امروز : شنبه 31 جولای 2021
تاریخ : 2021/07/31 - 14:57 ذخیره فایل ارسال به دوستان

انتقاد سلیمی‌نمین از طرح مجلس با نام «صیانت از فضای مجازی»/ حرکت برخی نمایندگان ناشی از عدم درک شرایط و موضوع است

عباس سلیمی نمین از اقدام مجلس در طرح ناپخته‌ی صیانت از فضای مجازی که موجب سوءتفاهم‌هایی در مردم شد، انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا javanefardarda.ir  عباس سلیمی نمین تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره طرح صیانت از فضای مجازی که در روزهای گذشته در مجلس یازدهم مطرح شد، با بیان اینکه مبنای این طرح یک نوع تقابل با وزارت ارتباطات در دولت آقای روحانی است و تلقی این است که این وزارتخانه به وظایف خودش عمل نمی‌کند، اظهار داشت: همین مسئله برخی نمایندگان را در این مسیر قرار داده که با وضع قوانینی، نسبت به این ناکارآمدی و حساسیت نداشتن نسبت به رها و یله بودن فضای مجازی واکنش نشان دهند.

وی با اشاره به این نکته که قانون را نباید برای فرد نوشت بلکه قانون باید فراگیر باشد و زمان و مکان نشناسد و برای یک مقطع خاصی ارائه نشود، گفت: متاسفانه مبنای چنین اقدامی در مجلس در مورد یک فردی در دولت آقای روحانی است. ضمن اینکه ما امروز باید اولویت‌های جامعه خودمان را به خوبی درک کنیم و امکانات محدود خودمان را حول برطرف کردن آن مسائل اساسی متمرکز کنیم.

** اقدام مجلس نشان‌دهنده عدم درک اولویت‌های جامعه  است

سلیمی‌نمین خاطرنشان کرد: آنچه که ما در ارتباط با اقدام مجلس می‌بینیم عدم درک این اولویت‌ها است؛ امروز حتما باید همه امکانات مجلس، دولت، قوه قضاییه و نهادهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و… را بر مسئله معیشت متمرکز کنیم و معیشت جامعه را بهبود ببخشیم. این دستگاه‌ها باید حل مشکلات برخی اقشار ضعیف جامعه را در دستورکار خود قرار دهند و بعد به اولویت‌های بعدی بپردازند؛ اگر قبول داریم که امروز به‌دلیل شیوع کرونا و خصومت‌های جبهه طرفدار صهیونیسم و به‌دلیل بد عمل کردن دولت روحانی در برخی زمینه‌ها، تحریم‌ها و مشکلات دیگر، یک شرایط ویژه‌ای برای بخشی از جامعه ایجاد شده است، باید همه توان خود را حول این اولویت بگذاریم؛ مجلس باید تمام فکر و ذکرش این باشد که امروز چگونه می‌توانیم مشکل معیشتی مردم را برطرف کنیم.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه طبیعتاً این درک دقیق از شرایط کنونی بر روح این اقدام جدید مجلس حاکم نبود، اظهار داشت: ضمن اینکه دولت جدید کاملاً در این قضیه حساسیت‌های خوبی دارد. از سوی دیگر مشکل اصلی ما در این زمینه صرفاً قانون نیست؛ طبعاً آنچه را که در اقدام مجلس وجود دارد در حکم رهبری به شورای عالی فضای مجازی می‌توان مشاهده کرد اما مشکلی که وجود دارد این است که تمام توان کشور در این مسیر به کار گرفته نشده است؛ یعنی اگر کسی می‌خواست یک موتور جستجوگر بسازد کسی  مانع از این کار نمی‌شد بلکه توان چنین کاری را نداشتیم و باید توان خود را بالا می‌بردیم.

سلیمی‌نمین با اشاره به اینکه “من این کار مجلس را قطعاً حرکتی ناشی از زمان نشناسی و عدم درک این مطلب که در شرایط کنونی مشکل قانونی نداریم می‌دانم”، گفت: ما مشکل قانونی نداریم بلکه در برخی جاها مشکل مقررات داریم. بحث فضای مجازی آنقدر تغییرات سریعی دارد که نمی‌توان هرروز قانون تصویب کرد بلکه باید مقرراتی را بطور مرتب ابلاغ کرد که بتواند ما را با سرعت عملِ این فضا تطبیق دهد. ضمن اینکه حتی اگر شرایط کشور اقتضاء می‌کرد چنین اولویتی را بپذیریم، می‌بایست برای کاری که ملّی است و همه اقشار  جامعه از عامی تا تحصیلکرده و از جوان تا پیر در آن دخیل‌اند‌، بگونه‌ای عمل کرد که همه همراه شوند. دغدغه رها بودن فضای مجازی دغدغه همه خانواده‌هاست و ما باید ثابت کنیم دغدغه همه جامعه برطرف شود نه اینکه به نگرانی‌هایشان اضافه شود.

** باید ثابت شود نمی‌خواهیم در فضای مجازی ایجاد محدودیت کنیم

وی افزود: باید عملاً ثابت شود که می‌خواهیم کاری کنیم که فضای مجازی مدیریت شود نه اینکه ایجاد محدودیت کنیم. برای این کار باید اقداماتی صورت بگیرد و توانمندی‌ها جمع شود نه اینکه هنوز زیرساخت‌ها و اقداماتی را انجام ندادیم، قانونی را مطرح کنیم که فکر کنند هدفش ایجاد محدودیت است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه متاسفانه گاهی حرف های ناپخته هم مطرح می‌شود، تصریح کرد: اینکه به مخالفان این اقدام مجلس برچسب بزنیم اقدام ناشایستی است؛ نباید درباره این مسئله که مربوط به همه جامعه است و جامعه حول آن نقطه نظرات متفاوت دارد، به گونه ای حرف بزنیم که هرکس مخالف حرف زد را منافق خطاب کنیم. ما باید با سعه صدر و متانت برخورد کنیم و اگر با سعه صدر برخورد نکنیم نگرانی‌های جامعه بیشتر می‌شود.

ارسال دیدگاه