امروز : شنبه 27 فوریه 2021
تاریخ : 2021/02/27 - 16:15 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کدخدایی: دادسرای تهران در رابطه با تعقیب کیفری قاتل شهید سلیمانی اقدامات خوبی کرده است

کدخدایی در مراسم اختتامیه جشنواره ملی کتابخوانی «جهانمرد» آخرین وضعیت پرونده تعقیب کیفری و حقوقی قاتل شهید سلیمانی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری تسنیم، مراسم اختتامیه جشنواره ملی کتابخوانی «جهانمرد» صبح امروز با حضور عباسعلی کدخدایی،

سخنگوی شورای نگهبان در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد. در این مراسم برگزیدگان این مسابقه کتابخوانی معرفی و تقدیر شدند.

سردار قاسم سلیمانی , کتاب ,

در ابتدای این مراسم فاطمی دبیر جشنواره گفت: از زمانی که خبر شهادت شهید سلیمانی رسید همه در فکر این بودند که باید کار فرهنگی بزرگی در شأن شهید سلیمانی صورت گیرد برهمین اساس فراخوانی مبنی بر جمع‌آوری خاطرات، داستانک و دلنوشته با موضوع شهید سلیمانی منتشر کردیم. ۷ روز بعد از انتشار فراخوان که آمارها را رصد کردیم، بیش از ۶۳۷ داستانک ارسال شده بود. پس از این اتفاق،‌ در اربعین شهید سلیمانی کتاب «جهانمرد» را منتشر کردیم که در کمتر از دو هفته چاپ اول آن به اتمام رسید و به چاپ دوم رفت. برهمین اساس، به این فکر افتادیم که برنامه‌ای ملی مبتنی بر همین کتاب اجرا کنیم و بدین واسطه جشنواره ملی کتابخوانی «جهانمرد» برگزار شد. برای این مسابقه، کتاب را هم به صورت مکتوب و هم در فضای مجازی در اختیار علاقه‌مندان قرار دادیم که نزدیک به یک میلیون نفر فایل کتاب را دیدند.

در ادامه این جلسه و پس از سخنرانی هاشمی‌راد، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ، عباسعلی کدخدایی صحبت کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در این مراسم گفت: مناسبت برنامه امروز بزرگداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی است، شهیدی که با درس‌آموختن از مکتب اسلام و اخلاصی که در خود به وجود آورد، تبدیل به الگو و اسوه، نه فقط در ایران بلکه در منطقه و جهان شد. درباره شهید سلیمانی هر چه بگوییم و بخوانیم کم است و بخشی از ایثارگری ایشان برای خیلی‌ها ناگفته مانده است. او که از اسلام درس گرفته بود و به تأسی از امام خمینی و شهدای انقلاب اسلامی در چارچوب تدبیر مقام معظم رهبری به انجام وظیفه می‌پرداخت، انسانی خودساخته بود و به همین دلیل است که نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای منطقه نام او به بزرگی یاد می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل مهمی که مقام معظم رهبری درباره شهید سلیمانی فرمودند اخلاص اوست؛ کسانی که از نزدیک با او آشنا بودند می‌دانستند که از رسانه و ذکر نامش فرار می‌کرد؛ به قدر ضرورت تجربه‌اش را منتقل و نکات مدنظرش را بیان می‌کرد و همیشه در میدان بود. به همین دلیل است که لقب «مرد میدان» به او داده شد. اخلاصی که در شهید سلیمانی تجلی یافته بود از او یک انسان مسلمان انقلابی و متدین ساخت. اگرچه در جبهه‌ها علیه دشمن، مستحکم و استوار بود، اما قلبش برای فرزندان شهدا می‌تپید و هر وقت فرصتی پیدا می‌کرد به خانواده آنان سر می‌زد. شهید سلیمانی از هیچ فرصتی برای خدمت به خانواده شهدا و فرزندان آنها رویگردان نبود. درست است که در میدان سخت می‌گرفت و «اشداء علی الکفار» بود، اما نسبت به فرزندان شهدا«رحماء بینهم» بود. به نظرم سال‌ها زمان می‌برد که او را به خوبی بشناسیم و به مردم و جوانان معرفی‌اش کنیم.

کدخدایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیگیری‌های قضایی و حقوقی برای مجازات قاتل سردار سلیمانی گفت: از جهت حقوقی جنایتی که توسط دولت آمریکا و شخص ترامپ صورت گرفت جنایت علیه بشریت بود؛ کشوری که مدعی دموکراسی و حقوق بشر است برای تأمین منافع نامشروع خود از هیچ جنایتی روی‌گردان نیست و دست به چنین اقدام وحشیانه‌ای می‌زند. کسانی که سال‌ها در برابر دشمنی به اسم داعش ایستادند و او را شکست دادند، مستحق پاداش‌اند نه اینکه آنها را ترور کرده و بعد هم به این اقدامشان افتخار کنند. بدون شک اگر مجامع بین‌المللی این اقدام را محکوم نکنند باید فاتحه صلح، آزادی و حقوق بشر را خواند و دیگر نباید مدعی حقوق بشر و آزادی بیان باشند.

وی تأکید کرد: بنده اطلاع دارم که از سوی قوه قضائیه و وزارت امور خارجه پیگیری‌هایی صورت گرفته و در دو بعد حقوقی و کیفری مسئله پیش می‌رود. در بعد حقوقی خیلی دور نیست که محاکم داخلی ما آرایی را صادر کنند اما در امور کیفری به دلیل وجود بحث‌های تخصصی ممکن است این فرآیند طولانی‌تر شود؛ با این حال دادسرای تهران اقدامات خوبی انجام داده، وزارت امور خارجه و سایر نهادها نیز در حال پیگیری هستند. اخیراً دولت عراق هم اقدامات خوبی انجام داده است؛ از آنجا که این جنایت در سرزمین عراق رخ داده است، دولت عراق اولین دولتی است که می‌تواند مدعی باشد. بهترین مجازات، نابودی استکبار و بیرون رفتن آمریکا از منطقه است.

در پایان این مراسم از ۳۰ برگزیده این مسابقه ملی کتاب‌خوانی تقدیر شد.

ارسال دیدگاه