مناطق آزاد در انتظار همراهی مجلس

سعید محمد: اتهامات وارده به مناطق آزاد بی‌اساس است/ ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی اتهامات وارده به مناطق آزاد را بی‌اساس خواند و گفت: این اتهامات ناشی از عدم شناخت کافی و اطلاعات نادرست نسبت به مأموریت‌های مناطق آزاد است.

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از  خبرگزاری تسنیم از ماکو به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی منطقه آزاد ماکو، «سعید محمد» در نشست با فعالان اقتصادی منطقه آزاد ماکو، ضمن استماع مسائل و مشکلات سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی منطقه اظهار داشت: با پیگیری‌های دبیرخانه و تیم ویژه در دبیرخانه شورای عالی، تلاش می‌کنیم مشکلات مالیاتی به حداقل برسد ولی برای رفع مشکل مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، نیازمند همراهی مجلس هستیم.

وی اتهامات وارده به مناطق آزاد را بی‌اساس خواند و افزود: این اتهامات ناشی از عدم شناخت کافی و اطلاعات نادرست نسبت به مأموریت‌های مناطق آزاد است.

محمد از پیگیری دبیرخانه شورای عالی برای ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه خبر داد و تصریح کرد: ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشور ارمنستان،‌ عراق،‌ افعانستان،‌ پاکستان و ترکمنستان را در دستور کار داریم و با همراهی وزارت امور خارجه پیگیر آن هستیم.

مشاور رئیس جمهور استفاده از منابع و ظرفیت‌های کشورهای همسایه از جمله بهره‌مندی از سیستم بانکی و بیمه خارجی را از مزایای ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشورهای همسایه خواند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی همچنین‌ در شورای اداری ‌منطقه ماکو گفت: مسئولین و مدیران مناطق آزاد نگاه فرا‌منطقه‌ای داشته باشند و تمام اقدامات و فعالیت‌ها علاوه بر رفع مشکلات اقتصادی منطقه در راستای توسعه اقتصاد ملی باشد.

محمد منطقه آزاد ماکو را منطقه‌ای بسیار مستعد و دارای ظرفیت فراوان عنوان کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز برای مناطق آزاد، رونق تولید، سرمایه‌گذاری، صادرات، اشتغال و رفع مشکلات اقتصادی سرزمین اصلی را ترسیم نموده‌اند.

وی، سرمایه‌گذاران و نیروهای جوان مستعد منطقه را سرمایه‌های ارزشمند برای کشور توصیف کرد و ادامه داد: این جوانان پرانرژی علی‌رغم کاستی‌ها و سوء مدیریت دستگاه‌های دولتی، همچنان چرخ تولید را فعال نگه داشته‌اند.

مشاور رئیس جمهور،‌ با بیان اینکه عدم هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی و نهادهای امنیتی، عمده مشکلات فعالان اقتصادی است تصریح کرد: تداخلات تصمیمات دستگاه‌ها و نگاه جزیره‌ای مانع تولید و صادرات است و باید همچون کشور ترکیه، ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اعمال شود.

محمد، از پیگیری رئیس جمهور و برخورد با دستگاه‌های متخلف با اجرای قانون ۶۵ خبر داد و اضافه کرد: تمام منابع و اختیارات دستگاه‌های اجرایی در اختیار مدیریت مناطق آزاد است و تخلف دستگاه‌های اجرایی به شدت پیگیری خواهد شد.

وی رفع مشکلات و درخواست‌های فعالان اقتصادی در کوتاه‌ترین زمان را خواستار شد و گفت: رویکرد دبیرخانه شورای عالی، تسهیل سرمایه‌گذاری و توسعه تجارت است و در این راستا از مسئولین منطقه می‌خواهیم تمام توان خود را به کار ببندند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان ساخت: تمام پروژه‌های عمرانی و زیرساختی منطقه باید پیوست فرهنگی داشته باشند.

‌مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این نشست از هزینه‌کرد ۸۳۹ میلیارد تومانی سازمان منطقه آزاد برای پروژه‌های عمرانی و زیرساختی منطقه خبر داد و گفت:‌ ۷۵ درصد درآمدهای منطقه صرف پروژه‌های عمرانی و زیرساختی شده است.

«محمدرضا عبدالرحیمی» افزود: تکمیل پروژه‌های مهم نیمه‌تمام عمرانی و آغاز عملیات پروژه‌های اولویت‌دار عمرانی متناسب با منابع سازمان، در کنار تسهیل و رفع موانع پیش روی سرمایه‌گذاران موجود و البته جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش‌های مختلف صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری و خدمات، هم‌زمان با چابک‌سازی سازمان منطقه آزاد به عنوان راهبردهای پیش رو در دستور کار قرار گرفت.

عبدالرحیمی از شفاف‌سازی تمامی امورات سازمان با بارگذاری تمامی قراردادها و واگذاری‌ها در پرتال سازمان خبر داد و گفت: منطقه آزاد ماکو پیشران در شفاف‌سازی در بین مناطق آزاد کشور است و کلیه امورات اعم از واگذاری زمین،‌ ثبت شرکت و صدور تمامی مجوزها به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد.

وی یکی از ضروریت‌های رسیدن به اهداف مناطق آزاد را برخورداری این منطقه از طرح جامع عنوان کرد و ادامه داد: مطالعات طرح جامع راهبردی ـ ساختاری توسعه منطقه تکمیل و برای تصویب به شورای عالی مناطق آزاد ارسال شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تأکید بر اینکه ارتقای شاخص‌های سلامت و بهداشت منطقه به عنوان زیربنای توسعه است تصریح کرد: رویکرد جدی و اصلی سازمان منطقه آزاد ماکو توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جوامع محلی است.

