امروز : شنبه 25 سپتامبر 2021
تاریخ : 2021/09/25 - 13:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آخرین وضعیت مرزهای ایران و عراق| ورودی شهرهای مرزی مسدود است/ خروج محدود زائران از مهران و شلمچه

اخبار رسیده از مرزهای چهارگانه اینطور روایت می‌کند که تعدادی از مردم از روزها قبل در مرزها تجمع کرده‌اند و خواستار خروج از مرزهای زمینی هستند. امروز مرز زمینی شلمچه و مهران به صورت مشروط باز شد و تعداد محدودی از کسانی که ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و تست پی سی آر داشتند توانستند از این مرزها عازم کشور عراق شوند. در حال حاضر ورودی شهرهای مرزی مسدود است و هیچکس نمی‌تواند وارد این شهرها شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری فارس، بر اساس تقویم رسمی کشور روز دوشنبه مصادف با پنجم مهر اربعین حسینی در ایران است و جمع کثیری از مردم ایران علاقه بسیاری داشتند تا بتوانند همچون سال‌های قبل در راهپیمایی اربعین شرکت کنند اما کرونا راه شان را سد کرده است.

کشور عراق برای اربعین امسال با ورود هوایی ۶۰ هزار زائر ایرانی با شرایط خاص موافقت کرده است، علی رغم رایزنی های صورت گرفته توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران، اما هنوز نظر مسئولان عراقی تغییر نکرده است.

اخبار رسیده از مرزهای چهارگانه اینطور روایت می‌کند که تعداد بی شماری از مردم از روزها قبل در مرزها تجمع کرده‌اند و خواستار خروج از مرز زمینی هستند ولی مرزها برای تردد زائران اربعین بسته است.

اخبار ضدونقیض از مرزهای زمینی عراق

علی‌رغم اعلام رسمی مسئولان مبنی بر بسته بودن مرزهای زمینی برای تردد زائران اربعین، گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که در برخی ساعات برای تخلیه جمعیت حاضر در پایانه‌ها، مرز برای مدت کوتاهی باز و دوباره بسته شده است.

گفته می‌شود برای جلوگیری از ورود مردم به مرزها و تجمع در پایانه‌ها، مسیرهای منتهی به مرز توسط پلیس مسدود شده و زائران پیش از رسیدن به مرز بازگردانده می‌شوند.

مرز زمینی شلمچه به صورت مشروط باز شد

محمد حیدری فرماندار ویژه خرمشهر دقایقی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس مستقر در مرز شلمچه، از بازگشایی مشروط این مرز خبر داد و گفت: تنها کسانی که ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و تست پی سی آر را در اختیار دارند می‌توانند از مرز زمینی شلمچه عازم کشور عراق شوند.

وی با تاکید بر اینکه، به کسانی که این سه مدرک را ندارند، اجازه خروج داده نمی‌شود، گفت: از مردم می‌خواهیم فقط با داشتن مدارک لازم به مرز مراجعه کنند.(اینجا بخوانید)

مسیرهای منتهی به مرز مهران کاملا مسدود است/ افراد حاضر در پایانه مرزی به شرط داشتن مدارک اعلام شده به صورت محدود خارج می‌شوند

فرماندار مهران ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار کرد: با توجه به جلسه شب گذشته، مقرر شد تنها کسانی که در پایانه دارای موافقنامه عراق یا مدارک کامل (گذرنامه، روادید، کارت واکسن و تست منفی کرونا)‌ هستند به صورت محدود برای عدم ازدحام در پایانه از گذرگاه مرزی عبور کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون چند هزار نفر در پایانه مرزی مهران حضور دارند، تشریح کرد: زواری که قصد آمدن به سمت مرز مهران را دارند از مسیرهای مواصلاتی برگشت داده می‌شوند و باید بدانند که مسیرهای منتهی به مرز همچنان بسته است و هیچ برنامه‌ای برای باز شدن آن نیست. (اینجا بخوانید)

مرز مهران برای بازگشت زائران ایرانی از امروز باز شد

مدیر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری با بیان اینکه مرز زمینی مهران برای بازگشت زائران از امروز باز است، گفت: سایر مرز‌های زمینی برای تردد زائران باز نیست و مردم به مرز‌ها برای رفتن به عراق مراجعه نکنند، چراکه به هیچ عنوان کشور عراق اجازه ورود نمی‌دهد.

مرزهای خسروی و پرویزخان برای تردد زائرین اربعین بسته است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به بسته بودن مرزهای خسروی و پرویزخان برای تردد زائرین حسینی گفت: از همه مردم، دلدادگان و ارادتمندان به اهل بیت(ع) و عاشقان و مشتاقان زیارت اربعین می خواهیم برای سفر به کربلا به مرزها مراجعه نکنند.

حسین خوش اقبال گفت: بسته بودن مرزهای استان کرمانشاه بارها اطلاع رسانی شده و تقاضا داریم زائران به هشدارها توجه داشته و به مرزهای زمینی مراجعه نکنند، زیرا امکان بازگشایی مرز وجود ندارد.

وی در پایان تاکید کرد: برای اخذ ویزا قبل از خرید بلیط، داشتن تست پی سی آر منفی ۷۲ ساعت قبل از پرواز و داشتن کارت واکسیناسیون کرونا الزامی است.

تکذیب باز شدن مرز چذابه

فرماندار دشت آزادگان با رد خبر باز شدن مرز چذابه گفت: مرز چذابه جهت تردد زائرین باز نشده است و صحبت‌هایی که در این خصوص می‌شود صرفا‌شایعه است‌و هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.

ارسال دیدگاه