امروز : دوشنبه 17 ژانویه 2022
تاریخ : 2022/01/17 - 15:41 ذخیره فایل ارسال به دوستان

دلیل حمله امروز یمنی‌ها به ابوظبی چه بود؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از فارس پلاس؛ روایت روز: امروز دوشنبه ۲۷ دی ماه، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۲۰ فروند پهپاد و ۱۰ فروند موشک بالستیک سه نقطه را در ابوظبی از جمله فرودگاه بین‌المللی این شیخ نشین را هدف قرار دادند. این حمله شاید بزرگترین حمله […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جوان فردا javanefarda.ir  به نقل از فارس پلاس؛ روایت روز: امروز دوشنبه ۲۷ دی ماه، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۲۰ فروند پهپاد و ۱۰ فروند موشک بالستیک سه نقطه را در ابوظبی از جمله فرودگاه بین‌المللی این شیخ نشین را هدف قرار دادند. این حمله شاید بزرگترین حمله به امارات در تاریخ  ۵۰ ساله این کشور بود.

«محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله در صفحه توئیتری خود نوشت: «کشور کوچکی (کشورَک) در منطقه که در راه خدمت به آمریکا و اسرائیل جانفشانی می‌کند مدعی شده که از یمن فاصله گرفته اما اخیرا خلاف آنچه مدعی شده، ثابت شده است.»

عبدالسلام در ادامه هشدار داد: «یا از اقدامات بیهوده خود در یمن دست برمی‌دارد یا اینکه با قدرت خدا چیزی به سراغش می‌آید که دستش و دست غیر او قطع می‌شود.»

اما علت این حمله چه بود؟ 

انصارالله یمن در روز ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ تاسیسات «آرامکو» در شرق عربستان را در هم کوبید. این حمله در واکنش به جنایات نیروهای بن سلمان صورت گرفت و تبدیل به بزرگترین حمله به زیرساخت‌های نفتی در تاریخ جهان شد.

پیام آرامکو خیلی سریع به «بن زائد» ولیعهد ابوظبی رسید. امارات پس از ۵ سال جنایت در یمن، روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ اعلام عقب نشینی کردند.

«عیسی المزروعی» فرمانده وقت نیروهای امارات در یمن گفت: «استراتژی حضور مستقیم به راهبرد حضور غیر مستقیم تبدیل شده و به دست نیروهای یمنی اجرا می‌شود.»

منظور «المزروعی» از نیروهای یمنی در واقع «شورای انتقالی جنوب» و مزدورانی نظیر شبه نظامیان موسوم به «گارد جمهوری» تحت امر طارق عفاش (برادرزاده عبدالله صالح) و گردان‌های موسوم به عمالقه است.

از سویی دیگر حضور نظامی امارت به طور کامل پایان نیافت و کماکان در مناطق جنوبی یمن نظیر جزیره میون و سقطری حضور مستقیم نظامی دارند امّا طی دو سال اخیر از تقابل جدی با دولت صنعا پرهیز می‌کردند.

فی‌الحال کشور یمن سه قسمت شده است:

  • دولت قانونی «صنعا» که مناطق شمال و همجوار با دریای سرخ را در اختیار دارد. عمده جمعیت یمن تحت لوای این دولت هستند و پس از انقلاب مردم یمن در سال ۲۰۱۵ تشکیل شد. بازوی نظامی این دولت جنبش انصارالله است.
  • شورای انتقالی جنوب که بر مناطق جنوب غرب یمن منتهی به تنگه باب المندب متمرکز هستند. این شورا مزدوران امارات می‌باشند و مناطق جنوبی یمن را در اشغال خود دارند.
  • دولت خودخوانده «منصور هادی» که مناطق شرقی و عمدتا بیابانی (بعضاً فاقد جمعیت) یمن را زیر سلطه خود دارند. منصور هادی عامل مستقیم رژیم سعودی است. مهمترین شهر و آخرین سنگر تحت کنترل این دولت «مارب» می‌باشد. جنگنده‌های سعودی در حمایت از دولت خودخوانده هادی به صورت روزانه اقدام به بمباران وحشیانه مردم یمن می‌کنند.


نقشه یمن

اکنون جنگ هفت ساله یمن به ایستگاه مارب رسیده است. شهری بسیار مهم و سرشار از منابع نفتی که در صورت فتح آن از سوی دولت صنعا، تکلیف جنگ خونین سعودی علیه یمن یکسره خواهد شد.

مارب تقاطع یمن است. با فتح مارب استان‌های «حضرموت» و «المهره» دومینو وار به کنترل دولت صنعا درخواهد آمد و مزدوران سعودی چاره‌ای جز فرار نخواهند داشت. المهره نزدیک‌ترین استان یمن به امارات و همجوار خلیج عدن است.

اماراتی‌ها به خوبی آگاه هستند که پس از یکسره شدن کار دولت خودخوانده هادی در مارب، ارتش و کمیته‌های مردمی دولت یمن به قصد بازپس گیری مناطق تحت اشغال امارات و اسرائیل، به سمت جنوب یمن گسیل خواهند شد.

از همین روی، گردان‌های عمالقه وابسته به امارات طی چند هفته اخیر جبهه‌ای جدید در استان «شبوه» و «تعز» علیه دولت صنعا باز کردند تا در عملیات فتح مارب اخلال ایجاد کنند.

با ورود علنی امارات به میدان درگیری با نیروهای انصارالله، صنعا هشدار داد درصورت ادامه آتش افروزی اماراتی‌ها، ابوظبی و دبی را هدف قرار می‌دهد. هشداری که ابوظبی آن را جدی نگرفت.

حمله پهپادی امروز یمنی‌ها تنها یک هشدار به بن زائد بود. در صورت ادامه درگیری مزدوران امارات با انصارالله، دوبی و ابوظبی هدف حملات سنگین موشکی و پهپادی دولت یمن قرار خواهند گرفت. سعودی‌ها یک بار طعم آن را به خوبی چشیدند و اماراتی‌ها نیز می‌دانند که کاخ شیشه‌ای کشور کوچک‌شان، تنها با یک حمله سنگین از سوی سلحشوران یمنی فروخواهد ریخت.

ارسال دیدگاه