امروز : دوشنبه 15 فوریه 2021
تاریخ : 2021/02/15 - 17:35 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آتش زیر خاکستر موج چهارم کم‌کم در کشور شعله‌ور می‌شود/ سونامی همه‌گیری ویروس منحوس در خوزستان+ نقشه

مسئولان وزارت بهداشت از نیمه‌های بهمن‌ماه نسبت به آغاز موج چهارم همه‌گیری هشدار داده بودند اکنون این نگرانی کم‌کم رنگ واقعیت به خود گرفته و نگرانی‌ها را دو چندان کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری تسنیم، درحالی هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت از نیمه بهمن ماه سال جاری خبر از اهمیت توجه به پروتکل‌های بهداشتی می‌داد که متأسفانه بی‌توجهی برخی از هموطنان باعث تغییر وضعیت همه‌گیری در مناطقی از کشور شد و اکنون دقت نظر در رنگ‌بندی شهرستان‌ها می‌تواند گواهی بر این مهم باشد که در شرایط فعلی بهترین راهکار مقابله با شیوع بیشتر ویروس منحوس رعایت پروتکل‌ها و توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی است.

بر همین اساس بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌ها به‌خصوص از اوایل بهمن‌ماه باعث شد رفته‌رفته میزان همه‌گیری در برخی نقاط کشور افزایش یابد و به‌دلیل جابه‌جایی پرسرعت مردم در اقصی نقاط کشور کانون‌های آلودگی از منطقه‌ای به منطقه‌ای دیگر گسترش یافت تا اینکه بسیاری از مناطق کم‌خطر از نظر شیوع کرونا یا همان رنگ آبی رفته رفته وارد منطقه زردرنگ کرونایی شدند و برخی موارد هم در استان خوزستان دیدیم که یک‌باره قرمز کرونایی را ثبت‌کردند.

افزایش ۳۰درصدی موارد مراجعه سرپایی در برخی شهرها

از سوی دیگر تغییر معنادار رنگ‌بندی شیوع کرونا در سراسر کشور نشان‌دهنده این موضوع است که تعداد مراجعه‌ها به مراکز درمانی و احتمالاً بستری آنها به‌دلیل ابتلای قطعی به ویروس کووید۱۹ افزایش قابل توجهی داشته است.

بررسی آمارهای موجود از میزان مراجعه بیماران سرپایی به مراکز درمانی نشان می‌دهد در برخی مناطق یکباره تعداد مراجعه سرپایی بیماران افزایش ۳۰درصدی را تجربه کرده است و این روند می‌تواند در واقع زنگ خطری نگران‌کننده برای شیوع مجدد همه‌گیری کرونا در کشور باشد،
این درحالی است که این روند نگران‌کننده در پایتخت تفاوتی معنادار با دو هفته قبل داشته است و آمارها نشان می‌دهند که  در  ۱۰ روز گذشته تعداد موارد بستری تجمیعی در بیمارستان‌های تهران حدود ۲۰۰۰ مورد بوده که بخشی از این تعداد مرتبط به موارد سرپایی ثبت شده است و در عین حال میزان بستری روزانه بیماران در مراکز درمانی به محدوده ۳۰۰ مورد در روز رسیده است که باز هم هشداری از آتش زیر خاکستر موج چهارم همه‌گیری کرونا است.

البته نباید فراموش کرد که تأیید ورود ویروس جهش‌یافته انگلیسی به کشور عاملی بوده است که داده‌های آماری سن ابتلای بیماران در دوره یادشده را کاملاً نزولی نشان داده باشند و به‌دنبال آن سن جانباختگان کرونا هم کاهش معناداری به خود گرفته است.

از سوی دیگر بررسی آمارهای کشوری نشان می‌دهد که استان‌های خوزستان و قزوین در صدر افزایش مراجعه‌های سرپایی بیماران مشکوک به کرونا بوده‌اند و اتفاقاً این دو استان به‌دلیل تردد بالای مسافران و تولیدکنندگان پتانسیل تبدیل شدن به کانون‌های جدید همه‌گیری را دارند و می‌توانند در مناطق همجوار مشکلاتی را ایجاد کنند.

