جنگ روسیه و اوکراین به نفع کیست؟

پوشش زنده تحولات اوکراین| زلنسکی از نزدیک‌شدن مسکو و کی‌یف به توافق خبر داد/ بایدن خواستار محاکمه پوتین شد

وزارت امور خارجه و دفاع روسیه تصاویر منتشره از جنایت ادعایی نظامیان روس در شهر بوچا را اقدامی تحریک‌آمیز توسط نیروهای ملی‌گرای تندروی اوکراینی نامیدند و نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز خواستار تشکیل فوری نشست شورای امنیت برای بررسی این موضوع شد.

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir  به دنقل از  خبرگزاری تسنیم، مقامات روس حادثه بوچا را گام دیگری در جنگ تبلیغاتی اوکراین و غرب علیه روسیه ارزیابی کرده‌اند که نخستین اخبار جعلی در متهم کردن طرف روسی به جنایات جنگی نیست. وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که تمامی تصاویر و فیلم‌های منتشرشده توسط مقامات کی‌یف درباره جنایات ادعایی نظامیان روسیه در شهر بوچا یک اقدام تحریک‌آمیز است.

وزارت دفاع روسیه در این باره توضیح داد: «در مدت زمانی که شهر تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه بود، حتی یک ساکن محلی از اقدامات خشونت‌آمیز رنج نبرد، و تمامی واحدهای روسی در تاریخ ۳۰ مارس (۱۰ فروردین ماه)، یک روز پس از مذاکرات روسیه و اوکراین در استانبول، شهر بوچا را ترک کردند. راه خروج از شهر به‌سمت شمال مسدود نشد، در حالی که مناطق جنوبی بوچا، از جمله مناطق مسکونی، توسط نیروهای اوکراینی به‌صورت شبانه‌روزی گلوله‌باران شدند.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه نیز صبح امروز اعلام کرد که هدف از جنایت نیروهای ملی‌گرای تندروی اوکراینی در شهر بوچا، برهم زدن مذاکرات صلح و تشدید خشونت و درگیری‌ها است. زاخارووا در کانال تلگرامی خود نوشت: «فدراسیون روسیه در رابطه با تحریک نظامیان و رادیکال‌های اوکراینی در شهر بوچا، روز دوشنبه، ۴ آوریل ۲۰۲۲ (۱۵ فروردین ماه)، خواستار تشکیل نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل شده است. هدف از جنایت دیگر کی‌یف اخلال مذاکرات صلح و تشدید خشونت‌ها است.»

پیش از این، مقامات اوکراینی و رسانه‌ها ویدئویی را پخش کردند که گفته شده است در شهر بوچا فیلمبرداری شده است، جایی که اجساد کشته‌شدگان در جاده‌ها افتاده است. برخی کاربران متوجه شدند که “جسدها” بازوهای خود را حرکت و تغییر وضعیت می‌دهند تا زیر چرخ تجهیزات نظامی نرود، همچنین در آینه عقب خودروی اپراتور می‌توان دید که چگونه یکی از «مرده‌ها» به‌محض عبور خودرو از جای خود بلند شده است.

“دیمیتری پولیانسکی” معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز اعلام کرده است که این کشور خواستار تشکیل نشست شورای امنیت در بعدازظهر روز دوشنبه، ۴ آوریل (۱۵ فروردین ماه) در رابطه با اقدام تحریک‌آمیز نیروهای ملی‌گرای تندروی اوکراینی در بوچا شده است. شب گذشته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار تحقیقات مستقل در رابطه با حوادث شهر بوچا در اوکراین شد.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روزچهلم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

۰۴:۰۵-کاخ سفید: واشنگتن به دنبال تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر است

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که نماینده آمریکا به دستور جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، به دنبال تعلیق روسیه از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهد بود.

۰۳:۲۴-زلنسکی در نشست شورای امنیت سخنرانی می‌کند

نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل گفت که زلنسکی روز سه شنبه در جلسه شورای امنیت درباره اوکراین سخنرانی خواهد کرد.

وی افزود: ما جنگ پوتین در اوکراین را به همان شکلی که هست افشا خواهیم کرد.

۰۳:۰۹-لاوروف: کمپین تخریب چهره روسیه در بوچا شبیه کمپین‌های «کلاه سفیدها» در سوریه است

وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدارش با وزاری کشورهای عربی در موسکو گفت: ما می‌دانیم که چه کسانی به اوکراین توصیه می‌کنند که خشونت و درگیری را در میدان گسترش دهد.
لاوروف ادامه داد: امیدواریم که هیئت مذاکره‌کننده اوکراین به منافع کشور و مردمش پایبند باشد و نه منافع سایر کشورها.

۰۱:۰۱-پنتاگون: به اعتقاد بایدن عضویت روسیه در شورای حقوق بشر مضحک است

جان کربی سخنگوی پنتاگون گفت: مشخص است که نیروهای روسیه مسئول جنایات در شهر بوچا واقع در استان کی‌یف اوکراین هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: جو بایدن معتقد است که عضویت روسیه در شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد «مضحک» است و این کشور نباید عضو این شورا باقی بماند.

۰۰:۴۵-جیک سالیوان: روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده است

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: روسیه در حال تجدید نظر در اهداف جنگی خود در اوکراین است.

وی در ادامه مدعی شد که روسیه پس از مواجه شدن با دفاع فراتر از تصور اوکراینی‌ها، در حال تغییر تمرکز جنگ به سوی شرق و جنوب اوکراین است.

۰۰:۳۵- شورای امنیت درباره رویداد بوچا نشست برگزار می‌کند

سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد اعلام کرد که به درخواست انگلیس، نشست شورای امنیت درباره رویداد «بوچا»، سه‌شنبه برگزار می‌شود.

ریاست این نشست را انگلیس را بر عهده خواهد داشت.

۰۰:۳۰-روسیه: رویداد بوچا ساختگی است

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: آنچه در بوچا رخ داده است، نمایش ساختگی کیف و حامیان غربی این رژیم است.

واسیلی نبنزیا افزود: روسیه حقایق مربوط به وقایع بوچا اوکراین را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

۲۳:۰۰- آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع می‌کند

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد به همراه شرکای واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال می‌کند.

بر اساس اعلام وزارت خارجه ایالات متحده، آمریکا کمک‌های نظامی جدیدی نیز به ارتش اوکراین ارائه خواهد کرد.

۲۲:۰۶- فرانسه هم شماری از دیپلمات‌های روسیه را اخراج می‌کند

به دنبال تصمیم آلمان مبنی بر اخراج ۴۰ دیپلمات روس، فرانسه نیز قصد دارد شماری از کارکنان دیپلماتیک روسیه در پاریس را اخراج کند.

۲۱:۵۷- گفتگوی تلفنی “اردوغان” و “شولتز” درباره جنگ اوکراین

“رجب طیب اردوغان”، رئیس جمهور ترکیه با اولاف شولتز صدراعظم آلمان تلفنی درباره جنگ اوکراین گفتگو کرد. دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز دوشنبه در توئیتر اعلام کرد که اردوغان به شولتز گفته است که ترکیه با قاطعیت به تلاش های خود برای پایان دادن به جنگ ادامه خواهد داد.

دفتر رئیس جمهوری ترکیه همچنین اعلام کرد که این تماس تلفنی همچنین در مورد روابط آلمان و ترکیه بوده است. اردوغان تاکید کرد که تقویت روابط و همکاری ها در همه سطوح مهم است.

۲۱:۵۶- استونی سفیر روسیه را احضار کرد

استونی پس از افشای جنایات جنگی در اوکراین، سفیر روسیه را احضار کرد. وزارت امور خارجه استونی  امروز دوشنبه اعلام کرد که کشتار غیرنظامیان و مردم محلی توسط نیروهای روسی در بوچا به شدیدترین وجه ممکن در این دیدار محکوم شده است. به این دیپلمات گفته شد که این اعمال خشونت‌آمیز وحشتناک نه تنها نشان دهنده بی‌اعتنایی کامل به قوانین بین‌المللی، بلکه به اصول بنیادین بشریت است.

۲۱:۵۵- پیام ویدئویی زلنسکی در پارلمان رومانی

“ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین در پیامی ویدئویی در پارلمان رومانی برای تحریم های بیشتر علیه روسیه تبلیغ کرد. زلنسکی گفت: روسیه برای کل اروپای شرقی و منطقه دریای سیاه یک تهدید است. اوکراین به حمایت دوستان خارجی خود از جمله در فرم تسلیحات نیاز دارد.

