امروز : پنجشنبه 23 دسامبر 2021
تاریخ : 2021/12/23 - 10:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان

لاوروف: امکان نتیجه‌بخش بودن مذاکرات وین درباره احیای برجام بسیار زیاد است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که روند مذاکرات وین درباره احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران رو به پیشرفت جلو رفته و نتیجه بخش باشد. لاوروف در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که روند مذاکرات وین درباره احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران رو به پیشرفت جلو رفته و نتیجه بخش باشد.

لاوروف در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی “راشا تودی” درباره دستورکار فعلی در عرصه روابط بین لملل، در این باره گفت: «من شخصاً روند اوضاع پیرامون مذاکرات وین را بیش از اندازه نگران کننده نمی‌بینم. واضح است که تیم مذاکره کننده ایرانی در این دور از رایزنی‌ها جدید است، ولی با این وجود، آنها با سرعت و به عقیده من، حرفه‌ای، خود را با جو حاکم وقف کرده و پیشنهاداتی را نیز آماده کردند که در ابتدا با مخالفت برخی شرکت کنندگان غربی در مذاکرات مواجه شد، ولی در نهایت آنها نیز پذیرفتند که این پیشنهادات حق مسلم طرف ایرانی است و شرکای غربی قبول کردند تا آنها را بررسی کنند و این کاری است که در حال حاضر در وین انجام می‌شود.»

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: «شانس بسیار بالایی وجود دارد که مذاکرات وین به نتیجه مثبت دست یابد، البته مسلماً موضوع با اهمیت آن است که اصولی در نظر گرفته شود و بر اساس آن کار شود و همه طرفین با این مسئله موافق هستند که هیچ چیز تا زمانی که در خصوص آن توافق نشده، قطعی نیست. لازم است تا روی یک بسته اقدامات درست و به خوبی تهیه شده کار شود و رسیدن به نتیجه مورد قبول همه طرفین دور از واقعیت نیست.»

لاوروف یادآور شد: «در جریان مذاکرات مشکلاتی با توجه به مواضع تند دو طرف آمریکایی و ایرانی در این رابطه که چه کسی باید نخستین گام را بردارد، بوجود آمد. مقامات تهران معتقدند که آمریکایی‌ها باید اولین قدم را بردارند، برای اینکه آنها بطور یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شدند. در عین حال طرف آمریکایی نیز می‌گویند که ایرانی‌ها شروع به نقض تعهدات خویش درچارچوب برجام کرده و به رغم اینکه واشنگتن بطور کلی هیچیک از تعهداتش را عملی نکرده، ایران باید نخستین گام را بردارد. ما (روسیه) به همراه دوستان چینی خود معتقدیم و بطور کلی این درک مشترک در بین شرکت کنندگان اروپایی در مذاکرات وین هم وجود دارد که با توجه به این اختلاف نظر، دو طرف بصورت هماهنگ و همزمان دست به اقدام زده و بسته گام‌های متقابلی را تحقق بخشند و این کاری است که اکنون در جریان مذاکرات وین در حال انجام است.»

آمریکایی‌ها می‌دانند که بالاخره مجبور به ترک خاک سوریه هستند

 رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سئوال دیگری در این مصاحبه تأکید کرد که ایالات متحده این واقعیت را درک می‌کند که حضور نظامیان این کشور در خاک سوریه راحت و مورد تقاضا نیست و آنها در نهایت باید خاک جمهوری عربی سوریه را ترک کنند. وی گفت: «تا زمانی که نظامیان آمریکایی در سوریه حضور دارند، ما مذاکرات موثری بین نظامیان دو کشور داریم که از لحاظ جلوگیری از بروز حوادث نظامی ناخواسته اهمیت دارند و در عین حال رایزنی‌های دوجانبه‌ و نسبتاً قابل اعتماد در خصوص روند حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه و دورنمای اجرای مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در این باره انجام می‌گیرد.»

سرگئی لاوروف بااشاره به اینکه اهداف واقعی حضور نظامی آمریکا در سوریه نسبتاً قابل درک است، توضیح داد: «آمریکایی‌ها خود هم این مسئله را پنهان نمی‌کنند که نظامیان آنها درصدد کنترل منابع هیدروکربنی، ذخایر نفتی در کرانه شرقی رود فرات و مراکز کشاورزی این منطقه است و شروع به تمرکز جدایی طلبان کرد در این مناطق کرده‌اند. این واقعیتی است که همه از آن اطلاع دارند، ضمن اینکه سرزمین‌هایی که این اتفاقات در آنجا می‌افتد، تا حدودی روی مناطق عرب نشین سوریه تأثیر می‌گذارد. این در حالی است که فعالیت‌های آمریکایی‌ها قانونی نبوده و در هماهنگی با دولت سوریه نیست، به‌خصوص آنکه از عامل کردها در روابط بین اقوام ساکن این کشور را نادیده گرفته و به وحدت و وفاق ملی در سوریه آسیب می رسانند.»

