امروز : پنجشنبه 15 سپتامبر 2016
تاریخ : 2016/09/15 - 4:53 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نوبخت: جای مباحثFATF تریبون‌ نماز جمعه نیست.

به گزارش خبر نگار جوان فردا WWW.JAVANEFARDA.IR به نقل از گروه سیاسی: سخنگوی دولت گفت: جای مباحث FATF شورای عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه.

%d9%86%d9%88%d8%a8%d8%ae%d8%aa0

مبنای حمله به دولت بی اطلاعی نیست
جای مباحثFATF تریبون‌ نماز جمعه نیست
کد مطلب : ۱۱۶۱۴۸
به گزارش خبر نگار جوان فردا  WWW.JAVANEFARDA.IR  به نقل از گروه سیاسی: سخنگوی دولت گفت: جای مباحث FATF شورای عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه.
جای مباحثFATF تریبون‌ نماز جمعه نیست
محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه در مورد برنامه دولت برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی توضیح‌هایی ارائه کرد.

نزدیک به ۸ هزار واحد تولیدی برای رونق تسهیلات گرفته‌اند
رئیس سازمان برنامه و بودجه آمار اعطای تسهیلات را تا روز ۲۱ شهریور اینطور اعلام کرد: ۳هزار و ۴۲ بنگاه اقتصادی موفق به دریافت تسهیلات به ارزش ۲هزار و ۳۸۶ میلیارد تومان شده اند. نزدیک به ۵هزار واحد تولیدی نیز به صورت مستقیم از بانکها تسهیلات گرفته اند که مجموع این ارقام ۷هزار و ۹۷۷ واحد می شود که توانستند ۶هزار و ۵۷ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

معاون رئیس جمهور در ادامه سخنانش میزان سرمایه گذاری مستقیم دولت در طرح های عمرانی را ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تخصیص در امسال اعلام کرد و گفت: ۷۰ درصد این طرحها، تسهیلات و اعتباراتی را هم از خزانه دریافت کرده اند.

نوبخت درباره پرداخت ۸هزار میلیاردی به بیمه سلامت توضیح داد و گفت: این مبلغ برای به روز رسانی پرداختهای این سازمان در نظر گرفته شده و ۴۰هزار میلیارد تومان نیز از طریق واگذاری اسناد خزانه برای پرداخت بدهی دولت به بانکها، پیمانکاران، فرهنگیان، بازنشستگان و گندمکاران در نظر گرفته شده است. دولت همچنین مجوز ۴۸هزار میلیاردی برای پرداخت بدهی دولت به این اقشار را از مجلس دریافت کرده است. این مجوز از مجلس دریافت شد امیدواریم فردا نیز آیین نامه این پرداخت به تصویب هیات وزیران برسد.

نوبخت با پوزش خواهی از فرهنگیان، بازنشستگان و گندمکاران درباره عدم تادیه بدهی آنها گفت: مطمئن باشید حتی اگر یک ساعت دولت امکان پرداخت این بدهی ها را داشته باشد، کم کاری نخواهد کرد. دولت حتی از بانکها و بازار سرمایه وام می گیرد تا بتواند پرداخت بدهی های خود را تسریع کند.

نوبخت خاطرنشان کرد: طبق آماری اداره تلفیق سازمان برنامه و بودجه و همچنین خزانه‌داری کل، ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ اعتبار تخصیص داده شد بنابراین از دو مسیر تسهیلات بانکی به بخش غیردولتی و اعتبارات بانکی، سیاست رونق اقتصادی را دنبال می‌کند.

دو موضوع درباره پرداختهای دولت به صورت هدفمند دنبال می شود. بخشی از این پرداختها به شتاب دادن به رونق اقتصادی مربوط می شود. همچنین ما خود را موظف به پرداخت مطالبات پیمانکاران، گندمکاران و بازنشستگان می‌دانیم. دولت برای رونق بخشی به اقتصاد، دنبال اعطای ۱۶هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به ۷هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی است.