به‌هرحال در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۸۳ نفر از هموطنان قطعاً به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند و به این ترتیب از ابتدای همه‌گیری تا ۲۷ بهمن ۱۳۹۹، ۵۹۰۲۸ نفر از هموطنان با بیماری کرونا فوت‌ شده‌اند. از سوی دیگر در همین دوره زمانی ۷۷۶۰ مورد جدید ابتلا گزارش شده است که مجموعه مبتلایان به رقم ۱۵۲۶۰۲۳ نفر رسید.

براساس آمارهای منتشرشده در ۲۴ ساعت گذشته تعداد بستری‌های جدید ۷۸۴ نفر اعلام و موارد حاد و شدید نیز ۳۷۰۴ نفر گزارش شده است.

 

 ویروس جدید و تشدید نگرانی‌ها

تقریباً یک هفته است که اخباری مربوط به احتمال ورود ویروس جهش‌یافته انگلیسی کرونا در رسانه‌ها مطرح شده است و نهایتاً دیروز با تأیید رسمی مسئولان بهداشت و درمان ظاهراً چند تن از هموطنان به این ویروس آلوده شده‌اند، به این ترتیب با درنظر گرفتن قدرت بالای سرایت ویروس جهش‌یافته انگلیسی احتمال اینکه کرونای انگلیسی اکنون در نقاط بسیاری از کشورمان پخش شده باشد وجود دارد و شاهد مثال این روند هم می‌توان تأیید مورد ابتلا در استان‌های قزوین، تهران، خوزستان و کاشان دانست.

نکته نگران‌کننده درباره ویروس کرونای انگلیسی این است که برخی کارشناسان بهداشت و درمان و البته متخصصان ستاد ملی کرونا معتقدند در صورت گسترش این ویروس با آغاز موج چهارم کرونا مراکز درمانی با مشکل جدی روبه‌رو خواهند شد و کمبود تخت برای بستری از بیماران بدحال می‌تواند اثرگذاری بالایی در افزایش تعداد متوفیان ناشی از کرونا داشته باشد.

این اظهار نظرها درست زمانی مطرح می‌شود که انتشار تغییر میزان آلودگی افراد به ویروس کرونای جهش‌یافته انگلیسی و مرگ‌ومیر آنها در این کشور نشان از واقعیتی نگران‌کننده می‌‌دهد به‌صورتی که آمارهای رسمی منتشرشده از آلمان نشان می‌دهد با ورود ویروس جهش‌یافته از کشور انگلستان به سرزمین ژرمن‌ها یکباره میزان فوت بیماران که ۴۰ نفر ثبت شده بود جهشی معنادار و ۳۰برابری را ثبت کرد و به روزانه ۱۲۰۰ نفر رسید.

بررسی کارشناسی این آمار و جهش معنادار میزان فوتی‌های کشور آلمان با رسیدن ویروس جدید انگلیسی می‌تواند مدلی نگران‌کننده برای ایران باشد و تأیید بر دلایل هشدار مسئولان بهداشت کشورمان است که درصورت عدم همراهی هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمالاً اسفندی نگران‌کننده را پیشِ‌رو داریم.

علائم را جدی بگیرید

به‌هرحال ظاهراً ویروس منحوس کرونا آن هم از نوع جهش‌یافته انگلیسی اکنون در کشورمان مشغول یکه‌تازی است و در آینده نزدیک با توجه به کاهش همراهی هموطنان با پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند دردسر آفرین باشد، بنابراین بد نیست حداقل هموطنان نسبت به علائم این بیماری کرونا جدیت داشته باشند و درصورت تجربه این علائم سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

با توجه به بررسی‌های انجام‌شده ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم از فرد ناقل یا مبتلا به افراد دیگر منتقل می‌شود، بنابراین برای قطع زنجیره انتقال بهترین راهکار رعایت اصول بهداشتی و توجه دقیق به فاصله‌ حداقل یک و نیم متری افراد از یکدیگر است.

این درحالی است که درصورت آلوده شدن فردی به ویروس منحوس علائمی چون تنگی نفس، خستگی و بدن‌درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی سراغ وی می‌آید و می‌تواند هشداری نسبت به احتمال بیمار شدن باشد.
نیمه پر لیوان اینجاست که  آمارها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند و تنها ۲۰ درصد باقی‌مانده تجربه‌ای احتمالاً سخت از ویروس منحوس خواهند داشت.