به گفته وی، اوضاع پیرامون این مسئله با توجه به مواضع ترکیه که سازمان‌های کرد سوری که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کنند را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان و یک سازمان تروریستی می‌دانند، همچنان پیچیده است و طرف روسی هم تلاش می‌کند تا نیروهای کرد که حق سهیم بودن در حیات سیاسی سوریه دارند را برای انجام گفتگو و دستیابی به توافق با مقامات دمشق تشویق کند.

روسیه تمایلی برای شرکت در هیچ مناقشه نظامی را ندارد

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد، مسکو یکبار دیگر به افرادی در اوکراین “که به فکر درست کردن دردسر هستند” هشدار می‌دهد که روسیه هیچ تمایلی برای جنگ با هیچکس را ندارد.

وی گفت: «ما خواستار جنگ نیستیم و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بارها این مسئله را اعلام کرده که: ما نیازی به مناقشه نظامی نداریم و امیدواریم که هیچکس دیگری هم چنین تمایلی نداشته باشد. ما امنیت کشور خود را از طرق دیگری که ضروری تشخیص می‌دهیم، تأمین خواهیم کرد. مسئله این است که هرچه اوضاع در نزدیکی مرزهای ما وخیم‌تر شود، آنها امیدوار می‌شوند که طرف روسی آرامش خود را از دست داده و خود را درگیر تنش بوجود آمده کند.»

نخستین دور مذاکرات درباره تضمین‌های امنیتی در ماه ژانویه انجام خواهد شد

سرگئی لاوروف همچنین اعلام کرد که روسیه و ایالات متحده در ماه ژانویه سال آینده نخستین دور مذاکرات مربوط به تضمین‌های امنیتی را برگزار خواهند کرد. وی توضیح داد: «یک سری مذاکرات بین مشاورین روسای جمهوری روسیه و آمریکا انجام گرفته و در نهایت طرفین در خصوص سازماندهی کار مشترک در این زمینه توافق کردند و به احتمال بسیار زیاد در اوایل سال آینده میلادی تیم‌های مذاکره کننده روسی و آمریکایی که درباره اسامی آنها توافق شده، با یکدیگر دیدار کنند.»

به عقیده وزیر خارجه روسیه، واکنش مقامات آمریکایی به پیشنهادات مسکو، اگر لفاظی‌های سیاسی را کنار بگذاریم، “کاری” بود و از هم اکنون توافقاتی درباره مکانیزم لازم برای گفتگوهای مربوط به تضمین‌های امنیتی وجود دارد و دلیلی برای اینکه برخوردها در این زمینه  با منافع همه کشورهای منطقه متناقض باشد، دیده نمی‌شود

وی تأکید کرد که فدراسیون روسیه همه تلاش خود را انجام داده تا پیشنهادات مربوط به تضمین‌های امنیتی قابل درک و کاملاً واضح و منطقی باشند و امیدواریم که اقدامات در نظر گرفته برای تأمین امنیت روسیه، از سوی شرکای غربی کاملاً جدی گرفته شود. البته مقامات مسکو می‌دانند که کار زیادی برای دستیابی به توافق در این رابطه باید انجام گیرد.

لاوروف افزود: «آمریکایی‌ها گفته‌اند که نگرانی‌هایی در خصوص برخی مفاد پیشنهادات ما داشته و برخی مفاد این سند مورد قبول آنها نیست. ضمن اینکه آنها نیز نگرانی‌های خاص خود را دارند و ما آمادگی کامل داریم تا درباره تمامی این مسائل گفتگو کنیم و کار زیادی برای رسیدن به توافق در پیش است. ما برای دست یابی به توافقنامه‌ای با تعهدات الزام آور حقوقی باشد، اصرار داریم.»

وزیر خارجه همچنین یادآور شد که روسیه قصد دارد در ماه ژانویه  از عرصه مذاکراتی مناسبی با کشورهای عضو ناتو برای بررسی پیشنهادات مسکو در خصوص تضمین‌های امنیتی استفاده کند.

لاوروف با اشاره به اینکه “ینس استولتنبرگ” دبیر کل ناتو اظهارات نامناسبی درباره پیشنهادات روسیه داشته، ابراز عقیده کرد که وقت آن رسیده تا دبیرکل ناتو از سمت خویش کناره گیری کند، برای اینکه کاملاً واضح است که او نمی‌تواند از عهده مسئولیت خود برآید.

به گفته وی، دوره دبیر کلی استولتنبرگ نیز در پایان سال جاری به اتمام می‌رسد و اگر او معتقد است که کشورهای عضو ناتو حق دارند اصول و تعهدات زیربنایی امنیت اروپا را زیر پا بگذارند که از جمله آنها، لزوم امنیت برابر و غیرقابل تقسیم برای همه کشورهای این قاره است، واضح است که او دیگر قادر به اجرای مسئولیت خود نیست.

ارسال دیدگاه