شرط برای سفر رییس جمهور به آلمان صحت ندارد
در ادامه نشست خبرنگاران سوال‌های خود را از نوبخت مطرح کردند و سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا شرط برای سفر رییس‌جمهور به آلمان صحت دارد؟ گفت: هیچ کشوری در منزلتی نیت که برای ایران شرطی بگذارد نه دولت آلمان نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند برای ما تعیین شرط کند. این مطلب نادرستی است روابط ایران و آلمان مطلوب است سفر هم اگر قرار باشد صورت گیرد اطلاع‌رسانی می‌شود.

جای مباحث FATF شورای عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه
خبرنگاری در مورد FATF پرسید که نوبخت پاسخ داد: در مورد اف.ای.تی.اف اتهام‌هایی مطرح شد که مسئولان ذی‌ربط برای پاسخگویی اقدام کردند اما این نوع مباحث را نمی‌توان در گفت‌وشنود مطبوعاتی جمع‌بندی کرد. این نظام در هم ریخته نیست. همانطور که توقع داریم تریبون‌های نماز جمعه به وظیفه خود عمل کنند، ما شورای امنیت ملی داریم و این مباحث باید در این شورا بحث شود. جای این مباحث آنجاست گاهی پرسش‌هایی در رسانه‌ها مطرح می شود و طرف مقابل در جایی قرار می‌گیرد که مجبور می‌شود مطلبی را بگوید.

او ادامه داد: ما برخی مسایل را از تریبون‌های عمومی دیگر کشورها نمی‌شنویم، چرا کاری می‌کنیم که مسئول یا سوال‌شونده یا نتواند پاسخ را بگوید یا پاسخی را بدهد که مورد سوئاستفاده دشمنان قرار گیرد. در مورد اف.ای.تی.اف شورای عالی امنیت ملی جمع‌بندی و اطلاع‌رسانی می‌کند، همه تصمیمات این دولت نسبت به منافع ملی بی‌توجه نیست و مصالح ملی را مورد توجه قرار می‌دهیم.

اگر می‌خواهید قانع نشوید، بحث دیگری است
نوبخت اضافه کرد: سخنگوی شورای نگهبان تایید می‌کند که اف.ای.تی.اف مورد تایید قانون است با این حال ما برای اجازه دوباره از مجلس آمادگی داریم، اگر دنبال پاسخ هستیم داده شد. اما اگر می‌خواهیم قانع نشویم بحث دیگری است. صریح‌تر بگویید دیگر کشورها بخورند و ببرند و ما بمانیم. هر چه گفته شد دولت تلاش کرد، آن را اصلاح کند.

همه می‌دانند فیلتر رسانه‌ها با چه نیتی انجام می‌شود
خبرنگاری گفت در بحث املاک نجومی شهرداری برخی رسانه‌ها فیلتر شد، آیا دولت ورود می‌کند؟ که سخنگوی دولت اینگونه پاسخ داد: همه می‌دانند این کارها با چه نیاتی انجام می‌شود. امیدواریم جمع‌بندی و اطلاع‌رسانی شود.

تغییر ساعت طبق قانون انجام می‌شود
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در توضیح تصمیم‌های دولت برای تغییر ساعت گفت: تغییر ساعت مطابق قانون است و اطلاع‌رسانی می شود و نظارت کافی اعمال می‌شود لذا امید واریم مشکلی پیش نیاید

تقدیم لایحه بودجه ۹۶
سخنگوی دولت در مورد لایحه سال نود و شش گفت: بودجه طبق قانون، پیش‌بینی منابع و مصارف است دریافت‌ها و پرداخت‌ها را در لایحه بودجه پیش‌بینی کردیم و تمامی جهت‌گیری‌های اقتصاد مقاومتی را در بودجه ۹۶ رعایت می‌کنیم. این لایحه با رویکرد به عدالت‌گرایی و مردم‌داری تهیه شده و تلاش می‌کنیم آن را در وقت مقرر با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارائه دهیم؛ یک بخش آن مربوط به برابری پرداخت‌های کارکنان دولت است که تلاش می‌کنیم عدالت را در پرداخت‌ها رعایت کنیم.