۲۱:۵۶- درخواست اوکراین برای تشدید تحریم‌‌ها علیه روسیه 

“دیمیترو کولبا”، وزیر امور خارجه اوکراین مدعی شد که جنایات بوچا تنها نوک کوه یخی جنایات روسیه است. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی با “لیز تراس”، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: بنابراین تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه ضروری است. اگر در این باره تردیدی وجود دارد، نگاهی به بوچا بیندازید.

۲۱:۵۴- ارسال سامانه‌های دفاعی بیشتر به اوکراین در دستور کار آلمان

“آنالنا بائربوک”، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که برلین در حال بررسی تحویل سامانه های دفاعی بیشتر به کی یف پس از جنایات جنگی در شهر بوچای اوکراین است. وی امروز ( دوشنبه) پس از دیدار با وزیر امور خارجه سنگاپورگفت: ما بار دیگر حمایت خود از  عرصه دفاعی اوکراین را افزایش خواهیم داد. مسئله مرگ و زندگی میلیون ها نفر در اوکراین مطرح است. وی گفت: بنابراین ما اکنون همچنین سیستم هایی را مد نظر قرار می دهیم که تا به حال به اوکراین عرضه نکرده ایم.

آلمان تاکنون موشک های زمین به هوا و تسلیحات ضد تانک و سایر تجهیزات را برای کی یف تامین کرده است.  با این همه دولت اوکراین مدت هاست که اعلام کرده این کمک های تسلیحاتی کافی نیست.

۲۱:۳۱- انگلیس خواستار حذف روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

“لیز تراس”، وزیر امور خارجه انگلیس خواستار حذف روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد. وی دلیل این درخواست خود را با کشف مدارکی دال بر جنایات جنگی روسیه در بوچا توجیه کرد.

۲۱:۲۱- “زلنسکی”،” مرکل” را به ممانعت از پیوستن اوکراین به ناتو متهم کرد

“ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین بار دیگر “آنگلا مرکل”، صدراعظم سابق آلمان را به ممانعت از پیوستن اوکراین به ناتو متهم کرد.  وی اعلام کرد که در تصمیمات نشست ناتو در بخارست در سال ۲۰۰۸، مرکل، صدر اعظم سابق آلمان و نیکلا سارکوزی رئیس جمهور وقت فرانسه به خود اجازه دادند که تحت تأثیر روسیه قرار گیرند.

مرکل ساعاتی پیش از تصمیم ناتو برای عدم پذیرش اوکراین در این ائتلاف نظامی در سال ۲۰۰۸ حمایت کرد.

۲۱:۲۰- وزارت خارجه روسیه: به اخراج دیپلمات های روس از آلمان واکنش نشان خواهیم داد

اینترفاکس به نقل از وزارت خارجه روسیه نوشت که مسکو به اخراج ۴۰ دیپلمات روس از آلمان واکنش نشان خواهد داد.

۲۱:۱۸- انگلیس: ناتو تهدیدی برای روسیه نیست

انگلیس ادعاهای “ولادیمیر پوتین”، رئیس جمهور روسیه مبنی بر اینکه ناتو تهدیدی برای این کشور است را رد کرد. وزارت دفاع بریتانیا روز دوشنبه در توئیتر نوشت: ناتو فقط یک اتحاد دفاعی است و به دنبال رویارویی نیست. برخلاف آنچه پوتین ادعا می کند، روسیه توسط این ائتلاف نظامی محاصره نشده است.

۲۰:۳۹- آلمان ۴۰ دیپلمات روس را عنصر نامطلوب توصیف کرد

“آنالنا بائربوک”، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده که «تعداد قابل توجهی» از دیپلمات‌های روسی را اخراج می‌کند. بائربوک امروز دوشنبه در برلین اعلام کرد که این دیپلمات ها عنصر نامطلوب شناخته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در مجموع ۴۰ دیپلمات روسی متهم به کار برای سرویس های اطلاعاتی روسیه هستند. آن ها ۵ روز فرصت دارند که آلمان را ترک کنند.

این پیام از طرف وزیر امور خارجه آلمان  به سفیر روسیه ارسال شده است که “افراد اخراج شده هر روز در آلمان علیه آزادی ما و انسجام جامعه ما کار می کردند. این یک تهدید برای کسانی است که نزد ما به دنبال حمایت می گردند. ما این را تحمل نخواهیم کرد.”

آنالنا بائر بوک همچنین اعلام کرد که همراه با شرکای خود به تحولات اخیر در اوکراین واکنش نشان می دهد. وی افزود: ما تحریم‌های موجود علیه روسیه را تشدید خواهیم کرد و حمایت خود را از نیروهای مسلح اوکراین و همچنین جناح شرقی ناتو تقویت خواهیم کرد.

۲۰:۲- تحریم واردات انرژیِ از روسیه در دستور کار کمیسیون اروپا

“والدیس دامبروسکیس”، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که این نهاد اروپایی تحریم واردات انرژی روسیه را رد نمی‌کند. دامبروسکیس روز دوشنبه در حاشیه نشست یوروگروپ گفت: «تا جایی که به کمیسیون اروپا مربوط می شود، هیچ چیز خارج از میز نیست. این مقام اروپایی گفت که کمیسیون در حال حاضر روی بسته بعدی تحریم ها کار می کند. وی ابراز امیدواری کرد که کشورهای عضو بتوانند در مورد گام های بلندپروازانه بعدی در مورد تحریم ها به توافق برسند.

“دامبروسکیس” گفت، کمیسیون در حال بررسی سناریوهایی در صورت تعلیق عرضه گاز روسیه – یا به دلیل تحریم یا به دلیل توقف یکجانبه از طرف روسیه است. وی با اشاره به اینکه نتیجه چنین روندی بدون مشکل نخواهد بود گفت: اما می توان با چنین شرایطی کنار آمد.
به طور کلی، ارزیابی کمیسیون اروپایی این است که جنگ در اوکراین منجر به تضعیف قابل توجه رشد اقتصادی خواهد شد، اما رکود را به دنبال نخواهد داشت.

۲۰:۲۰- اشتاین مایر: پروژه ایجاد خانه مشترک اروپایی با مشارکت روسیه شکست خورده است

“فرانک والتر اشتاین مایر”، رئیس جمهور آلمان برای اولین بار به اشتباهات در سیاست خود در قبال روسیه اعتراف کرد. وی در این باره گفت: “پایبندی من به پروژه گازی “نورد استریم ۲” آشکارا یک اشتباه بود. ما به پل‌هایی چسبیدیم که روسیه دیگر به آن‌ها اعتقاد نداشت و شرکای ما درباره آن‌ها به ما هشدار دادند.

وی این نتیجه گیری تلخ را کرد و اعلام کرد: ما در ایجاد یک خانه مشترک اروپایی که شامل روسیه  هم باشد شکست خورده ایم. ما در رویکرد گنجاندن روسیه در ساختار امنیتی مشترک شکست خوردیم.

” اشتاین مایر” با تاکید بر اینکه ارزیابی او این بود که پوتین به خاطر جنون امپراتوری خود، نابودی کامل اقتصادی، سیاسی و اخلاقی کشورش را نخواهد پذیرفت گفت: من هم مانند دیگران اشتباه کردم. وی تأکید کرد که با یک روسیه تحت رهبری پوتین هیچ بازگشتی به وضعیت قبل از جنگ وجود نخواهد داشت.

۱۹:۳۰- گفتگوی تلفنی “فون در لاین” و “زلنسکی” پیرامون جنایات جنگی در اوکراین

اتحادیه اروپا می خواهد تیم های تحقیقاتی را برای بررسی جنایات جنگی در اوکراین به این کشور اعزام کند. “اورزولا فون در لاین”، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از تماس تلفنی با “ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین، اعلام کرد، مرجع قضایی اتحادیه اروپا (یوروجاست) و آژانس مجری قانون (یوروپل) آماده ارائه حمایت از این روند هستند.  به گفته وی به این ترتیب، کار یک تیم تحقیقاتی مشترک از قبل توافق شده می تواند تقویت شود. این تیم برای جمع آوری شواهد و شفاف سازی درباره جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت تشکیل شده  است.

