امروز : دوشنبه 1 مارس 2021
تاریخ : 2021/03/01 - 14:25 ذخیره فایل ارسال به دوستان

واکنش جدی ایران در صورت صدور قطعنامه تخریبی در شورای حکام

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:‌ وزیر امور خارجه در نشست امروز کمیسیون اعلام کرد که چنانچه در جلسه شورای حکام قطعنامه تخریبی علیه ایران صادر شود، ایران واکنش جدی نشان خواهد داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir   ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جهت پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، صبح امروز با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه وزیر امور خارجه در تشریح روند اجرای قانون اقدام راهبردی توسط دولت تاکید کرد: مواد مختلف قانون، بر اساس زمانبندی آن در حال اجراست.

عمویی خاطرنشان کرد:‌ وزیر امور خارجه با اشاره به اجرای ماده ۶ قانون، گفت که نمایندگی جمهوری اسلامی در وین، روز ۲۷ مهرماه نامه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرد. پس از آن مدیرکل برای بررسی نحوه ادامه همکاری ایران و آژانس پس از اجرای قانون و در چارچوب پادمان، با پیشنهادهایی به تهران سفر کرد. از قبل به وی تاکید شده بود که اجرای قانون متوقف نخواهد شد.

وی بیان کرد: آقای گروسی در سفر به تهران و در مذاکرات فنی با سازمان انرژی اتمی، در راستای بازگشت پذیری اقدام ایران، پیشنهاد داد که اطلاعات دوربین های پروتکل الحاقی در داخل ایران حفظ شود و اگر ظرف ۳ ماه طرف غربی تحریم ها را لغو کرد، با نظر ایران بتواند برای تداوم داده ها به انها دسترسی پیدا کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: ظریف خاطرنشان کرد براساس تفاهم مدیرکل و سازمان انرژی اتمی، اگر در این مدت به توافقی نرسیم، این اطلاعات از بین خواهد رفت.

عمویی در بیان دیگر جزئیات نسشت امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: وزیر امور خارجه در این جلسه، گزارشی از آخرین تحولات شورای حکام آژانس هم ارائه کرد و اظهار داشت: چنانچه در جلسه شورای حکام قطعنامه تخریبی علیه ایران صادر شود، ایران واکنش جدی نشان خواهد داد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: ظریف درباره پیشنهاد حضور ایالات متحده در نشست اعضای برجام گفت: امریکا تا تعهداتش را انجام ندهد، حق ندارد به برجام برگردد.

عمویی ادامه داد: در این نشست، نمایندگان عضو کمیسیون هم با طرح دیدگاه ها و سوالات خود در مورد نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، بر اجرای دقیق این قانون تاکید کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خاتمه تصریح کرد: همچنین درباره تشکیل جلسات کارشناسی بین دولت و مجلس برای مواجهه هماهنگ با زیاده خواهی های امریکا و اروپا گفتگو شد.

ارسال دیدگاه