امروز : یکشنبه 24 ژانویه 2021
تاریخ : 2021/01/24 - 14:48 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مصوبه کمیسیون تلفیق| رای مثبت به دو برابر شدن یارانه‌ها در سال آینده/پرداخت یارانه نقدی و معیشتی به صورت ادغامی

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، اعضای کمیسیون تلفیق امروز به دو برابر شدن یارانه‌های مشمولان در سال آینده موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir به نقل از  خبرگزاری فارس، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در نشست خبری امروز خود با بیان جزئیات نشست اخیر کمیسیون خود اظهار داشت: در نشست اخیر کمیسیون برای سال آینده برای تمام کسانی که یارانه دریافت می‌کنند و یا مشمول دریافت یارانه هستند تصمیم‌گیری شد.

وی افزود: در مجموع مبلغ ۹۱ هزار میلیارد تومان برای یارانه‌بگیران مشمول تخصیص یافت و این یعنی در سال آینده به ازای هر فرد که سال گذشته ۴۵ هزار تومان دریافت می‌کرد، یارانه دو برابر یعنی به ازای هر نفر ۹۰ هزار تومان خواهد شد.

زارع ادامه داد: همچنین مبلغ ۲۰ هزار تومان برای ۳۵ میلیون نفر طبقه متوسط جامعه، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای افزایش مستمری مددجویان، کمیته امداد و بهزیستی اختصاص خواهد یافت.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره نحوه اعطای یارانه نقدی و معیشتی گفت: پرداخت یارانه در سال آینده به صورت ادغامی خواهد بود.

وی با بیان اینکه هیات رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه تا روز جمعه این هفته برای بررسی نهایی بودجه جلسات خود را ادامه خواهند داد، گفت:پیش بینی می شود لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از روز سه‌شنبه هفته آینده( ۱۴ بهمن ماه) در صحن علنی بررسی شود

زارع با بیان اینکه تقریبا کلیه یارانه های پرداختی در سال آینده تجمیع می شود، ادامه داد: همچنین مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان علاوه بر مبلغ ذکر شده برای افزایش یارانه ۳۵ میلیون نفر اقشار طبقه متوسط و متوسط رو به پایین قرار داده شده و ۱۰ هزار میلیارد تومان هم برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی مصوب شد.

زارع با بیان اینکه دولت مبلغ ۷۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان را در لایحه بودجه برای پرداخت یارانه در سال آینده در نظر گرفته بود، اظهار کرد: کمیسیون تلفیق با افزایش این عدد، ۱۴۷ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی در سال ۱۴۰۰ مصوب کرد که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس، افزود: سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شدند تا برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی نسبت به ثبت نام کلیه افراد پشت صف، افراد جدیدالورود و همچنین افرادی که قبلا منصرف شده و اکنون مستحق دریافت یارانه هستند، اقدام کنند.
وی تاکید کرد: تاخیر در ثبت نام و عدم پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی از سوی این دو دستگاه تخلف محسوب شده و مسئولیت آن برعهده کلیه مدیران ذی‌ربط بوده و این تخلف قابل رسیدگی در مراجع ذیصلاح است، تقریبا کلیه یارانه های پرداختی به افراد در سال آینده تجمیع شده و پرداخت می شود.
زارع با اشاره به اینکه در مجموع ۳۲ هزار میلیارد تومان یارانه تولید در حوزه مسکن، کشاورزی، گردشگری و … مصوب شد، افزود: ۱۸ هزار میلیارد تومان برای رفع محرومیت در مناطق کمتر برخوردار و همچنین ۳۳ هزار میلیارد تومان یارانه دارویی قرار داده شد که یارانه دارویی در اختیار بانک مرکزی قرار داده خواهد شد تا نحوه تامین ۲٫۵ میلیارد دلار آن را به صورت ارزی-ریالی تعیین کنند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس بیان کرد: تقریبا ۴۳ ردیف در بخش هدفمندی یارانه ها در حوزه مصارف ذکر شده که ۱۰ ردیف آن در لایحه دولت وجود داشته و ۷۹ هزار میلیارد تومان منابع برای آن دیده شده بود که این مبلغ از سرجمع ۴۲۹ هزار میلیارد تومان کسر می شود و بقیه منابع باقی مانده در ردیف‌های در نظر گرفته شده، هزینه می‌شود.
وی ادامه داد: منابع باقی مانده در حوزه‌های کاهش و رفع فقر مطلق در اختیار سازمان بهزیستی و کمیته امداد، حوزه سلامت، خرید نان و خرید تضمینی گندم، کمیته امداد، حوزه های فرهنگی، کتب درسی، حوزه بهزیستی، مسکن رزمندگان معسر، صندوق بیمه اجتماعی، حوادث غیرمترقبه، خرید واکسیناسیون دام، کاهش آسیب های اجتماعی، حمایت از زنان سرپرست خانواده، حمایت از خانواده زندانیان و … هزینه خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تاکید کرد: تقریبا ۳۳ مورد در این رابطه وجود داشته که برخی از آن ها در لایحه دولت بوده و موارد دیگر هم توسط کمیسیون تلفیق به آن اضافه شده است. همچنین پرداخت حقوق سربازان که براساس  قانون ۷۵ درصد پایه پیش‌بینی شده، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق برای سال آینده چند برابر شد.
زارع تصریح کرد: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه میزان پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی برای سال آینده دو برابر شد اما برای یارانه مددجویان کمیته امداد و خانواده های متوسط روبه پایین رقم بیشتری در نظر گرفته شد. هنوز درباره جزئیات دقیق تصمیم گیری نهایی انجام نشده و در جلسه بعدی تصمیم گیری خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تاکید کرد: بررسی کلیه بخش‌های لایحه بودجه سال آینده به جز تبصره های ۱۴ و ۱۸ که درباره یارانه و سود تسهیلات است، به اتمام رسیده و بر روی سامانه نمایندگان بارگذاری شده است، بعد از پایان بررسی این دو تبصره هم بر روی سامانه موردنظر با هدف دریافت پیشنهادات نمایندگان قرار داده خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه کمیسیون تلفیق بودجه برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در سال آینده چه مصوباتی داشته است، گفت: ما دو اقدام را در این مورد در نظر گرفته ایم، ابتدا کسری تراز عملیاتی و کسری بودجه دولت را به حداقل رسانده ایم زیرا وجود کسری در بودجه موجب تورم شده و زندگی مردم را دچار اختلال خواهد کرد، بنابراین نرخ تورم حداقلی برای سال آینده باید وجود داشته باشد.
زارع بیان کرد: همچنین در بخش هایی مانند بحث مابه التفاوت نرخ ارز که احتمال ایجاد تورم وجود داشت، پرداخت یارانه نقدی برای جبران قرار داده شده است، البته یک سری پیشنهادات در حوزه بنزین هم احتمالا در بخش هدفمندی یارانه ها در زمان بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مطرح می شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تصریح کرد: منابع ایجاد شده از مابه التفاوت نرخ ارز را در بودجه سال آینده برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفتیم، البته امکان دارد با بررسی و تصویب برخی پیشنهادات در بحث بنزین در صحن علنی هم میزان منابع درآمدی برای پرداخت یارانه ها افزایش پیدا کند.

ارسال دیدگاه