فون در لاین درباره جنایات گزارش شده از بوچا ابراز شگفتی کرده و گفت: این تصاویر هولناک نباید نادیده گرفته شده و بدون عواقب باقی بماند. عاملان این جنایات فجیع نباید بدون مجازات بمانند.

وی از واکنش جهانی نسبت به این جنایت حمایت کرده و اعلام کرد که مذاکراتی بین “یوروجاست” و دادگاه بین المللی لاهه برای مشارکت نیروها و تحقیقات مشترک در این باره در حال انجام است.

۱۹:۲۳- بایدن مجددا پوتین را جنایتکار جنگی خطاب کرد

بایدن رئیس جمهور آمریکا امروز دوشنبه گفت: بسیاری از من انتقاد کردند که پوتین را جنایتکار جنگی خواندم که در واقع جنایتکار جنگی است.

وی افزود: پوتین یک جنایتکار جنگی است و باید محاکمه شود و تحریم‌های بیشتری به خاطر جنایات انجام شده در اوکراین اعمال شود.

۱۸:۴۷- آلمان: تحریم‌های گازی علیه روسیه بیشتر به خودمان آسیب می‌زند

“کریستین لیندنر”، وزیر دارایی فدرال آلمان همچنان ممنوعیت واردات گاز روسیه را رد می کند. وی  امروز دوشنبه در آستانه دیدار وزرای دارایی کشورهای یورو در لوکزامبورگ گفت که واردات گاز روسیه در کوتاه مدت قابل جایگزینی نیست. وی تاکید کرد که انصراف سریع از واردات گاز از روسیه به آلمان بیشتر از “ولادیمیر پوتین” آسیب می زند. لیندنر گفت:  ما می خواهیم هر چه سریع تر از واردات گاز از روسیه مستقل شویم .ما باید تحریم های سخت تری را پیش بینی کنیم، اما گاز را نمی توان در کوتاه مدت جایگزین کرد. ما به این ترتیب بیشتر از او ( پوتین) به خودمان آسیب می‌رسانیم.»

۱۸:۳۱- سازمان ملل: بیش از ۱۰ میلیون اوکراینی در اثر جنگ اوکراین آواره شده‌اند

به گزارش سازمان ملل، ده ها هزار نفر دیگر در عرض یک روز از اوکراین فرار کرده ند. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گزارش می دهد که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین بیش از ۴.۲۱۵ میلیون پناهنده از این کشور گریخته اند که تعداد آن ها ۳۸۶۵۰ نفر بیشتر از روز یکشنبه بوده است. بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، نزدیک به ۶.۵ میلیون آواره داخلی نیز وجود دارد.

در مجموع، بیش از ده میلیون نفر تاکنون در اثر جنگ اوکراین آواره شده اند که بیش از یک چهارم جمعیت اوکراین است. بر این اساس آنها به کشورهای همسایه یا سایر مناطق اوکراین فرار کردند. بسیاری از کودکان نیز تحت تأثیر جنگ قرار گرفته اند. بر اساس گزارش یونیسف، بیش از نیمی از ۷.۵ میلیون کودک ساکن اوکراین مجبور شده اند از زادگاه خود به مناطق دیگر بروند و یا به کشورهای دیگر فرار کنند.

۱۸:۱۰- “زلنسکی” ادامه مذاکرات صلح با روسیه را با توجه به حوادث بوچا دشوار دانست

“ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین، ادامه مذاکرات صلح با روسیه را پس از حوادث بوچا دشوارتر می بیند. زلنسکی در جریان بازدید از بوچا در شمال غرب کی یف گفت: اکنون ادامه گفت‌وگوها «دشوار» است.

۱۷:۵۳- اتریش از موضع مخالف آلمان در قبال تحریم‌های گازی علیه روسیه حمایت کرد

اتریش اعلام کرد که با ملاحظات دولت آلمان درباره توقف واردات گاز از روسیه موافق است. “ماگنوس برونر”، وزیر دارایی اتریش در آستانه نشست وزرای دارایی گروه یورو در لوکزامبورگ گفت: تحریم ها نباید بیشتر از روی اشخاصی که هدفشان است تأثیر بگذارد و به همین دلیل است که ما، همراه با آلمان، در مورد تحریم گاز علیه روسیه بسیار بسیار محتاط هستیم، زیرا بیشتر از عواقب آن برای خودمان تا برای روسیه می ترسیم.

وی در عین حال گفت که لیست تحریم ها علیه روسیه می تواند به اشخاص و سازمان های دیگری گسترش یابد.

۱۷:۲۸- لیتوانی دستور اخراج سفیر روسیه را صادر کرد

وزارت امور خارجه لیتوانی به سفیر روسیه دستور داد ویلینوس پایتخت این کشور را ترک کند.

لیتوانی همچنین سفیر خود در مسکو را نیز فراخوانده تا از روسیه خارج شود.

۱۶:۵۸- اخراج دیپلمات‌های روسی در دستور کار آلمان 

 دولت فدرال آلمان در حال بررسی روند اقدام علیه دیپلمات های روسی مظنون به کار در سرویس های اطلاعاتی مخفی است. سخنگوی وزارت خارجه فدرال  آلمان امروز (دوشنبه) در سخنانی گفت: البته یک چیز کاملاً واضح است: همه گزینه ها روی میز است. روزنامه “زوددویچه سایتونگ” هم گزارش داده که دولت فدرال در حال بررسی اخراج تعداد قابل توجهی از دیپلمات های روسی است.

۱۶:۴۵- اعلام آمادگی ایتالیا برای تحریم بخش انرژی روسیه

فایننشال تایمز به نقل از “لوئیجی دی مایو”، وزیر امور خارجه ایتالیا از آمادگی این کشور برای اتخاذ اقدامات گسترده علیه بخش انرژیِ روسیه خبر داد. دی مایو در این باره گفت: ایتالیا تحریم ها علیه گاز روسیه را وتو نخواهد کرد.

۱۶:۴۴- مخالفت ماکرون با توقف واردات گاز از روسیه

“امانوئل مکرون”، رئیس جمهور فرانسه، پس از انتشار گزارش هایی از بوچا خواستار تحریم های جدید علیه روسیه شد. به گزارش فاینشنال تایمز این موارد باید شامل ممنوعیت واردات نفت و زغال سنگ به اتحادیه اروپا نیز باشد. ماکرون وقایع بوچا را محکوم کرد و گفت: نشانه های بسیار واضحی از جنایات جنگی وجود دارد. آنچه در بوچا اتفاق افتاد مستلزم دور جدیدی از تحریم ها و اقدامات بسیار روشن است، بنابراین ما با شرکای اروپایی خود به ویژه آلمان هماهنگ خواهیم کرد.

 ماکرون همچنین گفت: من فکر می کنم ما باید بتوانیم در زمینه نفت و زغال سنگ جلو برویم. ما قطعا باید در زمینه تحریم ها جلو برویم. ما نمی توانیم این را بپذیریم. وی در عین حال گفت: نباید واردات گاز روسیه متوقف شود، زیرا این گاز همچنان منبع مهمی برای تامین سوخت برای برخی کشورها است.

۱۶:۳۲- بورل: اتحادیه اروپا روی تحریم‌‌های جدید علیه روسیه کار می‌کند 

به گفته “جوزف بورل”، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این اتحایه در حال کار بر روی اقدامات تنبیهی جدید علیه روسیه است. این مقام اروپایی امروز دوشنبه در پی گزارش هایی مبنی بر جنایات در شهر بوچا گفت: ما در این ساعات تاریک با اوکراین و مردم اوکراین  اعلام همبستگی می کنیم.  وی افزود: اتحادیه اروپا همچنان از اوکراین حمایت می کند و کار بر روی تحریم های اضافی علیه روسیه  را به صورت فوری در پیش خواهد گرفت.

بورل در این باره که چه اقدامات تنبیهی در حال آماده سازی است و چه زمانی تصمیم گیری خواهد شد چیزی نگفت. یک سخنگوی وی ظهر امروز گفت: مثل همیشه، کار روی تحریم ها محرمانه است.

بورل به نمایندگی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نگرانی خود را از جنایات گزارش شده از شهرهای آزاد شده اوکراین ابراز کرد و از “قتل عام” سخن گفت. وی تاکید کرد که قتل عام در شهر بوچا و دیگر شهرهای اوکراین به فهرست جنایات انجام شده در خاک اروپا اضافه خواهد شد.