حمله به سفارت عربستان برای خانواده حادثه‌دیدگان منا مشکل ایجاد کرد
خبرنگاری گفت که خانواده شهدای منا می‌گویند بیمه‌ و امتیازی دریافت نکردند که سخنگوی دولت گفت: در مورد شهدای منا از هیچ اقدامی که بشود در جهت استیفای حقوقمان باشد کوتاهی نکردیم اینکه این حق استیفا نشده واقعیت است. این دولت عربستان در دوره عادی بودن روابط با آنها مشکلاتی داشتیم؛ چه برسد که الان با حمله به سفارتخانه مسائلی را مطرح کردند. ما نسبت به این خانواده‌ها ادای احترام می‌کنیم و اگر لازم باشد بودجه‌ای را برای حمایت پیش‌بینی می‌کنیم؛ از بنیاد شهید هم می‌خواهم حمایت بیشتری داشته باشد برخی مسایل فقط از سوی دولت انجام نمی‌شود.

آماده‌سازی لایحه حمایت از محیط‌بانان
او در پاسخ به سوالی مبنی براینکه علی لاریجانی گفت منتظریم طرح حمایت از محیط‌بانان از دولت به مجلس بیاید، این طرح کی آماده می‌شود، گفت: در مورد محیط‌بانان اقداماتی در حال انجام است.

قراردادهای نفتی
رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد قراردادهای نفتی گفت: دولت هیچ یک از مواردی را که بدخواهان این ملت در تحریم‌ها تحمیل کردند، به رسمیت نمی‌شناسد. آن تحریم‌ها با هر انگیزه‌ای مورد تایید نیست و در داخل هم آن را اجرایی نمی‌کنیم. اگر نهادی نه در چارچوب هسته‌ای تحریم شد، ما در داخل آن را به رسمیت نمی‌شناسیم، اما در عرصه بین‌الملل دچار مشکلاتی می‌شویم.

مبنای حمله به دولت از تریبون نماز جمعه، عدم اطلاع آنها نیست
سخنگوی دولت در مورد حمله‌ها به دولت از تریبون‌های عمومی اینگونه اظهار نظر کرد: اگر در طول سال، عدم اطلاع‌رسانی دولت را مبنای برخی اظهارات نامناسب در تریبون‌های مقدس نماز جمعه بدانیم، حداقل در این ماه برخی وزرا به شهرستان‌ها رفتند و با ائمه جمعه دیدارهایی داشتند. در هفته اول شهریور فرصت کافی برای تماس و ارتباط وجود داشت، در همین تریبون‌ها ما هم صحبت کنیم، پس عدم اطلاع‌رسانی عامل اصلی اینها نیست. در هر هفته با توجه به سامانی که این کار دارد، مطالب مشخص است. انتظارمان از ائمه جمعه این است که با انصاف نسبت به دولت اظهار نظر کنند. همه بخشی از نظام هستیم مخدوش کردن قوه مجریه مخدوش کردن بخشی از نظام است، گاهی الفاظی به کار برده می‌شود که نیاز به توضیحات طویل از سوی ما دارد، امیدواریم در این تریبون‌ها از آنچه شایسته است برخوردار شویم.

برنامه سفر روحانی به نیویورک
نوبخت همچنین در مورد دستور کار هیات ایرانی در سفر به نیویورک گفت: برنامه سفر رییس جمهور به نیویورک از دفتر رییس جمهور اطلاع رسانی می‌شود و هر چه مصالح ملی باشد، پیگیری می‌شود.

برنامه تغییر کابینه در دستور نیست
خبرنگار دیگری در مورد انتقادها به ترکیب کابینه و برنامه تغییر آن پرسید که سخنگوی دولت گفت: اگر این مطالبه جریان‌های سیاسی است، یک بحث است. مطالبات عمومی هم بحث دیگر. همه خواهان خدمات بهتر از سوی دولت است اما به نظر می‌رسد با توجه به پایان این دوره، تغییر کابینه وجهی پیدا نکند.

در قراردادها، بر اساس چارچوب قانون اساسی عمل می‌کنیم
نوبخت در خصوص قرارداد کشورمان با ایرباس تصریح کرد: با صراحت از سوی مقام‌های ایرانی اعلام شد آنچه به عنوان سیاست‌ها می پذیریم، آنهایی است که در چارچوب قانون اساسی ایران باشد. ضمن مبارزه با تروریسم مواضع حمایت‌بخشی را خواهیم داشت.

