امروز : شنبه 27 فوریه 2021
تاریخ : 2021/02/27 - 16:12 ذخیره فایل ارسال به دوستان

روحانی: هر مقدار که بتوانیم واکسن تهیه خواهیم کرد/ رعایت پروتکل‌ها افزایش یابد

رئیس‌جمهور گفت: اگر دچار موج چهارم کرونا نشویم بازهم همه باید مراعات کنند و شرایط در عید امسال مشابه عید سال گذشته است و در برخی موارد باید بیشتر مراعات شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی ضمن تسلیت وفات حضرت زینب کبری(س) اظهار داشت: روز ولادت این بانوی بزرگوار روز پرستار است و پرستاران ما افتخار می‌کنند که مسیر و راه این بانوی بزرگوار را می‌پیمایند.

 

وی با اشاره به اقدامات کادر درمانی در یکسال گذشته، افزود: این روزها مقداری نسبت به چند ماه حساس‌تر است پیش چون مردم در جنبش و جوش اجتماعی، فرهنگی و تردد و مراودات هستند و در روزهایی به‌سر می‌بریم که تماس‌ها و ترددها مقداری بیشتر شده و فاصله‌ها شاید کمتر مراعات می‌شود و آثار این عدم مراعات دو هفته‌ی بعد دیده می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت: همه می‌خواهیم که عید آرامی برای مردم وجود داشته باشد و خانواده‌ها بتوانند سنت‌های این ایام را برگزار کنند ولی این سنت‌ها نه به شکل سابق؛ اگر دچار موج چهارم کرونا نشویم بازهم همه باید مراعات کنند و شرایط در عید امسال مشابه عید سال گذشته است و در برخی موارد باید بیشتر مراعات شود.

روحانی خاطر نشان کرد: مردم ما در این ۱۳ ماه همکاری داشته‌اند و این ایام هم باید بیشتر مراقبت کنند و مراودات باید کمتر شود و مراعات‌ها هم افزایش یابد.

وی به آغاز واکسیناسیون در دهه فجر امسال پرداخت و خاطر نشان کرد: شرایط ما در هفته‌های پیش رو هم برای کادر درمان و هم برای افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای بهتر خواهد شد توان دولت برای خرید واکسن متمرکز است و هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: شرایط واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اول این بیماری است و در روزهای اول این بیماری بر سر ماسک دعوا بود و در فرودگاه‌ها ماسک‌های کشورهای دیگر را تصرف می‌کردند و مسیر هواپیماها عوض می‌کردند آن‌روز آن شرایط برای ماسک بود و امروز برای واکسن این شرایط در دنیا پیش آماده و امتحان بزرگی برای همه دنیاست.

روحانی گفت: کشورهای پیشرفته و صاحب امکانات می‌خواهند همه واکسن‌ها را در کشور خود بیاورند و سریع واکسیناسیون انجام شود و البته طبیعی است که هر حکومتی به فکر مردم خود باشد ولی وظیفه اخلاقی و انسانی حکم می‌کند که به فکر همه مردم جهان باشیم.

وی خاطر نشان کرد: این بیماری یک موضوع پاندمی است یعنی بیماری است که سراسر جهان را فراگرفته و اگر یک کشور صد درصد هم واکسیناسیون را انجام دهد بازهم ممکن است از این بیماری مصون نماند زیرا تردد و رفت‌وآمد وجود دارد. مصونیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که در سراسر جهان واکسیناسیون انجام بگیرد و همه کشورها بتوانند از آن استفاده کنند.

رئیس‌جمهور درباره واکسن کرونا اظهار داشت: آثار واکسن‌ها هنوز مشخص نیست و این‌که کدام واکسن موثرتر و تا چه زمان موثر است و چه عوارضی دارد، هنوز روشن نیست ضمنا ویروس ممکن است هر روز جهش خاصی داشته باشد و این مسئله برای کسانی که واکسن را می‌سازند، کار را سخت‌تر می‌کند.

روحانی با ذکر این نکته که این امکان وجود ندارد که کشور یک‌ساعته کشور واکسینه شود، افزود: اگر واکسن هم به اندازه کافی باشد، ماه‌ها وقت می‌برد و ممکن است شش-هفت ماه زمان ببرد رعایت پروتکل‌ها در این شرایط یک ضرورت است یعنی واکسن موجب نمی‌شود که مراعات مردم ضعیف شود و پروتکل‌ها به‌عنوان یک اصل باید مد نظر باشد  امکانات بهداشتی باید بسیج شود و اقدامات کنترلی و پایشی با قدرت بیشتر ادامه یابد.

وی گفت: تست تشخیصی باید به‌صورت روزانه افزایش یابد که شرایط ما نسبت به قبل بهتر شده و افراد مبتلا را می‌توان بیشتر شناسایی کرد تا نیاز به بستری نداشته باشند البته ناچاریم که محدودیت‌ها را ادامه دهیم و شاید تمام سال آینده محدودیت‌ها ادامه یابد و اقدامات تنبیهی هم باید انجام شود.

وی با بیان اینکه دولت خود را موظف می‌داند در این شرایط بستر الکترونیکی را برای خدمات توسعه دهد و ما روزانه این کار را انجام می‌دهیم و این وظیفه بزرگ ماست، تصریح کرد: اقدامات حمایتی نیز از وظایف ماست و در طول امسال اقدامات زایدی از جمله وام و تأخیر در پرداخت‌های مردم را داشتیم و سال آینده هم اگر همین شرایط باشد بازهم باید اقدامات حمایتی را انجام دهیم.

ارسال دیدگاه