وی همچنین حمایت اروپا از بررسی ها و تحقیقات مستقل بین المللی درباره جنایات اوکراین را اعلام کرده و گفت: اتحادیه اروپا همچنین به دادستان کل اوکراین و جامعه مدنی کمک می کند تا مدارک جنایات جنگی را جمع آوری و تأمین کند.

۱۶:۲۳- کمک‌های تسلیحاتی جدید به اوکراین در دستور کار لندن

سخنگوی “بوریس جانسون” ، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد: لندن آماده ارائه اشکال جدیدی از کمک های نظامی به اوکراین است. به گفته وی نخست وزیر بسیار  تمایل دارد در این راستا از حمایت های قبلی فراتر رود؛ درخواست هایی برای تجهیزاتی وجود دارد که اوکراین می تواند برای دفاع از خود در برابر حملات کشتی ها استفاده کند.

۱۶:۲۲- اروپا تا ۱۷ میلیارد یورو از بودجه خود را به حمایت از پناهندگان اوکراینی اختصاص می‌دهد

کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند تا ۱۷ میلیارد یورو از بودجه تشکل اروپایی را برای پذیرش و حمایت از آوارگان جنگی از اوکراین استفاده کنند. این تصمیم هیئت وزیران که روز دوشنبه اتخاذ شد، امکان تخصیص مجدد پول از صندوق موسوم به انسجام و صندوق کمک به افراد محروم را فراهم می کند. علاوه بر این، همانطور که نمایندگی کشورهای عضو این اتحادیه روز دوشنبه در بروکسل اعلام کرد، می توان از بودجه صندوق توسعه منطقه ای و صندوق اجتماعی برای مقابله با بحران پناهندگان استفاده کرد.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، بیش از ۴.۲ میلیون نفر از این کشور فرار کرده اند. اکثر آنها در حال حاضر در کشورهای اتحادیه اروپا مانند لهستان و رومانی زندگی می کنند.

۱۶:۱۹- پوتین فرمان محدودیت اعطای ویزا به شهروندان کشورهای غیردوست را امضا کرد

رئیس جمهور روسیه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن محدودیت‌هایی برای اعطای ویزای ورود به روسیه برای شهروندان کشورهای غیردوست اعمال می‌کند.

فرمان پوتین مبنی بر تعلیق قراردادهای صدور ویزا شامل نروژ، سوئیس، دانمارک و ایسلند می‌شود.

۱۶:۰۷- فشار آمریکا برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل

توماس گرینفیلدف نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که ایالات متحده از مجمع عمومی سازمان  خواهد خواست تا عضویت روسیه در شورای حقوق بشر را به حالت تعلیق درآورد.

۱۵:۱۶- تبریک پوتین به اوربان به دلیل پیروزی در انتخابات مجارستان

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیروزی ویکتور اوربان در انتخابات مجارستان را به وی تبریک و خواستار همکاری بیشتر میان دو کشور شد.

۱۵:۰۸ – آلمان به دنبال تحریم روسیه در روزهای آتی

یک سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که این کشور و شرکای بین المللی در روزهای آتی بر روی اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه به توافق خواهند رسید.

۱۴:۳۳- مرکل از عدم‌پذیرش اوکراین در ناتو حمایت کرد

“آنگلا مرکل”، صدراعظم سابق آلمان با وجود انتقادات گسترده از سوی “ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین، از تصمیم عدم پذیرش اوکراین در ناتو حمایت کرد، هم‌زمان مرکل از تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین حمایت کرد.

سخنگوی مرکل در این باره گفت: با توجه به جنایاتی که در بوچا و سایر نقاط اوکراین نمایان می‌شود، تمام تلاش‌های دولت فدرال و جامعه بین‌المللی برای ایستادن کنار اوکراین و پایان دادن به وحشی‌گری و جنگ روسیه علیه اوکراین انجام می‌شود.

۱۴:۲۵- روسیه هرگونه اتهام مرتبط به قتل غیرنظامیان در شهر بوچای را رد کرد

کرملین امروز اعلام کرد که هرگونه اتهام مرتبط به قتل غیرنظامیان در شهر بوچای اوکراین را رد می‌کند و درعین‌حال تأکید کرد که به طرح چنین اتهاماتی از سوی اوکراین باید با دیده تردید نگریست.

۱۴:۲۱- روسیه انتقال گاز از طریق خط لوله به اروپا را ادامه خواهد داد

روسیه امروز اعلام کرد که انتقال گاز از طریق خط لوله به اروپا را ادامه خواهد داد، این درحالی است که اختلافاتی درباره شرایط پرداخت پول گاز صادراتی و همچنین احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مسکو از سوی کشورهای اروپایی وجود دارد.

۱۴:۱۸- برلین: تحریم فوری گاز علیه روسیه به آلمان بیشتر آسیب می‌رساند

آلمان همچنان مخالف توقف واردات انرژی از روسیه است. “الیور کریشر”، معاون پارلمانی در وزارت اقتصاد و حفاظت از آب‌وهوای فدرال آلمان در این باره گفت که تحریم فوری با توقف واردات گاز از روسیه به اقتصاد آلمان بسیار بیشتر از اقتصاد پوتین آسیب می‌رساند.

وی در عین حال با اشاره به وقایع اخیر در بوچا اعلام کرد که برلین یک بار دیگر این موضوع را مورد بررسی قرار خواهد داد که با اقدامات دیگری وابستگی به روسیه را کاهش دهد.

کریشر در ادامه گفت: در زمان حاضر در این باره بحث می‌شود که «چه اقداماتی می‌توانیم مشترکاً در سطح اروپا انجام دهیم تا در نهایت پوتین را مجبور به دست کشیدن از این گونه اقدامات کنیم.”

۱۴:۰۵- جانسون: انگلیس برای حمایت از اوکراین هرکاری انجام خواهد داد

“بوریس جانسون”، نخست وزیر انگلیس در ویدئویی که در توییتر منتشر کرد، حمایت بریتانیا از اوکراین را به‌صراحت اعلام کرد. وی اعلام کرد: پوتین هرگز روحیه اوکراینی‌ها را نمی‌شکند و سرزمین آنها را فتح نمی‌کند.
جانسون گفت: اوکراین دوباره به‌پا خواهد خاست و جای خود را میان کشورهای آزاد و مستقل خواهد یافت.

جانسون در این ویدئو گفت: از زمان آغاز تهاجم روسیه، اوکراین با شجاعت و استقامت شکست‌ناپذیر از میهن خود دفاع کرده است. بریتانیا شجاعت و میهن‌پرستی آنها را تحسین می‌کند و برای حمایت از اوکراین هر کاری انجام خواهد داد.‎

۱۴:۰۰- نیروهای ارتش چک برای تقویت جناح شرقی ناتو عازم اسلواکی می‌شوند

حدود ۲۵۰ سرباز از جمهوری چک راهی اسلواکی شده‌اند تا جناح شرقی ناتو را در آنجا تقویت کنند. سرهنگ “توماس اونزیتیگ”، فرمانده این یگان در این باره گفت که هدف از این کار نشان دادن عزم مشترک برای دفاع از خاک ناتو است. قرار است تا پایان ژوئن ۴۰۰ سرباز دیگر از جمهوری چک به این گروه بپیوندند.

علاوه بر اسلواکی، آلمان، هلند، لهستان، اسلوونی و ایالات متحده آمریکا نیز در گروه رزمی چندملیتی ناتو تحت رهبری چک مشارکت دارند. کشور اسلواکی در همسایگی اوکراین قرار دارد.‎

۱۳:۴۹- بیش از ۳۰۰هزار پناهنده اوکراینی تا‌به‌حال به آلمان گریخته‌اند

بر اساس اطلاعات وزارت کشور فدرال آلمان تا روز دوشنبه، پلیس ۳۰۶۸۳۶ پناهنده از اوکراین را در آلمان ثبت کرده است که بیشتر آن‌ها زنان، کودکان و سالمندان هستند.

۱۳:۰۸- لهستان: آلمان مانع اصلی برای اقدامات سختگیرانه‌تر علیه روسیه است

لهستان دولت آلمان را متهم می‌کند که به‌طور قابل‌توجهی مانع اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه شده است. “ماتئوش موراویسکی”، نخست وزیر لهستان به خبرنگاران گفت که آلمان مانع اصلی برای اقدامات سختگیرانه‌تر علیه روسیه است.