سخنگوی دولت افزود: در مورد اف.ای.تی.اف تصریح شده ما در چارچوب قانون خود عمل کنیم. الان از لیست سیاه خارج شدیم و بسیاری از نگرانی‌های و اما و اگرها عملی نیست. در این فرصت که نوعی بیع شرط است، نیاز به مصوبه شورای اقتصاد داشتیم. الان وزارت راه و شهرسازی مجوز لازم برای قراردادهای ایرباس دارد و امیدواریم به صورت عملیاتی از این خدمات بتوانیم، استفاده کنیم. در هر نوعی از فاینانس باید مجوز شورای اقتصاد را اخذ کنیم. فاینانس را طرف فروشنده تهیه می‌کند و از محل عواید، بازپرداخت را انجام می‌دهیم.

پتروشیمی از بورس کالا خارج نمی‌شود
یکی از خبرنگاران پرسید ایا قرار است پتروشیمی از بورس کالا خارج شود که نوبخت گفت: دولت چنین موضعی در این مورد ندارد.

نحوه گزارش ستاد اقتصاد مقاومتی
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مورد گزارش اقتصاد مقاومتی در استان‌ها توضیح داد: گزارش‌ها به صورت مرتب داده می‌شود. چند استان به یک معاون رییس جمهور یا وزیر معین ارجاع شد که ستاد با کل ۳۲ استان مواجه نباشد. الان هم وزیر کشور به استان زیر نظر خود سفر کرده است بعد در دبیرخانه‌ها موارد بررسی می‌شود.

بیش از دو میلیارد حقوق‌های نامتعارف مسترد شد
او همچنین در مورد پرداخت‌های نامتعارف گفت: آخرین موردی را که هفته قبل دریافت کردم، بیش از دو میلیارد استرداد شده است. الان با سقف تعیین شده همه موارد تحت کنترل است.

بحث واگذاری املاک شهرداری در دولت مطرح نیست
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه رسیدگی به موضوع املاک نجومی در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: در ستاد اقتصاد مقاومتی این بحث مطرح نیست اما اگر طرح شود، حتما اطلاع‌رسانی می‌کنم.

انتخابات را رقبا دنبال کنند، بهتر است
خبرنگاری در مورد تعیین رییس ستاد روحانی پرسید که نوبخت پاسخ داد: آنقدر مشغله داریم لذا بحث انتخابات را رقبای سیاسی دنبال کنند، بهتر است.

تاخیر در استخدام، مربوط به تفکیک سازمان‌های اداری و بودجه‌ای نیست
نوبخت درباره عدم استخدام برخی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال گذشته در معدودی از سازمان‌ها مانند وزارت نیرو و امکان ارتباط آن با تفکیک سازمانهای «اداری و استخدامی» و «برنامه وبودجه» توضیح داد: بدون اینکه از موارد مشخص شده در این پرسش باخبر باشم، این را مطمئنم تفکیک مباحث اداری و استخدامی از مباحث برنامه و بودجه ای، هیچ ارتباطی به آزمون استخدامی ندارد یا آنها اگر مشکلی دارند مرتبط با این تفکیک وظایف نیست. از پذیرفته شدگان خواهش می کنم در صورتی که مشکلی در این باره دارند، به صورت مشخص ابراز کنند تا گزارش دقیق آن در اختیار رسانه ها قرار گیرد.

بحث‌های نظامی در خلیج فارس، فضاسازی است
سخنگوی دولت درباره اخباری که اخیرا در خصوص برخوردهای بین نیروهای مسلح ایران و برخی کشورهای خارجی در خلیج فارس مطرح شده، گفت: به نظر می‌رسد این بحثها درباره برخورد نظامی در خلیج فارس، فضاسازی است. مرزداران غیور ما همیشه درباره برخورد با هر متجاوزی آماده اند. این نقطه قوت کشور است که نیروهای هوشمند، با اعتقاد و آماده‌ای را در مرزهای کشور داریم.

ارسال دیدگاه