شروط چهارگانه تهران برای بازگشت واشنگتن به برجام | آمریکا باید به ایران خسارت پرداخت کند

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفت: خسارت‌هایی که بر اثر تحریم‌ها به ما وارد شد طبق اعلام خود آمریکایی‌ها فقط ۷۰ میلیارد دلار بابت جلوگیری از فروش نفت ایران است که این رقم و دیگر خسارت‌ها باید محاسبه و به نحوی جبران شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا  به نقل از باشگاه خبرنگاران، کمال خرازی بر لزوم جبران خسارت ۷۰ میلیارد دلاری آمریکا به کشورمان بابت تحریم نفتی به عنوان یکی از شروط چهارگانه برای بازگشت واشنگتن به برجام تاکید کرد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با تایید نگرانی کارشناسان از تقلای آمریکا برای بازگشت به برجام با هدف سوء استفاده از مکانیسم ماشه علیه کشورمان؛ آن را نگرانی بجایی دانست و گفت: اتفاقا آقای ظریف چهار مساله درباره نگرانی‌های کشورمان مطرح کرده و نخستین مساله، ضرورت لغو تحریم‌هاست.

خرازی افزود: دومین مساله‌ای که وزیر خارجه مطرح کرد این است که خسارت‌هایی که بر اثر تحریم‌ها به ما وارد شد طبق اعلام خود آمریکایی‌ها فقط ۷۰ میلیارد دلار بابت جلوگیری از فروش نفت کشورمان است که این رقم و دیگر خسارت‌های وارد شده به کشورمان باید محاسبه و به نحوی جبران شود.

وی تعیین تکلیف مکانیسم ماشه یا اسنپ‌بک در متن توافق را از دیگر مسائل مطرح از جانب آقای ظریف برشمرد تا در صورت بازگشت محتمل آمریکایی‌ها به برجام سبب سوءاستفاده مجدد آنان نشود. چهارمین پیش شرط مطرح شده این است که تکلیف ما از نظر تجهیزات و تولید سانتریفیوژهای نسل جدید مشخص شود.

خرازی تاکید کرد: این‌ها نگرانی‌هایی است که وجود دارد که باید تکلیفش روشن شود؛ بنابراین بجاست که چنین نگرانی‌هایی داشته باشیم و ببینیم آینده چگونه رقم خواهد خورد. وی همچنین در پاسخ به القائات برخی برای بزک کردن دموکرات‌ها و سیاست کشورمان در قبال دولت بایدن گفت: ملاک، فرد آقای بایدن یا دولتش نیست، بلکه نظام آمریکا مطرح است که به علل مشخص در برابر ما قرار گرفته است.

خرازی افزود: وقتی می‌گوییم نظام باید بدانیم که دولت آمریکا با همه اختیارات و توانایی‌هایش، بخشی از این نظام محسوب می‌شود، اما محدود است و کنگره و مجلس سنا بخشی از این نظام هستند که می‌توانند تعیین کننده باشند، چنانکه قوانین تحریمی خاصی علیه کشورمان وضع کردند که این قوانین، سرجایش هست.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: مراکز قدرت و لابی در داخل آمریکا نیز از دیگر عواملی است که حتما باید محاسبه شوند. وی اضافه کرد: برخی کشورها نیز به تناسب اعمال نفوذ در هیات حاکمه آمریکا، منافع شان را تامین می‌کنند که در راس آنان رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی هستند.

خرازی گفت: بنابراین تمام عوامل را باید لحاظ کنیم تا بدانیم با چه نظامی مواجه ایم و دشمن شناس دقیق داشته باشیم، در عین حال در عالم دیپلماسی، دیپلمات‌ها با همین مسائل، چهره‌ها و دشمنان سروکار دارند که باید تلاش کنند دشمنی‌ها را حتی الامکان کاهش دهند و مسیر سالمی را طی کنند تا حقوق کشور در مجامع بین المللی تامین شود.

وی تاکید کرد: اما همواره باید به خاطر داشته باشیم که با چه دشمنانی مواجه‌ایم، چه توانایی‌هایی دارند و چقدر می‌توانیم بر آنان موثر باشیم و نقطه اتکای مان، ملت، ظرفیت‌ها و توان داخلی باشد تا به موفقیت برسیم.