“موراویسکی” با اشاره به پیروزی “ویکتور اوربان”، نخست وزیر مجارستان در انتخابات پارلمانی، که متهم شده بود در برابر روسیه به‌دلیل حمله به اوکراین سختگیر نبود، گفت: این در مورد مجارستان صدق نمی‌کند، این کشور طرفدار تحریم‌ها است.‎

۱۲:۴۱- ماکرون خواستار تحریم‌های جدید علیه روسیه شد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که این کشور خواستار تحریم‌های جدید علیه روسیه است.

ماکرون پیرامون اتفاقات اخیر در اوکراین گفت که نشانه‌های واضحی از جنایت جنگی در منطقه بوچا در اوکراین وجود دارد.

۱۲:۳۷- روسیه از منهدم‌شدن حدود ۲هزار تانک و ۱۲۵ هواپیمای ارتش اوکراین خبر داد

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز، دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «نیروهای مسلح روسیه از آغاز عملیات ویژه برای دفاع از مردم دونباس، نزدیک به ۲۰۰۰ تانک و سایر خودروهای زرهی اوکراینی را منهدم کرده‌اند.»

به‌گفته وی، در مجموع، از آغاز عملیات ویژه نظامی تاکنون، ۱۲۵ فروند هواپیما، ۹۱ بالگرد، ۳۹۲ هواپیمای بدون سرنشین، ۲۲۶ سامانه موشکی ضدهوایی، یک‌هزار و ۹۳۶ تانک و سایر خودروهای زرهی سنگین، ۲۱۱ موشک‌انداز چندگانه، ۸۳۳ قبضه توپ صحرایی و خمپاره‌انداز و همچنین یک‌هزار و ۸۱۰ دستگاه خودروی ویژه نظامی ارتش اوکراین نابود شده است.

این مقام نظامی افزود: «طی شب گذشته هواپیماهای عملیاتی ـ تاکتیکی روسی ۱۴ هدف نظامی در اوکراین را مورد اصابت قرار دادند که شامل دو پست فرماندهی، دو سامانه پرتاب موشک ضدهوایی بوک، یک هنگ توپخانه، دو انبار سلاح و مهمات موشکی و توپخانه، سه انبار سوخت، شش سنگر و محل توقف تجهیزات نظامی می‌شود.»

۱۲:۲۵- حدود ۲.۴۸ میلیون پناهنده اوکراینی از آغاز جنگ به لهستان گریخته‌اند

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، حدود ۲.۴۸ میلیون پناهنده اوکراینی به لهستان گریخته‌اند، این خبر را گارد مرزی لهستان روز دوشنبه در توییتر اعلام کرد، بر این اساس تنها روز یکشنبه حدود ۲۲۳۰۰ پناهنده به لهستان آمدند که البته این میزان نسبت به روز گذشته ۶.۴ درصد کاهش داشته است.

در زمان حاضر هیچ اطلاعات رسمی مبنی بر اینکه چه‌تعداد از پناهجویان جنگی در لهستان مانده‌اند و چه‌تعداد تا به حال به سایر کشورهای اتحادیه اروپا سفر کرده‌اند، وجود ندارد. لهستان و اوکراین با یک مرز ملی به‌طول بیش از ۵۰۰ کیلومتر به هم متصل شده‌اند.

۱۲:۲۲- ورود حدود ۶۰۰هزار نفر از مناطق شرقی اوکراین به خاک روسیه

نیروهای مرزبانی روسیه امروز، دوشنبه اعلام کردند که تعداد شهروندانی که از دونتسک، لوهانسک و دیگر مناطق اوکراین وارد خاک فدراسیون روسیه شده‌اند تقریباً به ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.

طبق این اطلاعات، تا صبح امروز، حدود ۵۹۸ هزار نفر، از جمله ۱۱۸.۵ هزار کودک، از طریق پست‌های بازرسی مرزی در منطقه راستوف، بل‌گوراد، کورسک، بریانسک و جمهوری کریمه از مرز روسیه عبور کردند.

پناهجویان از منطقه دونباس و دیگر مناطق درگیر در خاک اوکراین در صدها مراکز اسکان موقت در ۳۸ منطقه روسیه مستقر می‌شوند.‎

۱۲:۱۸- گازپروم به تعهدات خود در ترانزیت گاز از طریق اوکراین پایبند است

شرکت دولتی “گازپروم” روسیه اعلام کرد که این شرکت در تاریخ ۴ آوریل (۱۵ فروردین ماه) به‌طور منظم و مطابق با درخواست مصرف‌کنندگان، ۱۰۸.۳ میلیون مترمکعب گاز برای ترانزیت از طریق خاک اوکراین را تأمین می‌کند.

تعهدات قراردادی گازپروم برای ترانزیت گاز به اوکراین برای سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۴۰ میلیارد مترمکعب یا حدود ۱۰۹.۶ میلیون مترمکعب در روز است که از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، کاهشی در حجم گاز ارسالی به‌وجود نیامده است.‎

۱۲:۰۱- اوکراین با کمک بازرسان بین‌المللی جنایات نیروهای روس را بررسی می‌کند

اوکراین می‌خواهد جنایات احتمالی سربازان روسی علیه مردم غیرنظامی را با کمک بازرسان بین‌المللی مورد بررسی قرار دهد. “ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین در این باره گفت که جهان جنایات جنگی زیادی را دیده است. وی گفت: «زمان آن فرا رسیده است که جنایات جنگی مرتکب‌شده توسط نیروهای روسیه به آخرین شرارت این مدلی روی زمین تبدیل شود.»

زلنسکی اعلام کرد که یک مکانیسم قضایی ویژه برای بررسی جنایات روسیه با مشارکت دادستان‌ها و قضات بین‌المللی ایجاد خواهد شد.

۱۱:۴۸- حمایت ماکرون از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه

“امانوئل مکرون”، رئیس جمهور فرانسه، با توجه به تصاویر منتشرشده از بوچا از اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه حمایت کرد. وی در گفتگویی اظهار داشت: نشانه‌های بسیار واضحی از جنایات جنگی در اوکراین وجود دارد که به‌نظر می‌رسد ارتش روسیه مسئول آن است. اوکراین روسیه را مسئول کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی در شهر بوچا در نزدیکی کی‌یف می‌داند. مسکو این اتهامات را رد می‌کند و به‌نوبه خود اوکراین، ایالات متحده آمریکا و ناتو را به دستکاری و تحریک متهم می‌کند.‎

۱۱:۳۵- چین بدون دورزدن تحریم‌های غرب، به تجارت عادی با روسیه ادامه خواهد داد

وانگ لوتونگ، مدیر بخش اروپایی وزارت امور خارجه چین امروز به خبرنگاران گفت: چین قصد ندارد گام خاصی برای دور زدن تحریم‌های غرب علیه روسیه بردارد، ولی پکن به توسعه روابط تجاری عادی خود با فدراسیون روسیه و سایر کشورها ادامه خواهد داد.

وی در یک نشست خبری در این باره گفت: «ما هیچ کاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و غرب علیه روسیه انجام نخواهیم داد، البته همکاری عادی اقتصادی چین با سایر کشورها و از جمله با مسکو، نباید تحت تأثیر این محدودیت‌ها قرار بگیرد.»

این دیپلمات بار دیگر تاکید کرد که “چین طرف درگیر در بحران اوکراین نیست”، به توسعه روابط تجاری با همه کشورها علاقه دارد و به طور کلی با استفاده از سیاست تحریم‌ها علیه کشورها مخالف است.‎

۱۱:۲۱- نیروهای دونتسک از کنترل بر بخش مرکزی ماریوپل خبر دادند

ادوارد باسورین، سخنگوی نیروهای دونتسک اعلام کرد که بخش مرکزی شهر ماریوپل عملاً تحت کنترل این نیروها قرار گرفته است و عملیات پاکسازی در منطقه صنعتی و بندر همچنان ادامه دارد.

وی در گفتگو با شبکه اول تلویزیون روسیه گفت: «در ماریوپول، شهر هنوز در حال پاکسازی است، نیروهای ما تقریباً بخش مرکزی شهر را تحت کنترل خود درآورند، این یکی از مناطقی بود که در برابر ما مقاومت شد، اکنون منطقه صنعتی و بندری ماریوپل باقی مانده است».

