امروز : سه شنبه 14 فوریه 2023
تاریخ : 2023/02/14 - 8:22 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نقش رسانه های رسمی محلی در بیان حقایق کمک رسانی به زلزله زدگان خوی از منظر دکتر قوی فکر

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از شفقنارسانه_   ج یکی از مسائل مهم در اطلاع رسانی زلزله خوی،  تناقض بسیار زیاد در ارائه خدمات نهادها و دستگاه های دولتی به زلزله زدگان بود،  به طوریکه در رسانه رسمی اغلب آماری از رضایت مردم و افزایش خدمات را گزارش می داد و […]

به گزارش پایگاه خبری جوان فردا  javanefarda.ir  به نقل از شفقنارسانه_

 

ج

یکی از مسائل مهم در اطلاع رسانی زلزله خوی،  تناقض بسیار زیاد در ارائه خدمات نهادها و دستگاه های دولتی به زلزله زدگان بود،  به طوریکه در رسانه رسمی اغلب آماری از رضایت مردم و افزایش خدمات را گزارش می داد و در رسانه های اجتماعی نارضایتی مردم بیشتر دیده می شد. اما یک رسانه حرفه ای برای پوشش چنین بحران هایی باید چه نکاتی را رعایت کند تا هم آرامش بر منطقه حاکم شود و هم انعکاس واقعیت فراموش نشود؟ رضا قوی فکر، روزنامه نگار پیشکسوت ضمن انتقاد از عملکرد دولت و رسانه ها در پوشش و کمک رسانی به زلزله زدگان خوی، وظیفه اصلی رسانه ها را ایجاد آرامش در جامعه، حضور فعال خبرنگار در میدان بحران، تشویق مردم به گردآوری کمک های انسان دوستانه، خنثی کردن شایعات و… عنوان می کند.

رضا قوی فکر، روزنامه نگار پیشکسوت در بیان اقدامات رسانه های حرفه ای در زمان وقوع بحران، به شفقنا رسانه می گوید: من به عنوان خبرنگار حوادث تجربه پوشش چند زلزله را قبل از انقلاب داشتم، در چنین بحران هایی بزرگترین وظیفه یک رسانه ایجاد آرامش در جامعه و کاهش نگرانی مردم است. وظیفه بعدی رسانه تشویق مردم به گردآوری کمک های انسان دوستانه است.
او تاکید می کند: در بروز حوادث طبیعی، به غیر از دولت، دستگاه های مسئول و ستاد مدیریت بحران، همه مردم هم باید کمک کنند. در این زمینه رسانه با توجه به قابلیتی که دارد، به عنوان واسطه ای بین مردم و دولت و نهادهای مسئول عمل می کند. به عبارتی رسانه می تواند در نقش یک هماهنگ کننده و تشویق کننده، مردم را تشویق به انجام کمک های انسان دوستانه نسبت به هم وطنان و آسیب دیدگان کند.
قوی فکر با اشاره به اهمیت حضور خبرنگار حوادث در محل بحران می گوید: علاوه بر آن، رسانه باید با اعزام خبرنگارهای خود به محل حادثه، روایت های دست اولی از حجم آسیب ها و مشکلات مردم ارائه دهد و از نزدیک شرایط مردم را درک کند تا بهتر بتواند با مسئولان درباره نیازها و مطالبات مردم صحبت کند این درحالی است که خبرهای زلزله خوی بیشتر از سوی خبرنگاران محلی تهیه می شد و خبرنگاران رسانه های رسمی نقش کمرنگی ایفا کردند.
او ادامه می دهد: کار رسانه حساس و به راه رفتن بر روی لبه تیز تیغ شبیه شده است چون عملکردش هم اثرات مثبت دارد هم منفی ولی در چنین مواقعی رسانه باید به گونه ای عمل کند که هم مردم را از لحاظ روحی و روانی آرام کند و شایعات احتمالی را خنثی سازد و هم مردم را تشویق به کمک های مالی و امدادی کنند.
قوی فکر با اشاره به لزوم عملکرد حرفه ای دولت در مدیریت بحران می گوید: در زمان وقوع بحران دولت باید امکانات و شرایط را برای جمع آوری و ارسال کمک های مردم هم فراهم کند. در چنین حوادثی سانسور کردن، جلوگیری از کمک سلبریتی ها، شخصیت های مطرح و… معنا ندارد. در زلزله بویین زهرا پهلوان تختی به دلیل معروفیتش بیشترین کمک های مردمی را برای مردم زلزله زده جمع آوری کرد. دولت باید از ظرفیت افراد محبوب و سلبریتی ها استفاده کند و از نظر اجرایی مسیر کمک را برای آن ها هموار سازد.
این روزنامه نگار پیشکسوت ضمن ابراز نارضایتی از عملکرد رسانه ها در پوشش زلزله خوی می گوید: متاسفانه در زلزله خوی، اتفاقات جانبی دیگری مثل برف، کرونا، زلزله ترکیه و… عملکرد رسانه های داخلی را تحت شعاع قرار داد با این حال من فکر می کنم رسانه های ما آنچنان که باید حرفه ای عمل نکردند و نتوانستند روحیه کمک رسانی مردم را در این حادثه تقویت کنند.
او ضمن انتقاد از عملکرد دولت و رسانه ها در این بحران می گوید: تصاویری که در فضای مجازی دو هفته بعد از وقوع زلزله در خوی مشاهده می شود، بیانگر این است که مردم زلزله زده خوی و روستاهای اطراف هنوز احتیاج به کمک دارند. چنین صحنه های دردناکی باعث شرمساری است.

❤️ #جوان_فردا  در اینستا👇
Instagram.com/javane_fardaa

♦️ #جوان_فردا  در روبیکا👇
https://rubika.ir/joing/DFCHGBBB0YKVDAKNUGSKRWPUJSYSFWVH

♦️ #جوان_فردا  در ایتا
@javanefarda

#جوان_فردا  در واتساپ👇

https://chat.whatsapp.com/HIAKcaD3BLt4IAysa1NwqQ

♦️ #جوان_فردا  در تلگرام👇👇
@jjavanefarda

ارسال دیدگاه