امروز : چهار شنبه 10 می 2023
تاریخ : 2023/05/10 - 20:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کارشناسان آب سازمان ملل: جهان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ در بخش آب از مسیر خارج شده است.*

*کارشناسان آب سازمان ملل: جهان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ در بخش آب از مسیر خارج شده است.* 💦در حال حاضر، از هر ۴ نفر، سه نفر در کشورهای ناامن از نظر آبی زندگی می‌کنند. ارزیابی جدید امنیت جهانی آب سازمان ملل نشان می‌دهد که تعداد افرادی که به‌خاطر کمبود آب آشامیدنی […]

*کارشناسان آب سازمان ملل: جهان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ در بخش آب از مسیر خارج شده است.*

💦در حال حاضر، از هر ۴ نفر، سه نفر در کشورهای ناامن از نظر آبی زندگی می‌کنند. ارزیابی جدید امنیت جهانی آب سازمان ملل نشان می‌دهد که تعداد افرادی که به‌خاطر کمبود آب آشامیدنی سالم، نبود سرویس‌های بهداشتی، و بهداشت جان خود را از دست می‌دهند، بیشتر از بلایای مرتبط با آب (مثل سیل و خشکسالی) است.

💦ارزیابی جدید جهانی امنیت آبی به‌وسیله کارشناسان آب سازمان ملل نشان می‌دهد که اکثریت جمعیت جهان در حال حاضر در کشورهای ناامن از نظر آبی زندگی می‌کنند. این یک نگرانی بسیار بزرگ است، چرا که امنیت آبی برای دست‌یابی به توسعه، اساسی است.

💦این ارزیابی جهانی که در دومین روز کنفرانس آب سازمان ملل در سال ۲۰۲۳ منتشر شده، مقایسه‌ای چند بُعدی از وضعیت امنیت آب را ارائه می‌دهد که بر ۷.۸ میلیارد نفر از ۱۸۶کشور جهان در میانه دهه اقدام برای آب (۲۰۱۸-۲۰۲۸) و دستور کار ۲۸۳۰ برای توسعه پایدار اثر می‌گذارد. این گزارش آمارهای بسیار نگران کننده‌ای را ارائه می د‌هد که نشان دهنده این امر است که جهان تا رسیدن به  هدف شماره ۶ توسعه پایدار یعنی«آب پاک و بهداشت برای همه» فاصله زیادی دارد.

💦 دکتر شارلوت مک آلیستر، نویسنده اول این گزارش و محقق ارشد امنیت آبی در مؤسسه آب، محیط زیست و بهداشت دانشگاه سازمان ملل متحد گفت: “بدون امنیت آبی، کشورها به سادگی قادر به حمایت از اکوسیستم‌های آب شیرین، معیشت و رفاه انسان‌ها نیستند. این ارزیابی جهانی چالش‌های مهم توسعه را به‌نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد که برای تحقق اهداف توسعه پایدار مرتبط با آب باید روی بحث‌های سیاست‌گذاری در هفت سال باقی‌مانده (تا ۲۰۳۰) متمرکز شد.”

💦 بر اساس ارزیابی منتشر شده از سوی این موسسه که  اتاق فکر آب سازمان ملل متحد هم خوانده می‌شود، سیاست‌گذاران عمدتاً بر رفع کمبود آب در سراسر جهان متمرکز هستند. نویسندگان گزارش استدلال می کنند که این تفسیر تقلیل‌گرایانه از امنیت آبی، جهان را از مسیر رسیدن به اهداف توسعه پایدار در بخش آب تا سال ۲۰۳۰، خارج کرده است.

💦برای ارائه تصویری واقعی‌تر از وضعیت امنیت آبی در سطح جهان، این گزارش سازمان ملل امنیت آب را بر پایه ۱۰مؤلفه یا بُعد ارزیابی کرده است که شامل آب آشامیدنی، بهداشت، سلامتی، کیفیت آب، در دسترس بودن آب، ارزش آب، حاکمیت آب، ایمنی انسانی، ایمنی اقتصادی و ثبات منابع آبی می‌شود.

💦نتایج این ارزیابی نگران کننده است:
۷۸ درصد از جمعیت جهان (۶.۱ میلیارد نفر) در حال حاضر در کشورهایی زندگی می‌کنند که از نظر وضعیت آبی، نا امن محسوب می‌شوند.

💦 پروفسور کاوه مدنی، رئیس موسسه آب، محیط زیست و بهداشت دانشگاه سازمان ملل با تاکید بر ارزش نخستین چشم‌انداز جهانی امنیت آب، آن‌را “یک کمک بزرگ” به کنفرانس آب سازمان ملل خواند که در روزهای ۲۲ تا ۲۴ مارس سال ۲۰۲۳ در نیویوریک برگزار شد.

💦کاوه مدنی افزود: “اگرچه تهیه این گزارش کار آسانی نبوده اما این تحقیق مشخص می‌کند که ما باید در کجا روی سیاست، بودجه، و تلاش برای سرعت گرفتن پیشرفت، و دستیابی به دستور کار ۲۰۳۰متمرکز شویم و اطمینان حاصل کنیم که آسیب‌پذیرترین افراد و کسانی که در شرایط نا امن قرار دارند نادیده گرفته نشوند و به آنها توجه شود.”

💦 یافته‌های کلیدی این ارزیابی جهانی عبارتند از:در حالی که همه مناطق دارای کشورهایی با سطوح پایین امنیت آبی هستند، کشورهای کمتر توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه جزیره‌ای، به طور خاص، به دلیل طیف وسیعی از عوامل تجمیعی با سطوح بحرانی امنیت آبی مواجه هستند. در مجموع، ۲۳ کشور به شدت در وضعیت ناامن آبی قرار دارند که عبارتند از جزایر سلیمان، اریتره، سودان، اتیوپی، وانواتو، افغانستان، جیبوتی، هائیتی، پاپوآ گینه نو، سومالی، لیبریا، سنت کیتس و نویس، لیبی، ماداگاسکار، پاکستان، سودان جنوبی، میکرونزی، نیجر، سیرالئون، یمن، چاد، کومور و سریلانکا.

💦در مجموع، ۳۳ کشور از سه منطقه جغرافیایی از نظر آبی، امن محسوب می‌شوند. سوئد امن‌ترین کشور از نظر آب است،  درکنار سایر کشورهای اروپایی مثل دانمارک، لوکزامبورگ، اتریش، نروژ، سوئیس، فنلاند، ایسلند، ایرلند، فرانسه، لیتوانی، یونان، آلمان، بریتانیا، استونی، ایتالیا، لتونی، اسپانیا، اسلواکی، اسلوونی، کرواسی، چک، مجارستان و پرتغال. کشورهایی در آسیا و اقیانوسیه که از نظر آبی امن محسوب می‌شوند عبارتند از: زلاند نو، قبرس، استرالیا، ژاپن، اسرائیل، کویت و مالزی. کانادا و ایالات متحده آمریکا تنها کشورهای قاره آمریکا هستند که از منظر آبی امنیت دارند.

ارسال دیدگاه