به گفته باسورین، درگیری‌ها اکنون در برخی مناطق شهر ادامه دارد و در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از شهر ماریوپل تحت کنترل نیروهای دونتسک است.

۱۱:۰۴- بلومبرگ: با وجود تحریم‌ها، درآمد نفت و گاز روسیه می‌تواند به ۳۲۱ میلیارد دلار برسد

آژانس خبری بلومبرگ امروز، دوشنبه نوشت: اگر خریداران اصلی منابع انرژی روسیه واردات خود از این کشور را تحریم نکنند، مسکو در سال ۲۰۲۲ ممکن است تقریباً ۳۲۱ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

این آژانس یادآور شد، علیرغم فشارهای خفه کننده بر منابع مالی روسیه از خارج، بلومبرگ اکونومیکس انتظار دارد که مسکو امسال تقریباً ۳۲۱ میلیارد دلار از صادرات انرژی خود درآمد داشته باشد که بیش از یک سوم بیشتر از درآمد روسیه در سال ۲۰۲۱ است.

طبق اطلاعات موسسه مالی بین المللی (IIF)، روسیه همچنین می تواند انتظار مازاد حساب جاری بی سابقه‌ای را داشته باشد که ممکن است به ۲۴۰ میلیارد دلار برسد.

همانطور که از گزارش گروه IIF برمی‌آید، تحریم‌های کشورهای غربی نتوانسته جلوی ورود ارز به روسیه را بگیرد.

۱۰:۵۵- اوکراین بسته پنجم تحریمی مد نظر اروپا علیه روسیه را کافی ندانست

“دیمیترو کولبا”، وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد که امید زیادی به تحریم های شدیدتر اتحادیه اروپا علیه روسیه که در چند روز آینده اعلام می شود ندارد. وی تاکید کرد که پیش‌نویس‌های فعلی بسته پنجم اقدامات تنبیهی را از قبل می‌داند. کولبا در یک پیام ویدئویی که در توییتر منتشر کرد، گفت: بنابراین، او می تواند پیش بینی کند که آنها کافی نخواهند بود.‎

۱۰:۵۱- درخواست اوکراین برای ارسال تسلیحات بیشتر به این کشور

کولبا گفت، به ویژه آنچه اکنون مورد نیاز است تحریم نفت، گاز و زغال سنگ علیه روسیه، محرومیت همه بانک های روسیه از شبکه ارتباطی بانکی سوئیفت و بسته شدن همه بنادر برای کشتی ها و کالاهای روسیه است.

کوله‌با همچنین گفت که با توجه به جنایاتی که علیه ساکنان شهر بوچا در اوکراین انجام شده است، اکنون  هیچ بهانه‌ یا تردیدی در مورد تامین سلاح برای کشورش وجود ندارد. وی گفت: ما اکنون به سلاح نیاز داریم! به ویژه هواپیما، تانک و سیستم‌های ضد هوایی سنگین.

۱۰:۴۵- افزایش سهم روبل در تجارت کشورهای اتحادیه اورآسیا به بیش از دو سوم

سرگئی گلازیوف، وزیر ادغام و اقتصاد کلان کمیسیون اقتصادی اورآسیا، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری نووستی اعلام کرد که سهم روبل در مناسبات تجاری کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا از دو سوم فراتر رفته است و امکان افزایش آن همچنان وجود دارد.

 وی گفت: «اگر در خصوص روابط تجارت متقابل صحبت کنیم، پیشرفت‌های جدی در تسویه حساب‎های متقابل داخلی بین کشورهای عضو اتحادیه حاصل شده است: در دوره زمانی سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، پرداخت‌ها به ارزهای ملی از ۶۳ درصد به ۷۴ درصد افزایش یافته است. روسیه برای پرداخت مالی خود در گردش تجاری با بلاروس ۸۲ درصد از روبل استفاده می کند و این رقم در روابط تجاری با قزاقستان ۶۳ درصد و با قرقیزستان ۵۸ درصد است.

این مقام افزود، امکانات استفاده از ارز ملی به این محدود نمی شود. البته ۴۰ درصد از مبادلات تجاری با قرقیزستان به دلار انجام می شود، واحد پول آمریکا در تجارت با قزاقستان و بلاروس به ترتیب ۲۸ و ۹ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

۱۰:۳۸- مخالفت حزب صدر اعظم آلمان با توقف واردات انرژی از روسیه

“لارس کلینگ بیل”، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان ( حزب صدر اعظم)  توقف واردات انرژی از روسیه در واکنش به جنایات جنگی در بوچا را رد کرد. وی در گفتگویی اظهار داشت که با وجود  این تصاویر وحشتناک، فکر می‌کند تحریم فوری گاز به دلایل زیادی اشتباه است.

وی درباره عواقب قطع فوری واردات گاز از روسیه برای آلمان هشدار داده و در این باره ابراز تردید کرد که چنین اقدامی جلوی جنگ تجاوزکارانه پوتین علیه اوکراین را بگیرد.‎

۱۰:۲۸- بسته جدید تحریم ها علیه روسیه در دستور کار اروپا

“رابرت هابک”، وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد که تحریم های بیشتر اتحادیه اروپا علیه روسیه به سرعت اعمال خواهد شد. وی در گفتگویی با “زد دی اف” گفت: این تحریم ها به سرعت و در این هفته اعمال خواهد شد. به گفته وی بسته پنجم تحریم‌ها می‌تواند شامل اقداماتی باشد که افراد دیگری از اطرافیان پوتین و برخی کالاهای فنی را در برگرفته و بازارهای مالی را هم مد نظر قرار خواهد داد.‎

۱۰:۱۷- پارلمان اروپا خواستار تشکیل دادگاه ویژه جنایتکاران جنگی برای رسیدگی به وقایع بوچا شد

پس از جنایات جنگی در شهر بوچای اوکراین، “نیکولا بیر”، نایب رئیس پارلمان اروپا خواستار تشکیل “دادگاه ویژه جنایتکاران جنگی مشابه جنگ های یوگسلاوی” علیه افراد مسئول این جنایت شد.

وی در گفتگویی با نشریه “بیلد” آلمان گفت: شدت این اعمال برای همه ما قابل درک نیست. این ها جدی ترین جنایات علیه بشریت هستند، این ها جنایات جنگی هستند.‎

۱۰:۱۴- افزایش چشمگیر جنایات خشونت بار بین شهروندان روسی و اوکراینی در آلمان

از زمان شروع جنگ روسیه علیه اوکراین، بیش از ۴۰۰ مورد قربانی جنایات مربوط به جنگ در آلمان در میان مردم هر دو کشور ثبت شده است. “نانسی فایزر”، وزیر کشور آلمان در گفتگویی اظهار داشت: از میان ۳۰۸  مورد جرائم ضد روسیه، ۱۵ مورد خشونت ثبت شده است. به گفته وی اوکراینی ها در آلمان نیز بیشتر و بیشتر مورد حمله قرار می گیرند،  ۱۰۹  مورد جرائم ضد اوکراینی ثبت شده است که ۱۳ مورد از آنها جنایات خشونت آمیز بوده است. این طیف از جرائم  آسیب اولیه به اموال، توهین و تهدید تا آسیب بدنی را شامل می شود.‎

۱۰:۰۵- انگلیس: درگیری‌های شدید در شهر بندری ماریوپل ادامه دارد

درگیری های شدید در شهر بندری ماریوپل که توسط نیروهای روسی محاصره شده است، ادامه دارد. وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که شهر همچنان با حملات شدید و بدون انتخاب مواجه است، اما نیروهای اوکراینی مقاومت سرسختانه‌ای نشان دادند و کنترل مناطق مرکزی را حفظ کردند.

بر اساس اطلاعات ارتش انگلیس، ماریوپل “به احتمال زیاد” هدف اصلی حمله روسیه به اوکراین است. بر اساس گزارش به روز رسانی شده وزارت دفاع بریتانیا با استناد به داده های نهادهای اطلاعاتی، با تصرف این شهر که هنوز به شدت مورد مناقشه است، می توان یک ارتباط زمینی مستقیم بین روسیه و شبه جزیره کریمه اشغالی ایجاد کرد. ‎

۱۰:۰۲- سازمان ملل: ۱۴۱۷ غیر نظامی در جنگ اوکراین کشته شده‌اند

سازمان ملل مرگ ۱۴۱۷ غیرنظامی در اوکراین را از زمان تهاجم نیروهای روسیه ثبت کرده است. به گفته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، در میان آنها ۱۲۱ کودک و نوجوان وجود دارد. بر این اساس، اطلاعات تایید شده ای درباره ۲۰۳۸ مجروح شامل ۱۷۱ کودک و نوجوان نیز وجود دارد.

