امروز : شنبه 20 مارس 2021
تاریخ : 2021/03/20 - 13:51 ذخیره فایل ارسال به دوستان

جهانگیری: بازار مرغ طی روزهای آینده ساماندهی می‌شود/سال ۱۴۰۰ سال گشایش و حل مشکلات خواهد بود

معاون اول رییس جمهور ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی های انجام شده برای تولید و توزیع مرغ و نیز جلوگیری از تخلفات، بازار مرغ طی روزهای آینده ساماندهی شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از خبرگزاری فارس، جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی پیش از ظهر امروز (شنبه) به ریاست اسحاق معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه که تا ساعتی پیش از تحویل سال به طول انجامید، با بیان اینکه انتظار مجموعه نظام از وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت این است که توزیع برخی اقلام و کالاهای اساسی که این روزها با نوسان قیمت مواجه شده اند را ساماندهی کنند، خاطرنشان کرد: در ایام پیش رو عده ای به دنبال زیرسوال بردن خدمات دولت هستند و تلاش می کنند با ایجاد اختلال و تشنج در بازار، خدمات چندین ساله دولت را تحت الشعاع قرار دهند.

معاون اول رییس جمهور ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی های انجام شده برای تولید و توزیع مرغ و نیز جلوگیری از تخلفات، بازار مرغ طی روزهای آینده ساماندهی شود.

وی اظهار داشت: سال ۹۹ سالی سخت برای مردم ایران بود و فشارهای تحریمی آمریکا از ابتدای سال ۹۷ روز به روز بر اصلی ترین منبع درآمدی کشور بیشتر شد و آمریکا تلاش کرد با تمام از واردات برخی کالاها به کشور جلوگیری کند.

جهانگیری تاکید کرد: لازم می دانم از مردم بزرگوار ایران که باصبر و بردباری و مقاومت بی نظیرشان و تحمل مشکلات و دشواری های ناشی از تحریم ها، موجبات یأس و ناامیدی دشمنان را فراهم کردند و سیاست فشار حداکثری آمریکا را به شکست کشاندند، تشکر کنم.

معاون اول رییس جمهور افزود: در ابتدای سال ۹۹ برآوردهای بانک مرکزی این بود که امکان تأمین هشت میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و دارو امکان پذیر نیست اما با همت مدیران بانک مرکزی و به فضل الهی به میزان ده میلیارد دلار کالاهای اساسی و دارو به کشور وارد شد.

جهانگیری با یادآوری اینکه تولید برخی کالاهای اساسی نظیر مرغ و روغن وابستگی زیادی به واردات دارد، تصریح کرد: اگرچه تولید روغن و مرغ به میزان زیادی به واردات وابسته است اما با این حال با توانمندی که در مدیران وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت وجود دارد انتظار می رود مشکل تأمین مرغ و روغن در مدت زمان کوتاهی حل شود و وضعیت بازار این دو کالا به تعادل برسد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تولیدکنندگان کشور در سال ۹۹ کارهای بزرگی انجام دادند، افزود: گزارش ها نشان می دهد رشد تولید در بخش صنعت و کشاورزی در سال جاری قابل توجه بوده و این یعنی تولیدکنندگان کشور تحریم ها را به فرصت تبدیل کردند.

جهانگیری با قدردانی از تولیدکنندگان مرغ و روغن از آنان خواست همراهی و همکاری لازم را با سیاست ها و تصمیمات دولت انجام دهند تا شاهد افزایش رضایتمندی در میان مردم باشیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین از اقدامات صورت گرفته برای تأمین و توزیع مناسبت میوه در ایام پایانی سال قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه باید پای حقوق مردم قاطعانه ایستاد، از مسئولین ذیربط خواست در ایام تعطیلات نوروزی روند نظارت و بازرسی را با جدیت ادامه دهند تا اقلام و کالاهای مورد نیاز با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار گیرد.

جهانگیری در ادامه این جلسه با قدردانی از کادر پزشکی و درمان کشور و نیز تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی اظهار داشت: سال گذشته در همین ایام تأمین ماسک یکی از دغدغه های مهم کشور بود اما به فضل الهی و با همت بخش تولید، امروز صادرکننده محصولات و تجهیزات مورد نیاز مقابله با کرونا هستیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: در خصوص تامین واکسن کرونا رویکرد اصلی دولت این است که ضمن تلاش برای تولید واکسن داخلی، از منابع معتبر خارجی نیز واکسن مورد نیاز کشور را که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأیید شود، خریداری کند.

جهانگیری اظهار داشت: به نظر می رسد سال ۱۴۰۰ سال گشایش و حل مشکلات خواهد بود و امیدوارم مشکلات و فشارها در سال ۱۴۰۰ از دوش مردم برداشته شود.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان تعزیرات و رییس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند، قائم مقام وزیر صمت گزارشی در خصوص توزیع میوه در کشور ارائه کرد و گفت: با توزیع گسترده میوه در میادین میوه و تره بار شاهد تعادل در قیمت ها هستیم و حتی قیمت موز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

دبیرکارگروه تنظیم بازار نیز از روند کاهش قیمت میوه در اکثر استان های کشور خبر داد و افزود: میوه های توزیع شده از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و در تمامی استان ها و در ۲۷۰ نقطه در تهران به صورت گسترده عرضه شده است. در محصولات دیگری نظیر برنج، پوشاک و آجیل و خشکبار نیز از ذخایر موجود به بازار تزریق شده و باعث شده قیمت ها در شرایط تعادل باشد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در این جلسه گزارشی از میزان ذخایر گندم و روغن ارائه کرد و گفت: کارخانجات تولید روغن به صورت سه شیفت فعال هستند و هیچ گونه مشکل و نگرانی در جریان تأمین روغن وجود ندارد.

در ادامه این جلسه موضوع قیمت مرغ و روغن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم برای جلوگیری از تخلفات و تأمین این دو کالا با قیمت مناسب اتخاذ شد.

در این نشست همچنین ضمن تأکید بر اینکه فعلا هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها وجود ندارد، گزارشی از برنامه واردات مرغ منجمد طی روزهای آینده ارائه و مقرر شد با مرغدارانی که به امید افزایش قیمت و انتظارات تورمی از ارسال مرغ به کشتارگاه خودداری می کنند، برخورد شود.

ارسال دیدگاه