کانونی از بین می‌رود؛ همه‌گیری جای دیگر شعله‌ور می‌شود

به‌هرحال تغییر نقشه رنگ‌بندی کرونا در ایران از ابتدای هفته جاری و افزایش تعداد شهرستان‌های زرد کرونایی و کاهش رنگ آبی بیانگر این نکته است که بخش عمده‌ای از هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌ها بی‌توجه بوده‌اند و به‌دلیل جابه‌جایی پرسرعت هموطنان در اقصی‌ نقاط کشور ویروس منحوس دست به دست شده و نهایتاً کانون‌های آلودگی و همه‌گیری جدیدی را ایجاد کرده است.

به‌عنوان مثال علی‌رغم اینکه تا نیمه بهمن استان مازندران به‌عنوان یکی از کانون‌های اصلی نگرانی همه‌گیری شناخته می‌شد امروز با تأیید مسئولان بهداشت و درمان این استان رفته رفته روند بهبود شرایط را تجربه می‌کند اما همزمان استان‌هایی مثل یزد، البرز، آذربایجان غربی، قزوین و خوزستان یا جزیره قشم شاهد افزایش همه‌گیری بوده‌اند و تأییدی بر این مدعاست که اگرچه کانونی از بین می‌رود اما آتش زیر خاکستر کرونا جای دیگر شعله‌ور می‌شود.

البته اصلی‌ترین نکته اینجاست که اغلب این مناطق که درگیر شده‌اند جزو مناطقی با تردد بالا یا تقاضای سفر گسترده بوده‌اند و نشانگر بی‌توجهی گروهی از هموطنان به محدودیت‌های تردد بین‌شهری است.

وضعیت رنگ‌بندی همه‌گیری کرونا در شهرستان‌ها

شهرستان‌های عجب‌شیر در آذربایجان شرقی، اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائم‌شهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه و قشم در هرمزگان، بهار، تویسرکان و رزن در همدان و ابرکوه در یزد در وضعیت نارنجی قرار دارند،
این درحالی است که براساس آخرین اطلاعات منتشرشده از سوی وزارت بهداشت شهرستانها و شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت‌آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در استان خوزستان نیز  از روز شنبه ۲۵ بهمن ۹۹ در فهرست شهرهای قرمز قرار می‌گیرند و پایتخت نیز همچنان در وضعیت زرد قرار گرفته است، به این ترتیب در زمان حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

براساس تقسیم‌بندی وزارت بهداشت در رنگ‌بندی همه‌گیری کرونا هر رنگ را باید این‌گونه ترجمه کرد؛

وضعیت آبی: خطر کم؛ محدودیت مشاغل وجود ندارد.

وضعیت زرد: خطر متوسط؛ در این وضعیت فقط سطح شغلی ۴ تعطیل خواهد بود.

وضعیت نارنجی: پرخطر؛ در این وضعیت سطح شغلی ۳ و ۴ تعطیل خواهند بود.

وضعیت قرمز: بسیار پرخطر؛ در این وضعیت سطح شغلی ۳، ۲ و ۴ تعطیل خواهند بود.

شاخص: در طرح جدید شاخص تعداد بستری‌ها، رنگ‌بندی شهرها را مشخص می‌کند، به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در ۱۰۰ هزار نفر زرد، شش نفر در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، شهرهای قرمز را تعیین می‌کند.

بر همین اساس تردد شبانه از ساعت ۲۱ الی ۳ صبح در تمام وضعیت‌ها ممنوع است و خروج خودروهای بومی از شهرستان‌های نارنجی و قرمز و ورود خودروهای غیربومی به شهرستان‌های نارنجی و قرمز ممنوع خواهد بود.

طبق مصوبه ستاد ملی کرونا رنگ آبی به‌معنای وضعیت «کم‌خطر» به وضعیت‌ها افزوده شد. آمار مبتلایان در شهرستان‌های آبی کمتر از شهرستان‌های زرد است. فعلاً قوانین شهرستان‌های آبی مشابه زرد مدنظر قرار گرفته شده است.

ارسال دیدگاه