بر این اساس ۱۵۰۴  نفر از قربانیان از مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین بودند. با این حال، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل معتقد است که ارقام واقعی به طور قابل توجهی بیشتر است، چرا که بسیاری از گزارش ها از تلفات غیرنظامیان هنوز در برخی از مکان های به شدت مورد مناقشه، از جمله ماریوپل و ایرپین تایید نشده است.‎

۰۹:۵۷- حمله هوایی به شهر ترنوپیل  در غرب اوکراین

به گزارش رسانه ها یک حمله هوایی در شهر ترنوپیل در غرب اوکراین صورت گرفته است. یک رسانه محلی بامداد دوشنبه به نقل از شهردار این شهر نوشت که صدای  یک انفجار در شهر شنیده شد. وی از ساکنان خواست به پناهگاه ها بروند. هنوز اطلاعات رسمی بیشتری در مورد این حمله منتشر نشده است.‎

۰۹:۵۳- استرالیا هم روسیه را به ارتکاب جنایت جنگی در اوکراین متهم کرد

“اسکات موریسون”، نخست وزیر استرالیا ضمن ابراز تاسف از جنایات جنگی در شهر بوچای اوکراین در توییتی نوشت: «حمله به غیرنظامیان بی گناه و زیرساخت های غیرنظامی جنایت جنگی است. روسیه باید در قبال اقدامات نیروهای مسلح خود پاسخگو باشد و خواهد بود.» ماریس پین، وزیر امور خارجه این کشور هم گزارش های مربوط به «اعدام های جمعی، تجاوز، غارت و سایر جنایات» توسط نیروهای روسی در بوچا و در سراسر اوکراین را «نفرت انگیز» خواند.

استرالیا اندکی پس از شروع جنگ، تحریم های گسترده‌ای را علیه روسیه اعمال کرد و چندین بار آنها را گسترش داد. این کشور نیز با تجهیزات نظامی از اوکراین حمایت می کند.‎

۰۹:۴۷- نگرانی کارمندان آلمانی درباره عواقب جنگ اوکراین برای کسب و کار آن‌ها

بسیاری از شاغلان و کارمندان در آلمان بر این عقیده‌اند که جنگ اوکراین بر شرکت و کسب و کار آنها نیز تأثیر خواهد گذاشت. این نتیجه یک نظرسنجی است که روز دوشنبه توسط موسسه سیوی منتشر شد. بر این اساس نیمی از ۲۵۰۰ کارمند بخش خصوصی که در سراسر کشور مورد بررسی قرار گرفتند، انتظار دارند که جنگ روسیه بر کسب و کار آن ها تاثیر بگذارد. از سوی دیگر، ۳۷ درصد نظری خلاف این را دارند.

در شرکت های کوچکتر با حداکثر ۵۰ کارمند، تقریباً ۴۵ درصد کارکنان معتقدند که جنگ عواقبی برای کارفرمای آنها خواهد داشت. بر اساس این نظرسنجی، کارمندان در شرکت‌های بزرگ وضعیت را منفی‌تر ارزیابی می‌کنند: ۵۶ درصد از عواقب این جنگ می‌ترسند، تنها ۳۱ درصد نظری خلاف این را دارند.‎

آنتونوف: آمریکا عمداً گلوله باران شهر بوچا توسط ارتش اوکراین را مخفی کرد

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده صبح امروز، دوشنبه، در مصاحبه با نشریه آمریکایی نیوزویک (Newsweek) گفت: «گلوله باران شهر بوچا در منطقه کی‌یف توسط ارتش اوکراین ممکن است منجر به تلفات غیرنظامی شده باشد.

وی گفت: ایالات متحده از روی عمد این واقعیت را پنهان کرد که بلافاصله پس از خروج نظامیان روس، نیروهای مسلح اوکراین شهر بوچا را در معرض آتش توپخانه قرار دادند. این اقدام می تواند منجر به تلفاتی در میان مردم غیرنظامی شود.»

آنتونوف یادآور شد، بدیهی است که “مقامات کی‌یف تلاش می کنند تا مقصر تمام جنایات خود را به گردن روسیه بیندازد و جامعه جهانی را به اشتباه بیاندازند”.

زلنسکی مرکل و سارکوزی را به شهر بوچا دعوت کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، از آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان و نیکلای سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه را برای بازدید از شهر بوچا در منطقه کی‌یف دعوت کرد. زلنسکی شب گذشته در خطابیه خود گفت: «من از خانم مرکل و آقای سارکوزی دعوت می‌کنم به بوچا سفر کنند و ببینند که سیاست امتیاز دادن به روسیه به چه منجر شده است».

وی تاکید کرد که تمامی اتهامات علیه روسیه در ارتباط با حمله به اوکراین در نشست شورای امنیت سازمان ملل در ۵ آوریل (۱۶ فروردین) بررسی خواهد شد.

زلنسکی از نزدیک شدن به توافق بین مسکو و کی‌یف خبر داد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه با خبرنگار شبکه تلویزیونی آمریکایی CBSاعلام کرد که مسکو و کی‌یف در حال حاضر به دستیابی به توافق بر سر متن توافقنامه دوجانبه نزدیک شده‌اند. به گفته وی، با این حال، هماهنگی نهایی توافق‌ها در سطح رهبران دو کشور انجام خواهد شد.

زلنسکی درباره محتوای توافق‌های صورت گرفته بین هیئت‌ها درباره شرایط اوکراین گفت: «این کشور وضعیتی غیرهسته‌ای، غیربلوکی و بی‌طرف اتخاذ خواهد کرد. ولی در عین حال، اوکراین به عضویت اتحادیه اروپا در خواهد آمد. نکته اصلی در این توافقات تضمین‌های امنیتی است که باید شامل طیف وسیعی از کشورهایی باشد که از کشور ما حمایت کرده و در صورت تجاوز روسیه به اوکراین، رهبران این کشورها از طرق مختلف در زمینه امنیت به اوکراین کمک خواهند کرد که باید در این زمینه توافقی بین این کشورهای ضامن وجود داشته باشد.

زلنسکی: آمریکا ضمانت‌های امنیتی خاصی به اوکراین نداده است

رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی در مصاحبه با شبکه CBSهمچنین اعلام کرد که مقامات ایالات متحده به اوکراین ضمانت امنیتی به شکلی که کی‌یف درخواست کرده بود، ارائه نکرده‌اند.  وی گفت: «مایلم از ایالات متحده و دولت پرزیدنت جو بایدن به خاطر حمایت هر دو حزب آمریکا، و برای تمامی کارهایی که برای ما انجام می دهند، تشکر کنم. ولی با این حال، ایالات متحده به ما تضمین امنیتی خاصی نداده است و باید این واقعیت را درک کرد.»

رئیس جمهوری اوکراین افزود که تاکنون این کشور چنین تضمینی را از هیچکس دریافت نکرده است.

زلنسکی در اوایل ماه آوریل گفته بود که اوکراین پیش نویس اسنادی در خصوص تضمین‌های امنیتی را با تعدادی از کشورها مبادله کرده است. به گفته وی، در حال حاضر ایالات متحده، انگلستان، آلمان، فرانسه و ترکیه تمایل خود را برای تبدیل شدن به ضامن اعلام کرده‌اند. وی از سایر کشورها نیز خواست آشکارا به آنها بپیوندند.

روسیه از همکاری فضایی با کشورهای غیردوست خودداری می‌کند

دیمیتری راگوزین، مدیر کل شرکت دولتی “راس کاسموس” (سازمان فضایی روسیه) شب گذشته اعلام کرد که این شرکت دیگر به همکاری با کشورهایی که رهبران آنها از اوکراین حمایت نظامی می‌کنند، ادامه نخواهد داد.

این مقام روس در کانال تلگرامی خود نوشت: «ما تصمیم گرفتیم که با کشورهایی که سلاح و مربی نظامی به اوکراین فرستاده و همچنین از حکومت نظامیگرا و فاشیست کی‌یف حمایت سیاسی می‌کنند، هیچ گونه همکاری نخواهیم داشت.»

