امروز : دوشنبه 12 ژوئن 2023
تاریخ : 2023/06/12 - 8:27 ذخیره فایل ارسال به دوستان

لزوم اجرای اصل حقوقی «پرداخت آلوده ساز» علیه باکو در دریای کاسپین

پایگاه خبری جوان فردا – مرند به گزارش جوان فردا لزوم اجرای اصل حقوقی «پرداخت آلوده ساز» علیه باکو در دریای کاسپین ایران تنها کشور ساحلی دریای کاسپین است که استخراج نفت از این دریا ندارد اما با بیشترین آلودگی در این پهنه مهم آبی مواجه است. شرکت دولتی سوکار جمهوری آذربایجان و شرکت بریتیش […]

پایگاه خبری جوان فردا – مرند

به گزارش جوان فردا

لزوم اجرای اصل حقوقی «پرداخت آلوده ساز» علیه باکو در دریای کاسپین

ایران تنها کشور ساحلی دریای کاسپین است که استخراج نفت از این دریا ندارد اما با بیشترین آلودگی در این پهنه مهم آبی مواجه است.
شرکت دولتی سوکار جمهوری آذربایجان و شرکت بریتیش پترولیوم مستقر در باکو به دلیل عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی در استخراج، بیشترین نقش را در آلودگی نفتی دریای کاسپین دارند.
بر اساس قواعد حقوق بین الملل، در اینگونه موارد باید «اصل پرداخت آلوده ساز» The principle of paying the polluter اجرا و کشور «آلوده ساز» به کشور «زیان دیده» باید غرامت دهد .
چرا علیرغم عدم استخراج نفت از سوی ایران در دریای کاسپین، سواحل این کشور درگیر آلودگی نفتی شده است؟ و چرا اصل «پرداخت آلوده ساز» در این خصوص تاکنون اجرا نشده است؟
برای برای مشاهده پاسخ این سوالات ، به ویدئو اظهارات دکتر احمد کاظمی پژوهشگر ارشد حقوق بین الملل و اورآسیا در لینک زیر مراجعه نمایید

ارسال دیدگاه