امروز : چهار شنبه 14 ژوئن 2023
تاریخ : 2023/06/14 - 10:04 ذخیره فایل ارسال به دوستان

دستیار وزیر خارجه آمریکا: بحرین بزودی روابط خود با ایران را از سر می‌گیرد

پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir – مرند به گزارش جوان فردا  : باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه سه شنبه شب گفت : به احتمال زیاد بحرین بزودی روابط خود با ایران را ازسر خواهد گرفت. به گزارش “رویترز”، لیف درخصوص چگونگی اقدام بحرین برای ازسرگیری روابط سیاسی با ایران بار […]

پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir – مرند

به گزارش جوان فردا  : باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه سه شنبه شب گفت : به احتمال زیاد بحرین بزودی روابط خود با ایران را ازسر خواهد گرفت.

به گزارش “رویترز”، لیف درخصوص چگونگی اقدام بحرین برای ازسرگیری روابط سیاسی با ایران بار دیگر تأکید کرد: من فکر می کنم که این مسأله بزودی انجام خواهد گرفت.

سخنان دستیار وزیر امورخارجه آمریکا یک روز پس از آن انجام می شود که “ناصر کنعانی” سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ۲۲ خردادماه درباره وضعیت از سرگیری روابط میان ایران و بحرین اظهار کرد: بحرین آمادگی خود را در این خصوص اعلام کرده و ما علاقه مند به توسعه روابط با همه کشورهای اسلامی و منطقه هستیم.

وی افزود: گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان ما و بحرین در این ارتباط ادامه دارد و امیدواریم روند مثبتی که در منطقه وجود دارد منجر به برقراری روابط میان دو طرف شود.

کنعانی اسفندماه نیز درباره تاثیر توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان بر روابط تهران و منامه نیز گفته بود که توافق صورت گرفته با بازخوردهای بسیار مثبتی همراه بود و روابط ایران و بحرین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران تاکید بر همسایه محوری و گسترش مناسبات با کشورهای همسایه و کشورهای حوزه آسیا است. خوشبختانه با فضای مثبتی که ما در منطقه شاهد هستیم این تحول مثبت می‌تواند در ارتباط با دیگر کشورهای منطقه از جمله بحرین هم اتفاق بیفتد باید به مسیر دیپلماسی اعتماد بیشتری بکنیم و در این مسیر گام برداریم.

اسفندماه گذشته نیز خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع بحرینی اعلام کرد: در حال حاضر گفت وگوهای مهمی میان بحرین و ایران در سطح دو جانبه برای ازسرگیری روابط دو کشور جریان دارد.

“ممدوح الصالح” نماینده مجلس بحرین در آن زمان در گفت وگو با اسپوتنیک گفته بود که ایران و بحرین این توان را دارند که مذاکرات را بصورت مستقیم و بدون نیاز به طرف سومی رهبری کنند.

یک هفته پس از سخنان این نماینده بحرینی، عبدالنبی سلمان معاون اول پارلمان بحرین درخصوص روابط کشورش با ایران گفت که برقراری مجدد سفرهای هوایی میان دو کشور را «جدی» و «بدون تاخیر» دانست.

وی افزود: این موضوع در گفت و گوهای صریح و روشن با هیأت پارلمانی ایران که اخیراً به بحرین سفر کرده بود، مطرح شد.

این مقام بحرینی پبیش بینی کرد که بازگشت روابط ایران و بحرین خیلی طول نخواهد کشید و دولت بحرین از بهبودی روابط با ایران، عراق و سوریه استقبال می کند.

روابط ایران و بحرین از دی ماه سال ۱۳۹۴ و پس از قطع روابط دیپلماتیک ریاض و تهران تاکنون قطع است.

ارسال دیدگاه