راگوزین روز شنبه گفته بود که مذاکرات با ناسا و سایر شرکای غربی در خصوص لغو تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و صنایع فضایی روسیه نتیجه مثبت را نداشته و آژانس‌های فضایی خارجی گفته‌اند که از همکاری با روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی حمایت می‌کنند، ولی آمادگی تجدیدنظر در اقدامات محدودکننده را ندارند.

راگوزین افزود که “راس کاسموس” در حال تهیه گزارشی برای رهبری روسیه در خصوص دورنمای ادامه همکاری با شرکای خارجی در چارچوب ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) در شرایط اعمال تحریم‌ها علیه روسیه است.

پاپ در خصوص امکان سفر به اوکراین تردید دارد

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک جهان مطمئن نیست که بتواند در آینده نزدیک به کی‌یف سفر کند. پاپ روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در هواپیما پس از بازگشت از کشور مالت این تردید خود را بیان کرد. وی گفت: «من آماده هستم و برنامه سفر از قبل روی میز من است. ولی من نمی‌دانم که آیا می‌توان این کار را انجام داد یا خیر، آیا انجام آن راحت است یا خیر، و آیا این کار منجر به بهبود اوضاع خواهد شد یا خیر.»

پیش از این، پاپ در پایان یک مراسم مذهبی در مالت، از کاتولیک‌های جهان خواست تا افکار خود را به آنچه در اوکراین میگذرد معطوف کنند و برای صلح در این کشور دعا کنند.

زاخارووا: برخورد چین با بحران اوکراین برخلاف اروپا واقع بینانه است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون این کشور اعلام کرد که چین عمق واقعیات در حال رخ دادن در  اوکراین را می‌بیند و آنها درک می‌کند، برخلاف اروپا که به تصویری سطحی بسنده کرده و به خود زحمت نمی‌دهد تا حقیقت را از جعلی تشخیص دهد.

به گفته وی، مقامات پکن این واقعیت درک کرده که اقدامات ایالات متحده منجر به وضعیت کنونی شده، که آنها به خود اجازه دادند در سایر نقاط جهان، حاکمیت کشورها را نقض کنند.

زاخارووا در این مصاحبه افزود: غرب درک نمی کند که تحریم‌های ضد روسی بر اقتصاد سایر کشورها در مناطق دیگر جهان که از مخرب بودن و نامشروع بودن آنها آگاه هستند، تأثیر منفی خواهد گذاشت. به گفته وی، این محدودیت‌های مالی و محدودیت‌های توسعه اقتصاد ملی روسیه، پیامدهای منفی برای قاره‌های مختلف جهان خواهد داشت که غرب آنها را محاسبه نکرده است.

تمایل صربستان برای حفظ روابط دوستانه خود با روسیه

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان شب گذشته، یکشنبه پس از پیروزی در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرد که این کشور همچنان برای حفظ مشارکت و روابط صحیح و دوستانه با روسیه تلاش خواهد کرد.

وی تاکید کرد که صربستان به سیاست بی طرفی نظامی خود ادامه خواهد داد و از پیوستن به هر بلوک نظامی خودداری خواهد کرد. به عقیده وی، و همین منطق برای اروپایی‌ها، روس‌ها و آمریکایی‌ها بسیار مهم است.

نخست وزیر گرجستان: از تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه حمایت نخواهیم کرد

ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان شب گذشته، یکشنبه در مصاحبه‌ای با خبرنگاران اعلام کرد که مقامات تفلیس از اوکراین حمایت می‌کنند، ولی قصد ندارند به اعمال فشارهای اقتصادی بر روسیه بپیوندند.

وی گفت: اعمال تحریم‌های اقتصادی از سوی ما انجام نمی‌شود و می‌خواهم یک بار دیگر توضیح بدهم که با این اعلام و با این تصمیم، تیم ما و دولت ما تنها بر اساس منافع ملی مردم گرجستان رهبری می‌شود. با این وجود، به گفته نخست وزیر، طرف گرجستانی از اوکراین در همه سطوح حمایت کرده و طرفدار پایان سریع حمله روسیه و توقف درگیری‌ها در این کشور است.

گاریباشویلی افزود که گرجستان تا به امروز حدود ۴۰۰ تن محموله بشردوستانه را به کی‌یف ارسال کرده و همچنان به پذیرش پناهجویان در خاک خود ادامه خواهد داد.

پیش از این، سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان گفته بود که این کشور در تمام تحریم‌های بین المللی علیه روسیه که به دلیل حمله به اوکراین اعمال شده، مشارکت خواهد کرد.

سخنگوی کرملین: انزوای کامل روسیه غیرممکن است

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه معتقد است که سناریوی انزوای کامل این کشور بعید است و چنین اقدامی در دنیای امروزی از نظر فناوری غیرممکن است.

پسکوف شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند “مسکو.کرملین.پوتین” از شبکه اول تلویزیون روسیه در این باره توضیح داد: «در هر صورت، ما نمی‌توانیم از این جهت در خلاء زندگی کنیم و هیچ خلاء و انزوایی برای روسیه وجود ندارد. جهان بسیار بزرگتر از اروپا است و روسیه خود بسیار بزرگتر از کل قاره اروپا است.»

وی تاکید کرد که کشورهای غربی دیر یا زود باید با روسیه گفتگو کنند و یادآور شد که اعمال تحریم‌های شخصی علیه ولادیمیر پوتین، عبور از خط عقل سلیم است.

سخنگوی کرملین در عین حال اعتراف کرد که چند سال پیش نمی توانست چنین وضعیتی را در روابط روسیه با اروپا تصور کند، ولی اکنون سرگرمی کشورهای غربی در ادامه تحریم روسیه جریان دارد. به گفته وی، روسیه در حال حاضر بیشترین بار تحریم‌ها در طول تاریخ را تحمل میکند، ولی به توان ملی خود اطمینان کامل دارد.

توضیح کرملین درباره احتمال دیدار پوتین و زلنسکی

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در برنامه مستند “مسکو.کرملین.پوتین” اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هرگز از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خودداری نکرده است. به گفته وی، نشست سران دو کشور به صورت فرضی امکان پذیر است، ولی باید سند مشخصی برای چنین دیداری تهیه شده باشد تا دو طرف در خصوص آن به توافق برسند.

پسکوف در پاسخ به این سئوال که آیا این سند اجرایی خواهد شد یا خیر، تجربه توافقات مینسک را یادآور شد و گفت: «ما این تجربه را داریم، آن را به خوبی به خاطر میاوریم و بر اساس آن با احتیاط عمل خواهیم کرد. البته باید تضمین‌هایی برای اجرای توافقات وجود داشته باشد.»

سخنگوی کرملین همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را سیاستمداری مستقل نامید و گفت: «چنین سیاستمدارانی در دنیای کنونی بسیار کم هستند که تا این حد در تصمیم گیری‌های خود مستقل بوده و در برابر فشار وحشتناک آمریکایی‌ها این جرأت را دارند که از مواضع کشورشان دفاع کنند.»

رئیس جمهوری ترکیه پیش از این اعلام کرد که آماده است تا مذاکرات بین روسای جمهور روسیه و اوکراین را سازماندهی کند.

وزارت دفاع روسیه: اوکراین عملیات بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل را مختل کرد

سرهنگ میخائیل میزینتسیف، رئیس مرکز ملی کنترل دفاعی فدراسیون روسیه شب گذشته اعلام کرد که طرف اوکراینی عملیات بشردوستانه برای تخلیه مردم غیرنظامی و اتباع خارجی از شهر ماریوپل را مختل کرد.

به گفته این مقام نظامی، به درخواست شخصی رهبران آلمان، فرانسه و ترکیه از رئیس جمهوری روسیه، مسکو همه شرایط برای تضمین امنیت کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان و خارجی‌ها از ماریوپل به سمت بردیانسک را ترتیب داد. ولی متأسفانه، این عملیات توسط طرف اوکراینی مختل شد و بخشی از مسیر مجاور شهر ماریوپول بارها مورد گلوله باران شدید، از جمله با استفاده از خمپاره و تسلیحات کالیبر بزرگ واحدهای نیروهای مسلح اوکراین و گردان‌های ملی قرار گرفت.

بدین ترتیب یک کاروان بشردوستانه با همراهی نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ به مدت دو روز در منطقه مجاور بردیانسک منتظر برقراری آتش بس از سوی طرف اوکراینی بود.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید: