امروز : شنبه 29 جولای 2023
تاریخ : 2023/07/29 - 16:34 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سید حسن خمینی: امام حسین(ع) بیش از عزادار، پیرو می‌خواهد/ مهم ترین درس عاشورا «آزادی‌خواهی» است/ هیچ وقت نباید کسی خودسر عمل کند/ روزی باید قیام کرد و روزی باید مثل امام حسن(ع) بود

پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir – مرند  یادگار امام با تأکید بر اینکه مهم ترین درس عاشورا «آزادی‌خواهی» است، گفت: اگر شناخت نباشد، غیرت دینی و شجاعت ممکن است به ضد خودش تبدیل شود. اگر شجاعت، غیرت و شناخت بود، حسین بن علی(ع) و حسن بن علی(ع) خلق می‌شود. ولی اگر غیرت دینی بود و […]

پایگاه خبری جوان فردا javanefarda.ir – مرند 

یادگار امام با تأکید بر اینکه مهم ترین درس عاشورا «آزادی‌خواهی» است، گفت: اگر شناخت نباشد، غیرت دینی و شجاعت ممکن است به ضد خودش تبدیل شود. اگر شجاعت، غیرت و شناخت بود، حسین بن علی(ع) و حسن بن علی(ع) خلق می‌شود. ولی اگر غیرت دینی بود و شناخت صحیح، تشخیص درست و جهان‌شناسی درست در میان نبود، ابن ملجم و داعش پدیدار می‌شود.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ظهر جمعه طی سخنانی در مسجد امام صادق(ع) اسلام‌آباد پاکستان، گفت: هرچه باید داد، می‌دهیم اما «غیرت دینی» را فراموش نمی‌کنیم. ما عزادار حسینیم؛ اما مراقب باشیم عزادار خودمان نباشیم. یعنی اینکه خودمان باید زنده و پویا باشیم؛ امام حسین(ع) بیش از عزادار، پیرو می‌خواهد.

 فرق آنها این است که زمانه تغییر کرده است

یادگار امام با اشاره به اینکه یکی از خصلت‌های مهم امام حسین(ع) «شجاعت» است، افزود: شجاعت یعنی اگر لازم شد، ما برای رسیدن به هدف، هر هزینه‌ای خواهیم داد و نمی‌ترسیم. ترس یعنی من برای اینکه جان، مال، ناموس و فرزندم از بین نرود، به وظیفه‌ام عمل نکنم. شجاعت یعنی علی(ع) که وقتی از جنگ احد برگشت، صدیقه طاهره(س) گفت یک جای سالم در بدن او نبود اما از پیامبر(ص) دفاع کرد.

وی تأکید کرد: شجاعت یعنی علی(ع) که وقتی می‌دانست ممکن است او را بکشند، به جای پیامبر(ص) در لیله المبیت خوابید. شجاعت یعنی علی(ع) که در جنگ خندق وقتی عمرو بن عبدود حمله کرد، حضرت گفت تو شمشیر می‌زنی یا من؟ ضربه را که زد، حضرت در مقابل او مانند یک شیر غرید و او را به زمین زد.

سید حسن خمینی اظهار داشت: حسین(ع) فرزند علی(ع) و مظهر شجاعت در جهان است. ما آیا امام حسن شجاع نبود؟! اعتقاد ما این است که اگر امام حسن(ع) به جای امام حسین(ع) بود، همان کاری را می‌کرد که امام حسین(ع) کرد؛ و اگر امام حسین(ع) جای امام حسن(ع) بود، همان کاری را می‌کرد که امام حسن(ع) انجام داد. فرق آنها این است که زمانه تغییر کرده است.

مهمترین درس عاشورا «آزادی‌خواهی» است

درس دیگر عاشورا «شناخت دقیق» است

اگر معرفت نباشد، شجاعت تبدیل به داعش می‌شود

اگر شناخت نباشد، غیرت دینی و شجاعت ممکن است به ضد خودش تبدیل شود

 وی یادآور شد: بسیاری افراد به امام رضا(ع) گفتند چرا با مأمون همراهی کردی؟ به خاطر همین در زیارت جامع می‌خوانیم کسی که از شما عقب‌تر یا جلوتر برود، اشتباه کرده است.

یادگار امام با تأکید بر اینکه مهمترین درس عاشورا «آزادی‌خواهی» است، اظهار داشت: درس دیگر عاشورا «شناخت دقیق» است. اگر معرفت نباشد، شجاعت تبدیل به داعش می‌شود؛ یعنی طرف فکر می‌کند دارد کار درستی می‌کند و حاصل آن می‌شود ابن ملجم که علی(ع) مظهر خدا را به اسم خدا می‌کشد. علی(ع) را در محراب عبادت همان خوارجی کشتند که بر پیشانی آنها جای مهر نشسته بود.

