امروز : پنجشنبه 20 جولای 2023
تاریخ : 2023/07/20 - 7:40 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سفارت سوئد در بغداد به آتش کشیده شد/ وزارت خارجه عراق حمله به سفارت را محکوم کرد

پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir – مرند   به گزارش جوان فردا ،شبکه الجزیره گزارش داد:  معترضان عراقی که بیشتر آنها از طرفداران «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق بودند، به سفارت سوئد در بغداد در واکنش به اهانت به قرآن کریم در این کشور حمله کردند. به گزارش جوان فردا به نقل از اسپوتنیک،اسپورتنیک […]

پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir – مرند

 

به گزارش جوان فردا ،شبکه الجزیره گزارش داد:  معترضان عراقی که بیشتر آنها از طرفداران «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق بودند، به سفارت سوئد در بغداد در واکنش به اهانت به قرآن کریم در این کشور حمله کردند.

به گزارش جوان فردا به نقل از اسپوتنیک،اسپورتنیک نیز با پخش تصاویری گزارش داد: صدها عراقی معترض در نخستین ساعات بامداد پنج شنبه برای ابراز انزجار از هتک حرمت قرآن کریم در سوئد، به سفارت این کشور در بغداد حمله کردند و آن را به آتش کشیدند.

وزارت امور خارجه عراق حمله معترضان به سفارت سوئد در بغداد و به آتش کشیدن آن را به شدت محکوم و اعلام کرد دولت به نهادهای امنیتی دستور داده است درباره این حادثه تحقیق کنند.

 وزارت امور خارجه سوئد با صدور بیانیه ای اعلام کرد تمام کارکنان سفارتخانه این کشور در بغداد در سلامت به سر می برند و این وزارتخانه با آنها تماس پیوسته دارد.

در این بیانیه تأکید شد: دولت عراق مسئول محافظت از هیئت های دیپلماتیک و کارمندان آن است. ما هر گونه تعرض و حمله به دیپلمات ها و کارمندان سازمان های بین المللی را محکوم می کنیم.

این اقدام پس از آن انجام می‌شود که وزیر خارجه عراق روز چهارشنبه در گفتگو با همتای سوئدی خود تاکید کرد که باید از تکرار اقدامات موهن به اسلام و قرآن کریم جلوگیری شود.

پیش از این و در پی هتک حرمت ساحت مقدس قرآن کریم در سوئد، شهروندان عراقی ۸ تیرماه نیز به سمت سفارت سوئد در بغداد حرکت کرده و در اعتراض به اجازه دولت استکهلم برای اهانت به قرآن کریم، وارد سفارت این کشور شده و خواهان اخراج سفیر شدند.

وزارت امور خارجه عراق نیز در همان زمان در اعتراض به هتک حرمت قرآن کریم در استکهلم، سفیر سوئد در بغداد را احضار کرد و خواستار استرداد عامل این هتک حرمت شد.این وزارتخانه خواست «سلوان ممیکا» فردی سوئدی عراقی الاصل که یک نسخه از قرآن کریم را سوزاند، به عراق مسترد شود تا طبق قوانین کشور او را محاکمه کند.

«فائق زیدان» رئیس دیوان عالی عراق نیز روز ۸ تیرماه دستور داد تا شخص عراقی الاصلی که در سوئد اقدام به سوزاندن قرآن کریم کرده است، تحت پیگرد قانونی قرار گیرد و اقدامات قانونی لازم برای استرداد وی به عراق انجام شود.

آیت الله سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان در عراق نیز ۸ تیرماه در بیانیه‌ای و پیامی به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره هتک حرمت به قرآن کریم و مجوز دولت سوئد گفت: احترام به آزادی بیان نمی‌تواند این رفتار شرم‌آور را که تعرض آشکار به مقدسات بیش از دو میلیارد مسلمان در جهان است، توجیه کند.

هفتم تیر یک افراطی سوئدی تحت حمایت مقامات و پلیس این کشور در مقابل چشمان حدود ۲۰۰ مسلمان، قرآن را در بیرون مسجد اصلی استکهلم پایتخت سوئد سوزاند و با وجود اینکه کشورهای اسلامی این اقدام توهین آمیز را محکوم کردند، دولت سوئد شب گذشته مجدد مجوز اهانت به قرآن کریم در این کشور را صادر کرد.

 
ارسال دیدگاه