امروز : دوشنبه 27 دسامبر 2021
تاریخ : 2021/12/27 - 8:51 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تأکید شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بر اجرای مصوبه ساماندهی کنکور از سال ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از  گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز خبر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه این شورای‌عالی درباره نقل‌ و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پذیرفته می‌شوند، بیانیه‌ای صادر کرد. […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از  گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز خبر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه این شورای‌عالی درباره نقل‌ و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پذیرفته می‌شوند، بیانیه‌ای صادر کرد.

متن این بیانیه به‌شرح ذیل است:

بسمه تعالی

شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در نقش‌­آفرینی خود طی ۳۷ سال گذشته چرخه­‌های اقتضائی و تحولی را  پشت‌سر گذاشته و در این مسیر پس از گذر از ورود به جزئیات نظام مسائل فرهنگی و علمی دانشگاه‌­ها و نهادهای فرهنگی، وارد مرحله­ نهادسازی در بدنه­ این مراکز شد و پس از بلوغ سازمانی و مدیریتی آنان، رویکرد تفویضی در واگذاری تصمیمات خرد و اجرایی را در پیش گرفت.

بر همین مبنا، در جلسه ۷۳۵ مورخ ۱۳۹۲/۴/۲۵ شورای­‌‌عالی انقلاب فرهنگی به‌پیشنهاد دستگاه‌­های متولی و ­با آرای موافق اعضای محترم، تصویب شد:”کلیات اختیارات مربوط به تصمیم‌گیری در خصوص نقل‌ و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پذیرفته می‌شوند، به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تفویض گردد.”

بدیهی است این تفویض اختیار به دستگاه‌های مذکور به‌منظور حمایت از اساتید دانشگاه‌ها به‌عنوان نخبگان کشوری است و مانع امتیازات برای سایرین نبوده و جای فرد دیگری را اشغال نمی‌کند، در عین حال نقل و انتقال سایر دانشجویان در نظام آموزش عالی کشور بر اساس ضوابط و مقررات مشخص، رویه‌ای معمول و ظرفیتی برای دانشجویان و نهاد دانشگاه است.

در روزهای اخیر برخی افراد با حسن‌نیت و از روی دغدغه‌مندی، از مکاتبه صورت‌گرفته دبیر محترم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با رئیس محترم دیوان عدالت اداری (که سال گذشته صورت گرفته و اتفاق جدیدی نیست) برای رد ابطال مصوبه دیوان، استنباط کرده‌اند که دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به‌دنبال احیای مجدد مصوبه ۷۳۵ است، در صورتی که دبیر شورای‌عالی بر ماده واحده «خروج تصمیمات صادره از هیئت‌ها و کمیته‌های تخصصی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مراکز آموزشی و پژوهشی در امور و شئون علمی، آموزشی و پژوهشی از شمول صلاحیت دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قضائی» تأکید داشته است.

در واقع هیچ نهادی جز خود شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و رهبر معظم انقلاب نمی‌تواند مصوبات این شورا را لغو کند. انتظار می‌رود صاحبان قلم و رسانه و فرهیختگان کشور با دقت و ژرف‌اندیشی و براساس قوانین موجود کشور نسبت به این موضوع و موضوعات مشابه اعلام نظر کرده و اخلاق را رعایت نمایند.

از این فرصت استفاده کرده و اعلام می‌دارد مصوبه ماده واحده «سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» از سال ۱۴۰۲ قطعاً اجرا خواهد شد و وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش کشور با جدیت در حال تأمین زیرساخت‌های لازم برای اجرای این مصوبه هستند؛ لذا اظهارنظر افراد غیرمتخصص و غیرمسئول در این حوزه نباید باعث سردرگمی دانش‌آموزان عزیز شود. هم‌افزایی  و یاری یکدیگر، مسیر مؤثرتری برای استقرار جامعه اسلامی خواهد بود.

ارسال دیدگاه