وی افزود: اگر شناخت نباشد، غیرت دینی و شجاعت ممکن است به ضد خودش تبدیل شود. اگر شجاعت، غیرت و شناخت بود، حسین بن علی(ع) و حسن بن علی(ع) خلق می‌شود. ولی اگر غیرت دینی بود و شناخت صحیح، تشخیص درست و جهان‌شناسی درست در میان نبود، ابن ملجم و داعش پدیدار می‌شود.

اگر مردم غیرت دینی نداشتند یا علما شجاعت و شناخت نداشتند، هم شیعه و هم اسلام ضربه می خورد

سید حسن خمینی با اشاره به اینکه امامان ما را در این زمانه تاریک تاریخ رها نکرده‌اند و راه را به ما نشان داده‌اند، تصریح کرد: بزرگان گفته‌اند که به علما رجوع کنید. غیرت را درون خودتان نگه دارید، ولی حرف و راه خودتان را از عالمان دین، که مظهر شناخت هستند، جدا نکنید. اگر مردم غیرت دینی نداشتند یا علما شجاعت و شناخت نداشتند، هم شیعه و هم اسلام ضربه می خورد.

علما باید روز به روز شناخت خودشان را بالا ببرند

امام خمینی(س) در روزگار ما مظهر چنین نقطه‌ای است

وی تأکید کرد: مردم باید درون خودشان غیرت دینی، شجاعت و آمادگی برای ایثار را داشته باشند و علما باید روز به روز شناخت خودشان را بالا ببرند. امام خمینی(س) در روزگار ما مظهر چنین نقطه‌ای است. یک رهبر شجاع، با شناخت و معرفت و عالم دینی که دین را از ائمه(ع) فرا گرفته و در کنار مردمی شجاع، ایثارگر و قهرمان بود. غیرت دینی و عشق شما به امام در روزگار ایشان و بعد از او، یکی از بزرگترین انگیزه‌های رهبری انقلاب، امام و دیگران در ادامه راهشان بوده است.

هیچ وقت نباید کسی خودسر عمل کند

باید هرچه در تشخیص روزگارمان صحیح است را عمل کنیم

روزی باید قیام کرد و روزی باید مثل امام حسن(ع) بود

یادگار امام با تأکید بر اینکه ما باید چند درس را از امام حسین(ع) بگیریم، در تشریح این درس ها گفت: اول اینکه اگر لازم شد برای احیاء دین خدا از همه چیز خودمان می‌گذریم. اما شناخت خودمان از زمانه را هم بالا می‌بریم. رابطه‌مان را با علما و رهبر انقلاب تقویت می‌کنیم. هیچ وقت نباید کسی خودسر عمل کند، بلکه باید هرچه در تشخیص روزگارمان صحیح است را عمل کنیم. حسن(ع) و حسین(ع) چه بنشینند و چه قیام کنند، امام هستند؛ روزی باید قیام کرد و روزی باید مثل امام حسن(ع) بود.

وی با تأکید بر اینکه در صورت لزوم، در راه احیاء دین خدا هیچ چیزی قیمت ندارد، ادامه داد: روزی که انقلاب شد خیلی‌ها می‌گفتند چرا از وحدت شیعه و سنّی حرف می‌زنید؟ به خاطر اینکه تشخیص عالمان دین بوده که امروز مصلحت بزرگتری پیش روی ما است و نباید گرفتار نزاع‌های کوچک شویم.

اگر خدای ناکرده عالمان ما از نظر شناختی سست شوند و یا مردم دارای غیرت دینی کمرنگی شوند، خدای ناکرده اسلام سیلی می‌خورد

سید حسن خمینی اظهار داشت: امروز شیعیان امیرالمؤمنین(ع) و همه مسلمانان اگر می‌خواهند حسینی باشند باید دو کار انجام بدهند؛ یک اینکه درون خودشان شجاعت و غیرت دینی را زنده نگه دارند و تقویت کنند و دو اینکه شناخت، علم و دانش خودشان و تقویت رابطه با علما را جدی بگیرند. اگر خدای ناکرده عالمان ما از نظر شناختی سست شوند و یا مردم دارای غیرت دینی کمرنگی شوند، خدای ناکرده اسلام سیلی می‌خورد.

 وی یادآور شد: امام حسین(ع) روز عاشورا گفت من می‌خواهم با شما حرف بزنم و آنها شروع به سوت و کف کردند. بعد امام حسین(ع) گفت چه طور می‌خواهید بشنوید وقتی شکم‌های شما از حرام پر شده است؟! البته ایستادگی بر حق هزینه دارد؛ هزینه‌اش دست بریده عباس(ع)، حنجر تیر خورده علی اصغر(ع)، پیکر پاره پاره علی اکبر(ع)، اسارت زینب کبری(ع) و لحظه‌ای است که امام حسین(ع) در گودال قتلگاه می‌افتد.

یادگار امام در پایان گفت: امروز ما افتخار می‌کنیم که پیرو امام حسین(ع) هستیم و باید به تأسی از حسین(ع) «آزادگی»، «غیرت دینی»، «شجاعت» و «شناخت» خودمان را کامل کنیم.

ارسال دیدگاه