تصمیم وزرای کابینه ترامپ برای استعفا

پایگاه خبری «بلومبرگ» گزارش کرد که برخی از مقام‌های کابینه دولت ترامپ در صدد هستند که در پی حوادث اخیر در «واشنگتن دی سی» از سمت خود استعفا کنند.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید از جمله افرادی هستند که قصد دارند از کابینه ترامپ استعفا کنند.

«استفانی گریشام» مشاور قدیمی «ملانیا ترامپ» همسر ترامپ بامداد امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای استعفای خود را اعلام کرد.

ابراز «ناراحتی شدید» پنس از انتقادات ترامپ

«جیم اینهوف» سناتور جمهوری خواه ایالت «اوکلاهما» اعلام کرد که با «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا درباره انتقادات ترامپ از او گفت‌وگو کرده و اینکه پنس بسیار «از دست او ناراحت است».

اینهوف اظهارات ترامپ درباره پنس را «تأسف‌بار» توصیف کرد.

پنس روز چهارشنبه آشکارا با ترامپ درگیر شد و به اون اعلام کرد که نمی‌تواند در مقابل درخواست وی برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری تسلیم شود.

تعلیق حساب کاربری ترامپ در فیس‌بوک و اینستاگرام

شبکه اجتماعی فیس‌بوک که مالکیت اینستاگرام را نیز برعهده دارد، در اقدامی مشابه، دسترسی ترامپ به به این دو شبکه اجتماعی را برای مدت ۲۴ ساعت به حالت تعلیق درآورد.

درخواست کمک «اف بی آی» برای شناسایی عاملان اصلی حمله به کنگره

پلیس «اف بی آی» خواستار اطلاعاتی برای کمک به این نهاد برای تعیین هویت افرادی شدی که به صورت فعال خشونت‌ها در واشنگتن‌ دی سی را تحریک می‌کنند.

اف بی آی وب‌سایتی را برای ارتباط با مردم راه‌اندازی کرده است تا اطلاعاتی همچون عکس و ویدئو را در اختیار آنها قرار دهند و همچنین یک خط تلفن را برای ارائه اطلاعات معرفی کرده است.

ادامه بحث‌ درباره مخالفت با آراء الکترال ایالت پنسیلوانیا در مجلس نمایندگان

بحث‌ها درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج این ایالت در سنا به‌دلیل آنکه سناتوری درباره آن صحبت نکرد، بسیار زودتر از موعد معمول به پایان رسید اما صحبت‌ها در مجلس نمایندگان در این خصوص ادامه دارد.

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا استعفا کرد

در پی حوادث اخیر که به تحریک «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا انجام گرفت، «مت پاتینگر» از سمت خود استعفا کرد.

حساب کاربری ترامپ در توییتر تعلیق شد

شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که در پی حوادث روز گذشته در کنگره آمریکا، دسترسی ترامپ به حساب کاربری‌اش به مدت ۱۲ ساعت به حالت تعلیق درآمده است و در صورت تکرار نقض قوانین این شبکه اجتماعی، به صورت دائم مسدود می‌شود.