امروز : شنبه 20 مارس 2021
تاریخ : 2021/03/20 - 14:02 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نامه دو حزبی سناتورهای آمریکایی برای «توافق گسترده‌تر با ایران»

قانونگذاران آمریکایی از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در مجلس سنای این کشور با تدوین نامه‌ای از دولت «جو بایدن» خواسته‌اند به توافق گسترده‌‌تر با ایران برسد.

به گزارش  پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری تسنیم، دو نماینده مجلس سنای آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با امضای نامه‌ای از دولت «جو بایدن»، رئیس‌‌جمهور آمریکا خواسته‌اند به آنچه به گفته آنها «توافق گسترده‌تر» است با ایران دست پیدا کنند.

  این نامه که عملاً به معنای مخالفت با بازگشت دولت آمریکا به توافق اصلی «برجام» است توسط «باب منندز»، عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس سنا و «لیندسی گراهام»، عضو ارشد جمهوری‌خواه در این مجلس تدوین شده است.

نامه این ۲ سناتور آمریکایی مورد توجه «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل»، معروف به لابی صهیونیستی «آیپک» قرار گرفته که از حامیان خود در مجلس مذکور خواسته آن را امضا کرده و از آن حمایت کنند. آیپک یکی از بزرگترین گروه‌های لابی در آمریکا است که سالانه میلیون‌ها دلار خرج سرمایه‌گذاری برای نفوذ در سیاست‌های دولت و کنگره آمریکا می‌کند.

نامه سناتورها هم‌ارز با نامه فراحزبی دیگری است که در دیگر شاخه قانونگذاری کنگره آمریکا یعنی مجلس نمایندگان تدوین شده و از حمایت ده‌ها قانونگذار برخوردار شده است. آن نامه که از حمایت ۱۴۰ نماینده در مجلس نمایندگان برخوردار شده نیز دولت بایدن را به «توافق گسترده‌‌تری» که در آن به برنامه‌ موشکی و فعالیت‌های ایران نیز پرداخته شده ترغیب می‌کند.

در پیش‌نویس نامه دو نماینده سنا که نسخه‌ای از آن به رویت وبگاه «میدل‌ایست‌آی» رسیده چنین آمده است: «با نگاهی به آینده ما قویاً بر این باوریم که شما باید با هماهنگی با متحدانمان در شورای امنیت ملی و منطقه از تمامی نیروی دیپلماتیک و اقتصادی‌مان برای رسیدن به توافقی با ایران استفاده کنید که ضمن جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح‌های هسته‌ای فعالیت‌های آن کشور در سراسر منطقه خاورمیانه و در زمینه برنامه موشکی را به طرز چشمگیری محدود می‌کند.»

این درخواست با آنکه به صراحت مخالفتی با بازگشت دولت آمریکا به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) ابراز نمی‌کند، خواستار تحمیل محدودیت‌های خارج از چارچوب این توافق حاصل‌شده در سال ۲۰۱۵ به ایران است.

دولت جو بایدن اعلام کرده قصد دارد آمریکا را به این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد باز گرداند. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۱۳۹۷ با نقض تعهدات آمریکا در این توافق و همچنین قطعنامه موید آن (قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت) به مشارکت کشورش در توافق پایان داد.

با این حال، دولت بایدن تا به حال از انجام اقدامات ضروری برای تغییر مسیر دولت پیشین آمریکا و بازگشت به برجام خودداری کرده و گفته تنها بعد از عقب‌نشینی ایران از اقدامات جبرانی‌اش در برجام تحریم‌های اجرایی‌شده علیه این کشور را رفع کرده و به توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر اینکه عجله یا اصراری برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد اعلام کرده با توجه به آنکه طرف آمریکایی ناقض توافق هسته‌ای است هر گونه گام از سوی تهران برای به عقب برگرداندن اقدامات جبرانی خود تنها بعد از رفع تمامی تحریم‌های اعمال‌شده، بازاعمال‌شده و تغییربرچسب‌یافته صورت خواهد گرفت.

ارسال دیدگاه