امروز : دوشنبه 1 مارس 2021
تاریخ : 2021/03/01 - 14:29 ذخیره فایل ارسال به دوستان

«نیکلا سارکوزی» به یک سال حبس محکوم شد

دادگاهی در پاریس، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه را به جرم فساد مالی و پرداخت رشوه به یک سال حبس و دو سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از خبر‌گزاری فارس، «نیکلا سارکوزی»، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ هدایت این کشور را بر عهده داشت امروز (دوشنبه) با حکم دادگاهی در پاریس به یک سال حبس و دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتد‌پرس»، سارکوزی ۶۶ ساله به تلاش برای کسب اطلاعات از یک قاضی ارشد در خصوص یک اقدام حقوقی در سال ۲۰۱۴ که وی در آن دخیل بوده متهم شده است.

آسوشیتدپرس نوشت رئیس‌جمهور پیشین فرانسه به پرداخت رشوه و فساد مالی متهم شده و وی را مجرم شناخته است.

دادگاه اعلام کرده که سارکوزی حق درخواست برای باز‌داشت در خانه با دستبند الکترونیکی را دارد.

دو شریک جرم سارکوزی هم مجرم شناخته شده و همان حکم شامل حالشان شده است.

سارکوزی این ماه به همراه ۱۳ نفر دیگر به اتهام امور مالی غیر‌قانونی در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۲ در دو دادگاه دیگر حاضر خواهد شد. 

حضور سارکوزی در دادگاه

این در حالی است که سارکوزی با حضور در دادگاه مدعی شده که «هرگز کوچکترین اقدام مفسدانه را مرتکب نشده است.»

پیشتر نیز دادستان‌های فرانسوی در ادامه تحقیقات خود درباره پرونده اقدامات غیرقانونی نیکلا سارکوزی در تأمین مالی ستاد انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۰۸ او را به «مشارکت در اقدامات مجرمانه» متهم کرده بودند.

سارکوزی این اتهام را نیز رد کرد.

روزنامه واشنگتن‌پست در این خصوص نوشت «مشارکت در اقدامات مجرمانه» جدی‌ترین اتهامی است که در تاریخ جمهوری پنجم فرانسه علیه یکی از سران این کشور صادر شده است.

نیکلا سارکوزی قبلاً به دریافت پول از «معمر القذافی» برای تأمین هزینه‌های ستاد انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۰۷ بازداشت شده بود.

نیکولا سارکوزی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ میلادی رئیس جمهور فرانسه بود و از ماه‌های آغازین دوره ریاست‌جمهوری‌اش همواره با انتقاد نسبت به ارتباطش با معمر قذافی روبه‌رو بوده است.

ارسال دیدگاه