امام جمعه شهرستان ماکو نیز در این نشست، هر مسئولیتی در کشور را مسیری برای خدمت به مردم برشمرد و خواستار بهره‌گیری کامل از این فرصت برای خدمت به خلق شد.

«حجت الاسلام سید محمد هاشمی»، تحقق قانون مدیریت یکپارچه مناطق آزاد را در سایه اتحاد،‌ انسجام و همدلی تمامی نهادها و خدمتگزاران میسر دانست و افزود: مردم این منطقه مرزی، شایسته خدمتگزاری هستند و در این خصوص مسئولین محترم تلاش مضاعف نمایند.

«حجت الاسلام محمدرضا جباری» امام جمعه شوط نیز به اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام زیرساختی تأکید کرد و خواستار رسیدگی مسئولین به مشکلات مردم منطقه شد.

در ادامه این نشست، «حجت الاسلام وحید طالبی» امام جمعه پلدشت به بیان نکته نظرات و مسائل مربوط به این شهرستان پرداخت.

فرمانداران شهرستان‌های ماکو،‌ شوط و پلدشت نیز در این نشست به مشکلات شهرستان‌هایشان به خصوص مشکلات مسکن و اشتغال تأکید کردند.

نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی نیز به محصور شدن منطقه آزاد ماکو برای بهره‌گیری از مشوّق‌ها و مزایای قانونی منطقه تأکید کرد و گفت:‌ تا زمانی که فَنس‌کشی منطقه به اتمام نرسیده مردم از ظرفیت‌های این منطقه منتفع نخواهند شد و در صورت محصور شدن منطقه، مقوله قاچاق نیز معنا نخواهد داشت.

«محمد علیپور»، دوگانگی مدیریت در منطقه و عدم اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را عاملی برای عدم توفیق در رسیدن به اهداف منطقه آزاد برشمرد و افزود: اتمام راه محورهای پلدشت و دیگر پروژه‌های راه‌سازی که منطقه آزاد ماکو شروع کرده است ضروری است.

علیپور، خواستار تحقق تخصیص اعتبارات مصوب برای اجرای پروژه فاضلاب ماکو شد و افزود: در این خصوص نیز اقداماتی انجام شده ولی علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته فعلاً تخصیص اعتبار صورت نگرفته است.‌

به گزارش تسنیم،‌ در سفر سعید محمد به منطقه آزاد ماکو، فاز اول دومین مجموعه لجستیکی «محور طلایی منطقه آزاد ماکو» در پسکرانه مرز بازرگان با سرمایه‌گذاری سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بخش خصوصی،‌ پروژه مدرسه ۹ کلاسه احداثی سازمان منطقه آزاد در روستای آداغان شهرستان ماکو با ۷۸ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری رسید.

همچنین عملیات اجرایی پروژه‌های قطعه اول تبدیل کمربندی ماکو به بزرگراه به طول ۱۰ کیلومتر با اعتبار یک هزار و ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان منطقه آزاد ماکو و عملیات اجرایی احداث تقاطع غیر همسطح جاده لجستیک منطقه به طول ۲ کیلومتر با اعتبار ۶۷۵ میلیارد ریال آغاز شد.

غبارروبی مزار شهدای گمنام و ادای احترام به مقام شامخ شهدا در پارک امام خمینی(ره) ماکو توسط مشاور رئیس جمهور، بازدید از روند احداث پروژه سرمایه‌گذاری ۳ هزار و ۱۴۹ میلیارد ریالی بخش خصوصی هتل پنج ستاره ماوی، بازدید از روند احداث پروژه مصلی بزرگ ماکو به وسعت ۴ هزار و ۱۳۷ مترمربع و با هزینه ۱۰۴ میلیارد و ۹۶۵ میلیون ریالی سازمان منطقه آزاد ماکو انجام گرفت.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی از فعالیت واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شهرک صنعتی شماره یک از جمله پوشاک برسام، لوازم خانگی فرسازان ماکو‌ (کومتای)،‌ دومان صنعت غرب تولیدکننده انواع پوکه‌های آمپول دارویی، خوراک دام، طیور و آبزیان طلوع آذربایجان، کفش ویستا، بتا دِنت (تولیدکننده انواع دندان مصنوعی) و واحد تولیدی پوشاک دیانا تجارت ریسمان بازدید کرد.

سعید محمد در ادامه از گمرک بازرگان به عنوان بزرگترین گمرک زمینی کشور که با استناد به آمار و ارقام منتشر شده، پس از بندرعباس دومین مرز فعال نسبت به سایر مرزهای کشور نیز است بازدید به عمل آورد.

بازدید از مجموعه لجستیکی شماره یک با انبار‌هایی با زیربنای ۲۰ هزار متر مربع و فضای باز ۱۲ هکتاری و مجموعه اداری آن با سرمایه‌گذاری بالغ بر دویست میلیارد ریال، همچنین روند بتن‌ریزی و آماده‌سازی جاده لجستیک و ساری‌سو منطقه آزاد ماکو و در نهایت بازدید از پروژه مشارکتی پایانه نوبت‌دهی هوشمند آنا وطن که با هدف ساماندهی کامیون‌های خروج از مرز و تأمین امنیت کالایی و رانندگان و ایجاد مجموعه رفاهی و خدماتی برای رانندگان با حجم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال از جمله برنامه‌های امروز مشاور رئیس جمهور در منطقه آزاد ماکو بود.